یکشنبه, 06 آبان 1397 ساعت 23:00

اطلاعات تکميلي

  • در راستای برنامه رونق مسکن وزیر جدید راه و شهرسازی؛

این بار کلید در دستان «اسلامی» است

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

نیلوفر جمالی

عصراقتصاد: مسکن از ابتدای تمدن بشر یکی از نیازهای اولیه هر انسان بوده و هست، از این رو دولت‌ها تلاش دارند تا شرایط را برای تهیه این نیاز جامعه فراهم کنند اما این روزها حال مسکن در ایران خوب نیست چراکه روند افزایش قیمت مسکن در کشور به نحوی است که درآمدهای افراد جامعه به پایش نمی رسد.

به گزارش عصراقتصاد، پس از استعفای عباس آخوندی، وزیر سابق وزارت راه و شهرسازی، رئیس جمهور به سرعت محمد اسلامی را برای هدایت این وزارتخانه انتخاب کرد و از مجلس رای اعتماد گرفت. اما اسلامی در شرایطی وزارت راه و شهرسازی را تحویل گرفت که قیمت مسکن به مشکلات کلان اقتصادی و تبعیت از بازارهای موازی خود روند افزایشی نامتناسبی را در پیش گرفته است.

بر اساس آمارهای ارائه شده، در یک سال اخیر قیمت مسکن تنها در شهر تهران ۸۳ درصد افزایش را تجربه کرده که ۳۱ درصد آن در چهار ماه اخیر و ۶.۳ درصد آن در مهر ماه  اتفاق افتاده است و این روند نشانه تب‌دار بودن بازار مسکن است چرا که این رشد قیمتی متناسب با درآمدهای جامعه نبوده و باعث شده تا این بخش وارد رکود تورمی شود.

بی‌تعادلی در عرضه و تقاضای مسکن به‌اضافه رشد بازارهای موازی باعث افزایش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر شده است. آخرین آمار که توسط دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در مهرماه ۱۳۹۷ ارائه شده حاکی  از آن است که با وجود رشد ۸۳ درصدی قیمت مسکن شهر تهران، معاملات نسبت به ماه مشابه  سال قبل ۳۴ درصد کاهش یافته است. در کل کشور اما ۵۹ هزار و ۲۵ قرارداد خرید و فروش در مهرماه امضا شده که نسبت به همین زمان در سال قبل ۱۹ درصد افزایش  نشان می‌دهد. اما با توجه به پیشرو بودن شهر تهران در حوزه‌ی مسکن، ماه‌های آینده احتمالا شاهد کاهش معاملات در کل کشور خواهیم بود.

در این راستا، رئیس‌جمهور در زمان دفاع از وزیر پیشنهادی خود در مجلس، دولت را در زمینه‌ مسکن بدهکار مردم دانست و گفت: باید مساله‌ مسکن را جبران کند. به گفته‌ روحانی، اگر قیمت مسکن با کاهش همراه شود، ایران یکی از ارزان‌ترین کشورهای جهان خواهد شد. رییس‌جمهور درباره محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در جلسه رای اعتماد مجلس گفت که وی فردی فعال بوده و از زمان جنگ و پس از جنگ او را می‌دیدم و وی فردی فعال در وزارت دفاع بود. در یک سال گذشته نیز جزو استانداران پرتحرک و فعال بوده است. با رای شما نمایندگان می‌توانیم مشکلات حوزه حمل و نقل و مسکن را حل کنیم و اسلامی با کمک شما نمایندگان می‌تواند در این مسیر تحرک بیشتر و بهتری انجام دهد.

همچنین محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی برنامه‌های مفصلی برای حوزه مسکن ارائه داده که به نظر ایده آل آمده و می گوید: ساماندهی بافت شهری و روستایی و توسعه زیرساخت‌ها، توجه و پیگیری وضعیت مسکن مهر، ایجاد یکپارچگی و تعامل با سایر نهادها و ارگان‌ها در امر مسکن و شهرسازی و جلوگیری از گسترش حاشیه نشینی در شهرها و ساماندهی بافت‌های  ناکارآمد در برنامه‌های ارائه شده قرار دارد.

