شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 10:55

اطلاعات تکميلي

  • پایان سیطره جهانی دلار ؛

  کانال تبادل مالی ایران و اروپا به زودی اجرایی می‌شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: چندی پیش خبری مبنی بر ایجاد یک سامانه تبادل مالی مستقل از آمریکا با هدف استقلال تجاری در مواردی مانند ادامه تبادلات مالی با ایران منتشر شد. کانال مذکور به نوعی پیمان پولی دوجانبه میان ایران و اتحادیه اروپا را ایفا خواهد کرد که این امکان را برای صادرکنندگان اروپایی و ایرانی فراهم خواهد کرد که ارز حاصل از صادرات خود را دریافت کنند.

در این خصوص عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی گفته بود:کانال مالی جدید برای صادرکنندگان اروپایی و ایرانی باز می‌شود که کارکرد این کانال نوعی پیمان پولی دو جانبه میان ایران و اروپاست.

براساس این گزارش تاکید شده بود: جزئیات کانال مالی اروپا برای انجام تجارت میان ایران و اتحادیه اروپا در نشست در بروکسل مورد بررسی و تبادل نظر قرار گرفت. ایجاد کانال مالی بر این درک مشترک مبتنی است که شرکت‌ها و فعالان اقتصادی ایرانی و اروپایی علی‌رغم خروج یکجانبه ایالات متحده آمریکا از برجام تمایل به برقراری و تداوم روابط تجاری با یکدیگر دارند. در این راستا به منظور رفع مشکلات مربوط به انجام پرداخت‌های مالی، ایجاد کانال مالی اروپا در دستور کار طرفین قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش، کارشناسان معتقدند با شرایط جدیدی که حادث شده است و در جریان رویارویی اروپایی‌ها با آمریکا، روسیه چین و کشورهای دیگر فضای مطلوب تری نسبت به گذشته ایجاد کردند و می توانند در مقابل زورگویی‌های آمریکا ایستادگی کنند .

در این خصوص واشنگتن فری بیکن نیز درگزارشی نوشته است: واشنگتن با تسلیم در برابر اروپا و ایران ، امتیازاتی بزرگ ، از جمله دسترسی به جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی (سوییفت) به ایران می‌دهد که به واسطه آن ، فشار ناشی از تحریم‌های پیش رو علیه ایران کاهش می یابد.

بر اساس این گزارش رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران از اجرایی شدن ساز و کار تبادلات مالی ایران و اروپا طی روزهای آتی خبر داد.

رضا پدیدار با بیان اینکه با شروع اعمال تحریم‌های جدید آمریکا از ١٣ آبان ماه صادرات نفت ایران قطعا کمتر از یک میلیون بشکه در روز نخواهد بود گفت: با توجه به سهم عمده کشورهای اروپایی از صادرات نفت ایران و نیاز آنها به ایران، ساز و کار تبادلات مالی بین ایران و اروپا از طریق یک بانک واسطه ای اندیشیده شده و به زودی اجرایی خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه صادرات نفت ایران هرگز به صفر نخواهد رسید افزود: با توجه اینکه طی شش ماه نخست سال جاری درآمدهای نفتی کشور ٢٧ درصد بیش از میزان پیش بینی شده بوده است خوشبختانه ذخایر ارزی بانک مرکزی در وضعیت خوبی است و این بانک توان کنترل بازار ارز در شرایط تحریم را دارد.

مراودات ایران -اروپا در جریان است

همچنین عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس بر این باور است که راه اندازی شاخه اروپایی سوئیفت، نگرانی‌ها از ادامه مراودات بانکی ایران را کاهش می‌دهد.

معصومه آقاپور علیشاهی با اشاره به تحریم‌های بانکی اعمال شده از سوی آمریکا علیه ایران، گفت: با توجه به حذف آمریکا و مذاکراتی که بدون این کشور در جریان است خوشبختانه تحریم‌ها دیگر اثری ندارد.

عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه تحریم‌های احتمالی ایران مراودات اقتصادی و بانکی ما را تهدید نخواهد کرد، به ایبنا، گفت: اکنون مراودات ایران با اروپایی‌ها در جریان بوده و سوئیفتی که در شاخه اروپایی در حال راه‌اندازی است نگرانی‌ها از ادامه مراودات بانکی را کاهش می دهد.

وی با بیان اینکه آمریکا تاکنون از هیچ نوع تحریم علیه ایران چشم پوشی نکرده است، تصریح کرد: آمریکا حتی با شرکت‌هایی که هیچ نوع مراوده ای نداشته نیز برخوردهای ظالمانه داشته اکنون نیز تجربه ثابت کرده که تهدیدها بی اثر خواهد بود.

این نماینده مردم در مجلس دهم با تاکید بر اینکه ایران اکنون با ۴ به علاوه یک در حال مذاکره است، گفت: اکنون ایران بر کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای همسایه برای گسترش مذاکرات متمرکز شده است.

