یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • معاون پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش:

دریافت وجه نقد در مدارس ممنوع شد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزیر آموزش و پرورش گفت: با اجرای حساب یکپارچه مدارس، هر گونه دریافت وجه نقد در مدارس ممنوع است.

روز گذشته مراسم افتتاحیه سامانه حساب یکپارچه مدارس با حضور رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی، مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش، علیرضا کاظمی معاون پرورشی، منصور مجاوری مشاور وزیر آموزش و پرورش و امیرعلی نعمت الهی معاون حقوقی و امور مجلس آموزش و پرورش برگزار شد.

علی الهیار ترکمن در این مراسم ضمن بیان اینکه مدرسه به عنوان یک واحد اجرایی، گریزی از دخل و خرج ندارد و براساس آن نیاز‌های مالی خود را ترسیم می‌کند، افزود: با توجه به پراکندگی مدارس در روستاها و شهرها، ساماندهی دریافتی و هزینه کرد آنها لازم بود؛ اینکه تحت چه قوانینی منابعی را دریافت و هزینه می‌کنند.

وی افزود: علاوه بر این اخذ وجه اجباری از اولیا نیز وجاهت قانونی ندارد. برای ساماندهی این موارد در آموزش و پرورش به این نتیجه رسیدیم که سامانه ای را طراحی کنیم تا در قالب آن مدیران مدارس نسبت به انجام فعالیت‌های مالی خود اقدام کنند.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه این طرح یک بار در سال ۹۵ اجرا و متوقف شد و امروز نسخه تجدیدنظر شده آن را اجرا می‌کنیم گفت: این سامانه آماده استقرار در کلیه مدارس است تا مدیران با استفاده از آن اقدام به سازماندهی امور مالی خود کنند.

هدف از اجرای این طرح شفاف سازی تمام دریافتها در مدارس، اطلاع رسانی شفاف برای والدین، ممنوع شدن دریافت هر گونه وجه نقد، تفکیک شدن گزارش های مالی برای ارائه به نهادها است؛ بر این اساس هرگونه دریافت وجه به صورت نقدی ممنوع می‌شود و در قالب حساب یکپارچه قابل دریافت و هزینه کرد است.

الهیار افزود: به این ترتیب گزارش‌های مالی مدارس شفاف می‌شود که گزارشات آن برای نهادهای نظارتی نیز قابل ارسال است. واریزی‌ها در کلیه مدارس دولتی از طریق پوز و خودپرداز و درگاه الکترونیکی انجام می‌شود.

وی اظهار کرد: اکنون ۵۰ هزار مدرسه به سامانه متصل می‌شوند و امیدواریم در مرحله اول ۸۵هزار مدرسه را تحت پوشش قرار دهیم مابقی مدارس به تدریج پس از فراهم شدن الزامات و بسترهای لازم تحت پوشش قرار می گیرند.

حساب هایی به غیر از کد 415 برای مدارس غیرقانونی است

در ادامه منصور مجاوری مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: حساب یکپارچه در سال ۹۵ اجرا شد ولی ابهاماتی از سوی دستگاه‌های نظارتی داشت و کلیه حساب های پشتیبان غیرقانونی اعلام شدند، اما توانستیم موانع را با رویکرد جدیدی رفع کنیم.

وی ضمن بیان اینکه ۸۰ تا ۸۵ عنوان فعالیت فوق برنامه داریم گفت: در فاز اول ۸۵ هزار مدرسه به سامانه وصل می‌شوند. کدشناسه‌هایی را تعریف کردیم و مرکز فناوری اطلاعات برای ۱۴.۵ میلیون دانش آموز کد تعریف کرده است.

مجاوری افزود: اگر ولی دانش آموز به مدرسه برود و بابت هر هزینه فوق برنانه مبلغی بپردازد کدشناسه خاصی به آن تعلق می‌گیرد و کاملا قابل رهگیری است و به محض واریز مبالغ، پیامکی برای اولیاء ارسال می‌شود.

وی تصریح کرد: در کنار سامانه حساب یکپارچه، سامانه حسابداری مدارس در حال طراحی است که هر دو به هم لینک می‌شوند و همه مبالغ دریافتی دارای سند حسابداری شده و مشخص می‌شود هر مدرسه در طول سال چقدر دریافتی داشته است.

مجاوری ضمن بیان اینکه امکان جابجایی هیچ پولی از مدرسه‌ای به مدرسه دیگر یا از مدرسه به آموزش و پرورش وجود ندارد، گفت: کلیه مدیران مدارس دولتی ملزم به استفاده از این سامانه هستند و دریافت هرگونه وجه نقد در مدارس ممنوع است و از طریق پوز و درگاه الکترونیکی و یا اپلیکیشن طراحی شده سامانه که قابل نصب است، واریز می‌شود.

مشاور وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه مدارس دقیقا از چه تاریخی ملزم به اجرای این طرح هستند؟ اظهار کرد: از آخر آبان ماه بر اساس فرایندهای طی شده باید بتوانیم گزارش‌های مفصلی به انجمن های اولیاء و مربیان و استان ها بدهیم؛ همچنین تا پایان آبان ماه برای کلیه ۸۵ هزار مدرسه حساب یکپارچه مستقر است. برای هر مدرسه حسابی با کد ۴۱۵ در بانک ملی داریم و هرگونه حسابی جز این خلاف ضوابط است.

وی ضمن بیان اینکه برخی مردم نمی‌توانند از طریق کارت بانکی پرداختی داشته باشند و امکان ارائه چک هم وجود دارد که آن هم در سیستم ثبت می‌شود عنوان کرد: تا پایان آبان کلیه ۸۵ هزار مدرسه باید به این سامانه وصل شوند. از امروز کلیه مدیران کل و روسای مناطق باید نظارت مستقیم کنند که وجه نقدی دریافت نشود. اگر مدرسه‌ای از این روش‌ها استفاده نکند طبق ضوابط با آنها برخورد می‌شود.

خواندن 322 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395