دوشنبه, 07 آبان 1397 ساعت 10:24

اطلاعات تکميلي

  • وزارت جهاد کشاورزی هنوز پاسخگو نیست؛

بلاتکلیفی پرداخت خسارت سرمازدگی باغات زیتون در سال ۹۵   

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: در حال حاضر و در شرایط اقتصادی موجود بازار بسیاری از محصولات کشاورزی دچار نوسان شده است. زیتون از جمله مواد مغذی است که بازار تولید و صادرات آن هم در حال گذر از این نوسانات است. در همین خصوص، سید رحمت اله پریچهر، مشاور معاون وزیر و مجری طرح زیتون کشور در گفتگو با خبرنگار عصر اقتصاد گفت : بخش عمده ای از روغن مورد نیاز کشور از خارج وارد می شود. وبخش کمی از آن در داخل تولیدمی شود. وابستگی ما به روغن زیاد است به همین خاطر برای تولید روغن خوراکی در کشور تصمیم بر این شد که زیتون کلزا و دانه های روغنی از کشور صادر نشود.

وی با بیان اینکه نیاز داخل تامین نمی شود گفت : در حال حاضر با وجود ممنوعیت صادرات ، میزان 5000 تن تا 6000 تن روغن تولید می شود که به همین مقدار  ، واردات باید صورت گیرد تا نیاز داخل تامین شود.

مجری طرح زیتون کشور در خصوص توانایی کشور در تولید زیتون به خبرنگار عصر اقتصاد گفت :. هر 5 یا 6 کیلو زیتون یک کیلو روغن می دهد . میزان تولید کشور 90 تا 100 هزار تن است. بخش عمده این زیتون به کنسرو تبدیل می شود و همین امر سبب می شود در تولید روغن با کمبود مواجه شویم

ممنوعیت صادرات دانه های روغنی

پریچهر در ادامه اظهار داشت : هر ایرانی سالانه 18 تا 19 کیلو  روغن به طور متوسط استفاده می کند. سرانه مصرف روغن زیتون در کشور 130 گرم است. بخش عمده این محصول از خارج وارد می شود و تولید دانه های روغنی و زیتون پاسخگوی نیاز کشور نیست و ما به واردات روغن زیتون و سایر روغن ها وابسته هستیم.

وی با اشاره به  ضرر کشور از واردات  و هزینه هایی که برای کشورهای دیگر انجام می شود گفت : به جای اینکه تولید را به خارج از کشور بفرستیم در حال حاضر که قیمت روغن در وضعیت خوبی قرار دارد برای کشور کاری انجام دهیم. روغن را در داخل تولید کنیم . به همین دلیل جلوی خروج دانه های روغنی را گرفته ایم تا بتوانیم در این خصوص اقداماتی را آغاز کنیم.

مجری طرح زیتون کشور در خصوص تغییرات ارزی و تاثیر آن گفت : روغن وارداتی با ارز 4200 تومانی وارد  نمی شود. هر کیلو روغن زیتون 3در خارج از کشور3 تا 3.5 دلاره و26 درصد هم تعرفه دارد و 25 هزار تومن تمام می شود.  درحال حاضر که واردات در گروه 2 رفته و از ارز دولتی استفاده نمی شود قیمت این روغن افزایش پیدا کرده است . با این وضعیت گرایش باغداران نیز  به سمت روغن افزایش یافته و دیگر به سمت کنسرو و شور و زیتون پرروده نمی رود. کنسرو بخش فرعی در تولید این محصول است و هدف از تولید زیتون گرفتن روغن است.

وی در ادامه به مبحث واردات اشاره کرد و گفت : واردا ت از کشور های ترکیه ، سوریه و اسپانیا صورت می گیرد. محصول این کشورها از لحاظ کیفیت با زیتون ما برابری نمی کند و نیاز به بررسی دارد. که گاها تقلب هایی نیز دیده می شود. برای مثال کشور ترکیه به خاطر تقلب هایی که انجام می داد و روغن هایی که ترکیبی بوده  و ناخالصی داشته است،  دو بار از شورای بین المللی روغن اخراج شده است.

در عین حال وزارت جهاد کشاورزی افزایش تولید و مصرف روغن زیتون را جزو اولویت های این وزارتخانه عنوان کرده و خبر از تولید بیش از 90 هزار تن زیتون در سال جاری داده است.

مجری طرح زیتون کشور عوامل تولید برای بالابردن عملکرد در واحد سطح و تولید روغن زیتون را سیاست راهبردی دفتر زیتون وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و هرس، آبیاری مناسب، تغذیه عناصر پرمصرف و کم‌مصرف، مدیریت تلفیقی مبارزه با آفات، افزایش مکانیزاسیون در باغات زیتون را  از روش‌های عملی در دستیابی به این هدف دانست.

پریچهر با بیان این‌که بیمه پایه و بیمه ترجیحی باغات زیتون، با همکاری صندوق بیمه محصولات کشاورزی در دستور کار قرار دارد، گفت: حمایت از تولید همواره در وزارت جهاد کشاورزی هدف اصلی و اولویت اول است. همچنین فعالیت‌های ویژه در زمینه‌ی توسعه باغ‌های نیمه‌متراکم و متراکم در مناطق مستعد از نظر اقلیمی در کنار تکثیر ارقام امیدبخش زیتون مناسب اقلیم‌های متنوع کشور در برنامه امسال قرار دارد.

وزارت جهاد کشاورزی حمایت نمی کند

اما احمد بلندنظر عضو شورای ملی زیتون و عضو شورای مرکزی خانه کشاورز معتقد است وزارت جهاد کشاورزی در تحقق وعده های حمایتی خود  از تولیدکنندگان زیتون کوتاهی کرده است.

وی در رابطه با پرداخت خسارت سرمازدگی باغات زیتون در سال ۹۵ تشریح کرد: تاکنون از بیشتر باغداران مرکزی در این خصوص سوال شده و به هیچ‌کدام از آنها مبلغی در این زمینه پرداخت نشده است. باغات ما هم بیشترین خسارت را دیده اما وزارت‌خانه هنوز خسارتی نپرداخته، در صورتی که باغات ما بیمه سرمازدگی بوده اما بیمه‌ها بهانه می‌آورند و پرداخت نمی‌کنند و وزارت‌خانه هم پاسخگو نیست.

وی افزود: ضمن اینکه سرمازدگی آذر ۹۵ به مرکبات شمال هم خسارت بسیاری وارد کرد و نظر وزارت‌خانه بیشتر به سمت آن جلب شد، به همین دلیل حق زیتون‌کاران داده نشد و مورد بی‌توجهی قرار گرفت. در ساوه ۸ هزار هکتار انار کف‌بر شد و در چندین استان کشور باغات زیتون کف‌بر شدند اما حمایتی از دولت دریافت نکردیم.

بلندنظر در ادامه با اشاره به استان‌های خسارت‌دیده بیان کرد: ساوه، استان قم، سمنان و بخش جنوبی شهرستان گرگان بیشترین خسارت را از سرمازدگی دیدند و باغاتشان کامل کف‌بر شده بود.

خواندن 328 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395