شنبه, 12 آبان 1397 ساعت 11:04

اطلاعات تکميلي

  • درخواست رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران

دستگاه های دولتی به طرح ملی بازآفرینی شهری بپیوندند  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:  باز آفرینی شهری  یا همان طرحی که در گذشته از آن با عنوان احیای بافت فرسوده یاد می شد در حال حاضر طرحی است که از چهارچوب های دولتی خارج شده و قرار است نهادهای مردمی، شهرداری ها و دولت هر سه با کمک هم و به مساوات این طرح را اجرایی کنند.

در همین راستا براساس طرح مذکور ستاد ملی بازآفرینی شهری در سال 1393 تشکیل شد، که شامل 21 عضو رسمی است. ریاست این ستاد برعهده رئیس جمهور بوده و وزیر راه و شهرسازی نائب رئیس این ستاد است. البته دبیرخانه آن در شرکت بازآفرینی شهری ایران واقع شده و از این رو مدیر عامل این شرکت نیز به عنوان دبیر ستاد  ملی شناخته می شود. علاوه بر این از اعضای اصلی این ستاد می توان به رئیس کمیسیون عمران مجلس شوراي اسلامی، معاونت اجتماعی و پیشگیري از وقوع جرم قوه قضائیه، معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، وزارتخانه هاي نیرو،جهاد کشاورزي و فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان میراث فرهنگی، بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره)، بنیاد علوی بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی ایران و نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد.

همچنین این ستاد با توجه به قابلیت هایی که در قانون برای آن پیش بینی شده است بر حسب ضرورت می تواند از نمایندگان سازمان هاي غیردولتی (سمن ها)، اشخاص حقیقی و حقوقی، دانشگاه­ها و سایردستگاهها، سازمانها و وزارتخانه هایی مانند ارتباطات و فناوري اطلاعات، علوم، سازمان بهزیستی، سازمان فنی وحرفه­اي کشور، معاونت اجتماعی و فرهنگی وزارت کشور، سازمان بسیج سازندگی، بسیج  مستضعفین، ستاد مبارزه با مواد مخدر و غیره برای بهره گیری از تجربیات و شنیدن نقطه نظرات آن ها برای شرکت در نشست های ستاد ملی دعوت کند.

اگر به رویه سه سال گذشته ستاد ملی بازآفرینی شهری نگاه دقیق تری داشته باشیم خواهیم یافت که به دلیل رویکردهای مهمی که این ستاد در این سال ها دنبال کرده است و برحسب قانون برنامه توسعه ششم  کارگروه های تخصصی فراتر از دولت و وزارت راه و شهرسازی در ستاد ملی بازآفرینی شهری تشکیل شده تا به موضوع رسیدگی دقیق تری داشته باشند این کارگروه ها که شامل کارگروه پیش بینی و پیشگیری از گسترش بافتهای ناکارآمد (به ریاست قوه قضائیه)؛ کارگروه ارتقاء اجتماعی– فرهنگی و سلامت (به ریاست وزارت کشور)؛کارگروه ارتقای اقتصادی، مشارکت­های مردمی و تسهیلات (به ریاست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی)؛کارگروه مدیریت روستاهای واقع در حریم شهرها (به ریاست سازمان شهرداری­ها و دهیاری­ها)، کارگروه وقف (به ریاست سازمان اوقاف و امور خیری) و کارگروه تشکل های مردم نهاد ستاد ملی بازآفرینی شهری(به ریاست شبکه ملی موسسات نیکوکاری و خیریه) هستند خود دلیل دیگری برای اثبات این مساله  است که وزارت راه و شهرسازی و شرکت بازآفرینی شهری در این زمینه تنها نبوده و نباید متولی اصلی بازآفرینی شهری محسوب شوند.

در ضمن نباید فراموش کرد که ستاد بازآفرینی استانی بر اساس آیین نامه نحوه فعالیت مصوب ستاد ملی، با عضویت دستگاه‌های متناظر استانی و با ریاست استاندار و دبیری مدیرکل راه و شهرسازی استان با حضور 24 عضو  تشکیل شده و در سطح شهرستان نیز با عضویت دستگاه‌های متناظر سطح شهرستان و با ریاست فرماندار و دبیری شهردار شهر مربوطه تشکیل میشود البته در تهران به دلیل های فراوان و همچنین توجه به این ‌که محدوده شهری (محدوده خدماتی شهرداری) منطبق بر حوزه فعالیت فرمانداری‌های شهرستان‌های تهران، ری و شمیرانات است؛ ریاست و دبیری ستاد بازآفرینی شهری پایدار ‌شهر تهران به مجموعه شهرداری واگذار شده است به همین علت اعضای شورای شهر به دلیل ماهیت ذاتی نظارت بر شهرداران یکی از دستگاه های نظارتی در این طرح محسوب می شوند.