آقاپور علیشاهی ادامه داد: اعمال تحریم‌های جدید حتی با نزدیک شدن به اواسط ماه جاری تاثیری بر اقتصاد و مراودات بانکی ما ندارد زیرا ایران با آمریکا معامله و مراوده ای ندارد. عضو هیات رییسه کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: باید با تمرکز بر کشورهای همسایه و اروپایی مراودات تجاری و بانکی را در بهترین حالت خود حفظ کنیم.

کانال مالی ایران و اروپا راهی مناسب برای مبادلات مالی در تحریم

حق شناس از دیگران کارشناسان اقتصادی با اشاره به مزایای کانال مالی ایران و اروپا برای مبادلات مالی در زمان تحریم گفت: مزیت این کانال تضمین خرید نفت ایران و دومین حسن آن حذف نیاز دلاری از مبادلات مالی ایران است.

هادی حق شناس با مفید خواندن طراحی کانال مالی ایران و اتحادیه اروپا در شرایط تحریم، افزود: با ایجاد کانال مالی با کشورهای اروپایی ضمن تضمین فروش نفت ایران، کشورمان از نیازهای دلاری معاف خواهد شد.

این کارشناس اقتصادی در خصوص مکانیزم کانال مالی ایران و اروپا تصریح کرد: مکانیزم این کانال  به این صورت است که با خرید نفت ایران توسط اروپا، وجوه فروش نفت در یک بانک خاص متمرکز می شود و ایران مجاز خواهد بود از ۲۸ کشور اروپایی اگر کالایی خریداری کند از محل فروش نفت، پرداخت آن کالا انجام گیرد.

وی با بیان اینکه این کانال مالی دو حسن خواهد داشت افزود: مزیت اول تضمین خرید نفت ایران است و دومین حسن آن حذف نیاز دلاری از مبادلات مالی ایران است.

حق شناس اظهار داشت: بر اساس برآوردهای اولیه حداقل ۳۰درصد نیاز ارزی کشور در اروپا هزینه می شود بنابراین این کانال مالی اتحادیه اروپا از دو وجه ای که اشاره شد به نفع اقتصاد ایران است.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به فروش نفت به سایر کشورهای آسیای شرقی نیز گفت: با کشورهای چین و هند در ازای فروش نفت تهاتر کالایی انجام خواهد شد، بنابراین با تحریم سوئیفت هم از طریق این کانال می توان با بانک‌های دنیا مراوده مالی داشت و در نتیجه کشور برای خرید کالاهای اساسی دچار مشکل نخواهد شد.

تهاتر یکی از راهکارهای کانال مالی ایران و اروپاست

همچنین عدنان موسی پور درباره کانال مالی ایران و اروپا معتقد است: این کانال عکس العمل حداقلی ایران و اروپا در قبال خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌هاست و با هدف تسهیل تجارت بین ایران و اروپا ایجاد می‌شود.

رئیس اتاق بازرگانی ایران و قطر ابراز امیدواری کرد که بانک مرکزی از بخش خصوصی درباره سازکارهای این کانال، پیش از نهایی شدن آن نظرخواهی کند و در ادامه افزود: در تبادلات بین ایران و اروپا، ما بیشتر از آنکه صادر کننده باشیم وارد کننده هستیم و عمده صادرات ما به اروپا به نفت اختصاص دارد، لذا اولویت بانک مرکزی تسهیل صادرات نفت ایران به اروپا و  ورود ارز به ایران است، اما اگر این کانال مالی نتواند منجر به ورود درآمدهای ارزی به ایران شود و بلکه به شکل تهاتر عمل کند، همچنان مفید است چرا که ما واردات بسیاری از اروپا داریم و می توانیم در ازای صادرات نفت نیازمندی‌های خود را وارد کنیم البته این شرط باید لحاظ شود که ما بتوانیم با قیمت عادلانه کالای مد نظر خودمان را تهیه کنیم.

در این راستا ، ایرنا درگزارشی نوشت: کاخ سفید به رغم فشارهای برخی از اعضای کنگره آمریکا نگران آن است با تحریم سوئیفت دیگر قدرت‌های جهان را در مسیر ایجاد سیستم‌های مالی بین المللی با ارزهای ملی خود قرار دهد و با این کار سلطه جهانی دلار را نابود کند. براساس این گزارش تحریم‌ها علیه ایران یک بار دیگر موضوع بحث و اختلاف در واشنگتن شده و اختلاف نظر میان برخی قانونگذاران آمریکایی را با رئیس جمهوری این کشور به وجود آورده است. برخی از مقام‌ها در کابینه «دونالد ترامپ» اعلام کرده اند تصمیم دارند تحریم‌ها علیه ایران را بدون قطع دسترسی تهران به سیستم مالی بین المللی سوئیفت به اجرا در آورند. همین موضوع موجب انتقاد برخی اعضای کنگره شده است.

کاخ سفید می گوید سوئیفت را تحریم نمی کند و در این حالت ارتباط ایران با جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی همچنان حفظ خواهد شد.

