یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 09:38

ممنوعیت صادراتی، قاچاقچیان را به باغ‌های پسته رساند    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سونیا یزدان پناه

عصراقتصاد: صدمه‌ای که باغ‌های پسته در سال جاری متحمل شد به‌جایی رسیده است که این محصول حتی کفاف مصرف خانگی را نیز نمی‌دهد.

باغداران قدیمی معتقدند کاهش دوره سرما در زمستان در این وضعیت بی‌تأثیر نبوده است. به‌طور مشخص در دو هفته اول آغاز فروردین امسال که هوا زودتر از همیشه به گرمی گرایید، رویش جوانه‌ها مختل شد و فرآیند باردهی بسیاری از درختان به‌درستی شکل نگرفت، طوری که جوانه‌های زایشی درختان به‌طورکلی منعقد نشد. در این میان به دلیل گرمای نامتعارف شب‌های ابتدای سال، جوانه‌های رویشی، پتکی که حامل محصول سال آتی درختان است را با خود نداشت.

کارشناسان معتقدند در سال‌های اخیر به‌طور متوسط سالانه 120 هزار تن پسته در استان کرمان تولیدشده اما به نظر می‌رسد تولید امسال چیزی در حدود 20 تا ۳۰ هزار تن باشد. هرسال به‌طور متوسط بین 150 تا 220 هزار تن پسته در کل کشور تولید می‌شود اما به نظر می‌رسد همین وضعیت در دیگر مناطق کشور هم وجود دارد. بر اساس برآوردها احتمالاً امسال حدود 50 هزار تن پسته در کل کشور تولید می‌شود که این میزان تولید بدون شک گرفتاری زیادی برای باغداران و صادرکنندگان ایجاد خواهد کرد.

صادرات پسته متوقف‌شده است

علی قاسمعلی زاده، رئیس کمیسیون بازرگانی انجمن پسته ایران، در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد، به تأثیرات شرایط ارزی بر میزان صادرات پسته اشاره کرد و گفت: در حال حاضر صادرات این محصول انجام نمی‌شود و به دلیل قوانین بانک مرکزی درباره پیمان‌سپاری پسته، قیمت‌های داخل با خارجی همخوانی ندارد و هیچ صادرکننده‌ای نمی‌تواند صادرات انجام دهد. اگر بخواهد ارز 8 هزارتومانی بگیرد به خاطر تفاوت دلار آزاد با ارز نیمایی تقریباً 80 درصد زیان داده است. زیرا کشاورز محصول خود را به دلار آزاد می‌فروشد و به صلاح صادرکننده است که صادرات انجام ندهد.

وی در خصوص مازاد محصول تولیدی در کشور اظهار داشت: از طریق قاچاق یا کارت‌های بازرگانی یک‌بارمصرف یا خریدنی صادرات یا خرید صورت می‌گیرد. اگر ما بخواهیم با کارت‌های خود بفرستیم و با دلار 8 هزارتومانی برگردیم ضرر بسیار داریم.

قاسمعلی زاده به میزان خسارت بالای این محصول اشاره کرد و گفت: محصول پسته در 70 سال گذشته همیشه صادر می‌شده است اما در وضعیتی قرار داریم که در حال حاضر جوابگوی خریدار خارجی نیستیم.

وی ادامه داد: دو هفته پیش آمریکایی‌ها بیش از 40 هزار تن پسته به چینی‌ها فروخته‌اند، درصورتی‌که ما نتوانستیم وارد بازار صادرات به چین و دیگر کشورها شویم و این بازار را از دست دادیم.

قوانین ارزی به ضرر صادرکننده است

رئیس کمیسیون بازرگانی انجمن پسته ایران افزود: قانون محدودیت ارز شرایط را دچار پیچیدگی کرده است. کشاورز پسته فندقی را 130 هزار تومان می‌فروشد و دلال یا قاچاقچی هم با همان قیمت می‌خرد. درصورتی‌که اگر قانونی عمل کنیم این پسته را در کشور خارجی 9 دلار می‌فروشیم که به تومان 72000 تومان می‌شود و درصورتی‌که خرید 130 هزار تومان است و باقی مبلغ ضرر می‌شود.

قاسمعلی زاده به خسارت پسته در سال جاری اشاره کرد و گفت: محصول پسته امسال صدمه دید. در استان کرمان 95 درصد و در کل کشور 75 درصد محصول پسته خسارت‌دیده است. کمبود پسته در بازار داخل نیز مشکل دیگری برای صادرات این محصول به وجود آورده است.