پس از طی این مراحل رئیس جمهور در دهه فجر سال گذشته با حضور در وزارت راه و شهرسازی دستور آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد و پس از آن باید الویت های هزینه کردی تمامی سازمان های دولتی بر اساس قانون به این طرح اختصاص داده شود با این حال به گفته محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران به نظر می آید که دستگاه های دولتی در شهر تهران به طرح ملی بازآفرینی شهری نپیوسته اند و برنامه های خود را براساس اولویت های این طرح اجرایی نمی کنند.

وی با اشاره به اینکه طرح ملی بازآفرینی حاصل تضارب آرا و نظرات کارشناسی طی چند سال است گفت: ما معتقدیم که با توجه به اینکه این طرح براساس بررسی های دقیق دردولت قبلی دکتر روحانی مصوب شده و در برنامه ششم توسعه نیز به صورت قانون درآمده در نتیجه می تواند مشکلات بافت ناکارآمد را حل کند و باید دقت کرد که به همان شکل مصوب شده، اجرایی شود.

سالاری با تاکید بر اینکه طرح ملی بازآفرینی تمامی مداخله گران در این زمینه را گرد هم آورده است تصریح کرد: طرح مذکور تعامل و مشارکت ذینفعان را تضمین می کندبه شرطی که  تمامی وزارتخانه ها ، سازمان ها و حتی شهرداریها در این برنامه نقش خود را ایفا کنند.

این عضو شورای شهر تهران درصد مشارکت دولت و شهرداری را هر کدام 30 درصد و توسعه گران را 40 درصد عنوان کرده و افزود: ارگان های دولتی باید براساس اولویت های طرح ملی بازآفرینی بودجه های زیرساختی خود را برای ارتقا سطح کیفی خدمات در شهرها هزینه کنند همچنین شهرداری نیز موظف است تا طبق امور محوله براساس اولویت های این طرح برای ارتقا امکانات شهری و سرانه های خدمات شهری تلاش کند همچنین توسعه گران برای ساخت واحد های مسکونی مشارکت می کنند طبق این دسته بندی با توجه به اینکه شهرداری تهران در حال فعالیت های زیرساختی خود هست همچنین توسعه گران آماده شروع تزریق بودجه در مناطق هستند و وزارت راه و شهرسازی بسترها را آماده کرده است با این حال سایر دستگاه های دولتی هنوز اولویت های خود را براساس دستور رئیس جمهور تنظیم نکرده و  بودجه های سازمانی را به بازآفرینی شهری اختصاص نداده اند.

وی با تاکید بر اینکه اگر دستگاه های خدمات رسان دولتی اولویت های هزینه کردی خود را با این طرح منطبق کنند حتما  گام های موثری در اجرایی شدن طرح برداشته خواهد شد گفت: اشکال اساسی در این که بافت های فرسوده نوسازی نمی شود این است که تمام مسئولان ذی مدخل با یکدیگر هماهنگ نیستند به گونه ای که به نظر می‌آید که دولت و مدیریت شهری هماهنگ نیست و مجموعه  این دستگاه‌ها نیز با وزارت راه و شهرسازی هماهنگی ندارد البته معضل اصلی در دولت وزارت راه و شهرسازی نیست بلکه وزارتخانه های دیگر با این طرح هماهنگ نیستند که باید از دورن دولت برای این ناهماهنگی چاره ای اندیشیده شود.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود طرح ملی بازآفرینی شهری را بهترین طرحی دانست که می‌توان در زمینه بافت فرسوده اجرایی شود.

وی در این رابطه تصریح کرد: تجربه ثابت کرده است که در صورت ارائه تشویق ها و بسته های حمایتی مردم مناطق بافت ناکارآمد مایل به نوسازی و احیای بافت هستند همانگونه که در گذشته نشان داده اند که با وجود تشویق های بسیار اندک شهرداری تهران۴۰ درصد بافت فرسوده در این شهر نوسازی شده است البته نباید فراموش کرد که این نوسازی ها، احیای بافت نبوده و تنها نوسازی ساختمان مدنظر قرار گرفته است .

سالاری با تاکید بر اینکه هدف ما از احیای بافت تنها نوسازی ساختمان ها نیست و باید با اجرایی کردن این طرح شاهد کاهش آسیب های اجتماعی و افزایش سرانه ها در نتیجه ارتقا کیفیت سطح زندگی افراد ساکن باشیم ادامه داد: البته این به این معنی نیست که ما نیاز داریم که دولت دوباره متولی بخش ساخت و ساز شود زیرا این تصدی گری هم با برون سپاری و هم با چابک‌سازی دولت مغایرت دارد و ما نباید در دهه چهارم انقلاب بازگشت به عقب داشته باشیم و لازم است تلاش کنیم تا دولت به عنوان ناظر و حامی طرح باقی مانده و توسعه گران و شهرداری ها فعالیت های اجرایی را انجام دهند.

خواندن 219 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395