وی درباره افزایش قیمت مسکن و کاهش قدرت خرید مردم نیز معتقد است: افزایش توان خرید، بهسازی و ارتقای مسکن متقاضیان به همراه ایجاد سازوکار تامین مالی سازندگان از طریق بانک مسکن و طراحی ساز و کارهای پایدار به منظور تامین مالی، سرمایه گذاری و تحرک در بخش مسکن و در نهایت بازنگری در طرح جامع مسکن به منظور تامین رفاه و عدالت اجتماعی در زمینه مسکن موارد مورد توجه در خانه‌دار کردن مردم است.

وزیر جدید راه و شهرسازی توضیح داد: از جمله وظایف وزارت راه و شهرسازی، تعیین حدود توسعه و ظرفیت شهرهای آینده با توجه به شرایط فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و طرح و تنظیم نقشه توزیع جمعیت و تهیه و تنظیم سیاست‌ها و خط مشی‌های اجرایی و ضوابط لازم برای هدایت و کنترل شهرنشینی برای تحقق طرح جامع سرزمین با لحاظ اولویت‌های آمایشی است که باید این وزارتخانه در این زمینه ها ضمن ورود موثر، برنامه‌ریزی داشته باشد.

اسلامی با اشاره به لزوم بروز رسانی طرح جامع مسکن با توجه به شرایط موجود، معتقد است: حمایت از تولید و عرضه مسکن با توجه به قانون ساماندهی، حمایت از خانواده های کم درآمد، خانواده های بی سرپرست و بدسرپرست، زوج های جوان، معلولین جسمی و حرکتی و سایر گروه‌های هدف مشمول طرح حمایت دولت در قانون ساماندهی با واگذاری زمین با شرایط مناسب مد نظر در برنامه‌های پیش بینی شده است.

وی، مسکن مهر را یکی از اولویت‌های خود خوانده و گفته است: در سه حالت مسکن مهر دچار مشکل است که در هریک از این حالت ها ما با استفاده از ظرفیت استان‌ها و مقامات محلی تلاش خواهیم کرد تا مسکن مهر را تعیین تکلیف کنیم. بخشی از مسکن‌های مهر که تاکنون تحویل داده نشده است به علت کاستی‌هایی است که متوجه سایر دستگاه‌ها است. برخی دیگر مشکلات حقوقی و قراردادی دارند و تعدادی هم فاقد متقاضی‌اند که این موارد را برای اقشار کم‌درآمد از طریق کمیته امداد و بهزیستی در نظر گرفته‌ایم. بنابراین تعریف راه‌حل‌های اقتضایی هر پروژه در هر استان و تصمیمات مقامات استانی است و ما اختیارات را به آنها تفیذ می‌کنیم تا خودتان آن را تعیین تکلیف کنند.

بر اساس این گزارش، عدم برنامه ریزی مناسب برای تولید مسکن متناسب با تقاضا و عدم تعادل در پراکنش جمعیت با توجه به نامتوازن بودن توسعه در مناطق مختلف ایران، اوضاع کنونی مسکن را در کشور به هم ریخته است، به گونه ای که حتی تلاش های دولت ها در 40 سال گذشته پاسخگوی این بخش نبوده و نتوانسته تعادل را به این بازار بازگرداند. به طور مثال در دولت‌های نهم و دهم که شاهد دخالت حداکثری دولت به عنوان راهکار اصلی تامین مسکن بودیم و برآیند آن در قالب مسکن مهر نمود پیدا کرد، قیمت مسکن ۵۰۰ درصد و قیمت زمین ۷۰۰ درصد در کلانشهر تهران رشد کرد که نشان‌دهنده عدم دیدار عرضه و تقاضا بود. مضافا این‌که دولت قبل از دو میلیون و ۲۰۰  هزار واحد، تنها ۶۹۰ هزار واحد را تحویل داد. همین کلنگ‌زنی به ایجاد تعهد برای دولت بعد انجامید و بخش قابل  توجهی از انرژی دولت‌های یازدهم و دوازدم را صرف مسکن مهر کرد.

اکنون که محمد اسلامی سکان هدایت وزارت راه و شهرسازی را در دست گرفته است با برنامه های ایده‌آل خود قصد دارد، ناکارآمدی سیاست چندین سال گذشته را تغییر دهد و باید دید در عمل برنامه های اجرایی وی برای رسیدن به ایده آل های بیان شده چیست.

 

خواندن 235 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395