دوشنبه, 07 آبان 1397 ساعت 06:00

اربعین فرصتی برای قدرتنمایی مظلومین در برابر جبهه باطل

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 علی پاکزاد

اربعین شهادت سید الشهداء (ع) از دو جهت ارزشمند است. یک جهت آن مربوط به حادثه کربلا و بزرگداشت حماسه عاشوراست، از این جهت که شهادت امام معصوم گرامی داشته می شود و غلیان احساس مقدسی فرصت ابراز پیدا می کند. از این جهت مانند سایر معصومین و ائمه (ع) گرانقدر و ارزشمند است.

اما جهت دوم ارزشمندی اربعین شکستن پنهان کاری های ظالمانه و رزمایش ظلم ستیزی اسلام ناب محمدی (ص) تلقی می شود.

طبیعتا بخش اول ارزشمندی اربعین همانگونه که گفتیم در مورد سایر معصومین هم صدق می کند اما آنچه اربعین را ابهت می بخشد افشاگری ظلم توسط مظلومین است، در واقع در هر اربعین امت اسلامی نحوه مقابله با زوایای پنهان ظلم را مرور می کند و به همین دلیل است که اربعین حسینی از ادای احترام به معصومین فراتر می رود و از حادثه نگاری به سوی درس آموزی حرکت می کند.

آنچه در سالهای اخیر و بعد از سقوط بعثیون در عراق اربعین را به یک پدیده جهانی و استثنایی تبدیل کرده است، آثار ماندگار مراسم اربعین در بین ملت های مظلوم است.

جنس اربعین از جنس آموزه های پیامبر اسلام (ص) است که اگر از تشریفات دولتی و برنا مه ریزی های امنیتی آن صرف نظر کنیم، مراسمی است ساده، همگانی، وحدت بخش و حرکت آفرین که مدرسه ای است برای ایثار و ظلم ستیزی و تواضع.

مراسم بی تکلف اربعین که همه را با سلیقه ها و آداب مختلف به یکسوی واحد می کشاند و فراتر از ملاحظات شخصی و تکلف های تشریفاتی به باور کردن توانمندی های محرومین و مستضعفین وادار می کند.

چندسالی است که اربعین به طرز عجیبی جبهه باطل را نگران می کند.

خواندن 699 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395