به نوشته نشریه «نیویورک پست» مخالفان سرسخت ایران در واشنگتن مدعی هستند قطع دسترسی به سوئیفت که مقر آن در بلژیک است و نزدیک به 11 هزار بانک و موسسه مالی در بیش از 200 کشور جهان را شامل می شود برای محدود کردن دسترسی‌های تهران به ارز حاصل از معاملات خارجی ضروری است. آن‌ها تاکید دارند ادامه فروش نفت از سوی ایران و باز بودن دریچه‌ها برای معاملات مخفی باعث می گردد تحریم‌های کاخ سفید علیه تهران بی اثر شود. همین موضوع باعث شده است «استفان منوچین» وزیر خزانه داری ایالات متحده هدف تندترین انتقادها قرار بگیرد.

کنگره در مقابل ترامپ بر سر تحریم ایران

به اعتقاد سیاستمداران ضدایران در ایالات متحده، گنجانده نشدن سوئیفت در چارچوب تحریم‌ها موجب می شود تا واشنگتن قادر نباشد حداکثر فشار برای عقب نشینی ایران را به اجرا در آورد.

به نوشته تارنمای خبرگزاری روسی «اسپوتنیک»، این سناتور در طرح خود مدعی شده است که تحریم‌های دونالد ترامپ علیه ایران به اندازه کافی سختگیرانه نیستند. به همین دلیل بحث‌های داغی میان وزیر خزانه داری و اعضای کنگره رخ داده است و قانونگذاران این تحریم‌ها را ضعیف و ناکافی می دانند.

در همین راستا یک مقام ارشد وزارت خزانه داری به نشریه خبری Free Beacon اظهار داشت که این نهاد موضع بسیار تندی را علیه ایران اتخاذ کرده است اما بی علاقگی این نهاد برای تشدید فشارها از طریق سوئیفت نظر جمهوریخواهان تندرو را برآورده نکرده است.

با این حال کارشناسان حتی قطع دسترسی ایران به سوئیفت را راه حل مناسبی نمی دانند.

ترامپ نگران افول قدرت جهانی دلار

براساس تحریم‌های پیشین واشنگتن علیه ایران و در سال‌های قبل از امضای برجام، دولت «باراک اوباما» همه منافذ برای معاملات بانکی ایران را بسته بود که ساختار ارتباطات جهانی مالی بین بانکی یا سوئیفت نیز از جمله آن‌ها بود. به نوشته رسانه‌های غربی اکنون مهمترین دلیل نگرانی مقام‌های آمریکایی در اتخاذ رویکردی متفاوت با رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده این است که صداهای مخالف علیه واشنگتن از گذشته بیشتر شده است. به همین دلیل ترامپ و نزدیکان وی نگران هستند تکرار همان سناریو و قطع کامل دسترسی مالی ایران از طریق تحریم سوئیفت باعث شود تهران به دیگر قدرت‌های جهانی بیشتر متمایل شود.  در همین ارتباط نشریه «واشنگتن اگزماینر» هم در تحلیل خود آورده است اروپا به ایالات متحده هشدار داد تحریم‌ها علیه ایران سلطه دلار بر عرصه‌های مالی جهان را تهدید خواهد کرد.

بر اساس این تحلیل دیپلمات‌های اروپایی اعتقاد دارند تشدید محدودیت‌های مالی ایالات متحده علیه تهران این خطر را برجسته می سازد که جهان به ایجاد سیستم مالی جایگزین فکر کند؛ در این صورت سلطه بلندمدت دلار آمریکا تضعیف خواهد شد.

این نگاه هنگامی تقویت شد که ایالات متحده موضوع تشدید تحریم ایران از طریق سوئیفت را مطرح کرد. از آنجاکه آمریکا کنترل این گروه مالی جهانی را در اختیار ندارد ترامپ تنها قادر است مقام‌ها، هیات مدیره و موسسه‌های عضو سوئیفت را در صورت نقض تحریم علیه ایران، از تعامل با سیستم مالی آمریکا محروم کند.

در این حالت ممکن است ایران بتواند با همکاری دیگر بازیگران مهم از جمله اتحادیه اروپا، چین و روسیه به تعاملات بانکی خود در شکل‌هایی متفاوت و بدون دخالت دلار یا در ساختار مالی مشابه با سوئیفت ادامه دهد. در این صورت الگویی رقیب برای دلار ایجاد می شود که می تواند انحصار و سلطه ایالات متحده بر عرصه‌های مالی جهانی را با چالش جدی مواجه کند.

بر پایه این تحلیل درست است که آمریکا می تواند با اقدام از طریق سوئیفت فشار بر ایران را عمیق تر کند اما تردیدها در زمینه واکنش جهان به این اقدام نامشخص است. دیپلمات‌ها در غرب اعتقاد دارند این اقدام کافی است تا صحبت‌ها در زمینه نیاز به سیستم جایگزین دلار در عرصه‌های جهانی با سرعت بیشتری شکل حقیقت به خود بگیرد و پایان دوران دلار فرا برسد.

یک دیپلمات اروپایی اعتقاد دارد این امر انگیزه‌های چین و روسیه برای راه اندازی سوئیفت مورد حمایت آن‌ها را تحریک می کند. پس از آن هم مشخص نیست چه اتفاقی برای کل سیستم مالی جهان خواهد افتاد.

خواندن 269 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395