رقبای صادراتی بازار را از کشور ربودند

وی به رقبای خارجی در صادرات اشاره کرد و گفت: بازارهای خارجی در دست امریکا است که رقیب صادراتی کشور نیز محسوب می‌شود. آمریکا امسال 420 هزار تن تولید داشته است و در طول دو هفته 70 تا 90 هزار تن پسته فروخته است.

قاسمعلی زاده در پایان افزود: درواقع نوسانات نرخ ارز و چندگانگی به صادرات پسته بسیار آسیب رسانده است. تصمیم‌گیری مسئولین بر چه اساسی صورت می‌گیرد؟. در سال‌های بسیار قدیم که پیمان ارزی بود مشکلات بسیاری برای صادرکنندگان ایجادشده بود که مشابه این شرایط در حال تکرار است. اینکه در این سه سال بازار صادرات را ازدست‌داده‌ایم بسیار دردناک است. کشور ما در رتبه اول دنیا قرار داشت. باید فکری شود که شرایط کاری در وضعیت مساعد قرار گیرد.

سرمازدگی خسارت بسیاری به بار آورد

حسین رضایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان بابیان اینکه بیشترین تأثیر در کاهش محصول امسال را گرماهای مهلک دهه اول فروردین داشت، تصریح کرد: این دما تا بالای ۳۲ درجه سانتی‌گراد رسید درحالی‌که بهترین دما بین ۱۶ تا ۲۲ درجه است که در این دما هم رشد رویشی هم زایشی خوب انجام می‌شود، به‌ویژه رقم‌های احمدآقایی و اکبری خیلی به این گرمازدگی حساس هستند و گرما عامل اصلی خسارت بود. این گرمازدگی پیش‌بینی‌شده نبود و روی رقم سال آینده ازجمله کله قوچی و فندقی تأثیر گذاشت.

رضایی در ادامه گفت: سال گذشته 65 هزار تن پسته در شهرستان تولید و 2000 میلیارد تومان گردش مالی ایجاد کرد، همه این پول درزمینه اشتغال هزینه می‌شود چراکه کشاورز قبلاً پول کارگر، تیلر، سم و ... را پرداخت کرده و آخرین نفری که پول سهمش می‌شود، خود کشاورز است.

۱۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم تولید پسته در سال جاری از بین رفت

رضایی در ادامه به تبعات خسارات وارده به پسته رفسنجان اشاره و بیان کرد: با بررسی که کردیم براثر این خسارت، ۱۳۰ هزار فرصت شغلی مستقیم امسال از بین رفته به این معنی که ۹۰ هزار تن پسته تر باید برداشت می‌شد و ۴۵۰ هزار نفر روز کارگر طی دو ماه شهریور و مهرماه مشغول به کار می‌شدند اما امسال دیگر این تعداد این شغل را ندارند.

پسته رو به انقراض است

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه تا ۲۱ ماه آینده چشم ما به پسته نمی‌افتد و سال آینده هم محصول نداریم، تسهیلات جدید برای نگهداری و مدیریت باغات که در هر هکتار حداقل سالانه ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد، ضروری است.

رضایی با ارائه راهکارهایی در این خصوص بیان داشت: تسهیلات بلاعوض کمک خوبی به کشاورزان می‌کند، امسال اگر حداقل ۵۰ درصد قبوض برق موتورپمپ‌ها را بلاعوض بپردازند باری از دوش کشاورزان برداشته می‌شود.

گرمای تابستان تولید پسته را کاهش داد

علیرضا احمدی رئیس جهاد کشاورزی اردکان نیز به کاهش 75 درصدی برداشت پسته در این شهرستان به دلیل گرمای بهاره و تابستان امسال اشاره کرد و افزود: با توجه به گرمای نامتعارف بهاره که کاهش شدید رشد زایشی در پسته زارهای شهرستان را موجب شد و همچنین شدت یافتن این گرما در تابستان پیش‌بینی می‌شود که امسال کمتر از 2500 تن پسته خشک از باغات این شهرستان برداشت شود.

به گفته وی، این میزان برداشت پسته نسبت به مشابه سال گذشته با ۴۰ درصد و نسبت به متوسط سنواتی ۷۵ درصد، کاهش را نشان می‌دهد.

خواندن 210 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395