یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 09:57

فرمول محاسبه نرخ سود بانکی تغییر نمی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سمیه بابایی   

عصراقتصاد: هفته گذشته خبری به نقل از عضو هیات رئیسه اتاق ایران مبنی بر بازنگری در نحوه محاسبه بهره بانکی درخبرگزاری ایسنا ، منتشر شد.

در این خبر عضو هیئت رئیسه اتاق ایران گفته بود: ما در اتاق ایران طرحی را در حال بررسی و تصویب نهایی داریم تا با مصوبه دولت و مجلس نحوه محاسبه سود و بهره بانکی مورد بازنگری قرار گیرد.

برای تشریح جزییات بیشتر این آیین نامه با " حسین پیرموذن" عضوهیات رئیسه اتاق ایران به گفت وگو پرداختیم .

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران با تکذیب خبر مطرح شده، گفت: هیچ پیشنهادی در اتاق بازرگانی مبنی بر تغییر فرمول محاسبه نرخ سود بانکی ارائه نکرده ایم .

حسین پیرموذن در گفت وگو با عصراقتصاد گفت: کمیته ای مبنی بر حمایت قضایی در استان اردبیل مشغول به فعالیت است که مشکلات میان واحدهای دولتی و سیستم بانکی را بررسی می کند. در این کمیته پرونده های بخش خصوصی از منظر محاسبه بهره بانکی بررسی و نوع انعقاد قراردادهای بانکی مورد بحث کارشناسی قرار می گیرد.

محاسبه نرخ سود توسط بانک ها رعایت نمی شود

پیرموذن اظهارداشت: متاسفانه در نحوه محاسبه نرخ سود، قوانین توسط سیستم بانکی رعایت نمی شود .سیستم بانکی باید در زمان انعقاد قراردادها، قوانین بانکی را بر اساس مصوبات شورای پول و اعتبار و نه ایین نامه داخلی بانک ها ، رعایت کند .

ضرورت توجه به نقش شورای پول و اعتبار در انعقاد قراردادها

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل ، اظهار داشت : تاکنون آیین نامه ای درخصوص بازنگری در نرخ سود بانکی مطرح نشده است و این فقط برداشت خبرنگار ایسنا بوده است .

عضو هیات رییسه اتاق ایران خاطرنشان کرد: در شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی، تاکید اصلی بر موضوع و نقش شورای پول و اعتبار در انعقاد قراردادها است . متاسفانه در بررسی های کارشناسی دیده می شود که شکوایه هایی از سیستم بانکی دریافت می شود که در نهایت احکام برعلیه سیستم بانکی صادر می شود .

فرمول محاسبه نرخ سود بانکی تغییر نمی کند

در گزارش ایسنا به نقل از پیرموذن آمده بود: ما در اتاق ایران طرحی را در حال بررسی و تصویب نهایی داریم تا با مصوبه دولت و مجلس نحوه محاسبه سود و بهره بانکی مورد بازنگری قرار گیرد.

وی ادامه داد : باید گزارشی را از عملکرد 6 ماهه شورا به دبیرخانه مرکزی ارائه کنیم تا خروجی و نتیجه مصوبات در این جلسات مشخص و روشن باشد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: کشت و صنعت مغان مطالبات چغندرکاران را به شکل کامل و 100 درصد پرداخت کرد و در حال حاضر این بنگاه اقتصادی عظیم هیچ بدهی به کشاورزان و چغندرکاران ندارد.

 پیرموذن بیان کرد: از طریق کمیته تسهیل و کارگروه‌های فنی طرح‌های ارائه شده به سیستم بانکی برای پرداخت تسهیلات مورد دقت نظر قرار گرفته و امیدواریم براساس آئین‌نامه‌های ستاد تسهیل و کمیته‌های شکل گرفته ایرادات و اشکالات برطرف شود.

وی تصریح کرد: با توجه به ابلاغ بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی و برخی نارضایتی صادرکنندگان از بابت دریافت نکردن جوایز صادراتی و همچنین برگشت ارز حاصل از صادرات ما پیشنهاد کردیم تا همچون گذشته از طریق برگ سبز صادرات تجار مورد حمایت و توجه قرار گیرند.

عضو هیئت رئیسه اتاق ایران بیان کرد: ما همچنان مشکل انتقال ارز را به داخل کشور داریم و تصمیم بر این شده تا همچون زمان تحریم اول این برگ سبز صادرات در اختیار تجار قرار گیرد تا معامله‌ها به شکل قانونی انجام شده و از قاچاق ارز و برخی رانت‌ها پیشگیری شود.البته قرار است در دیداری که استاندار اردبیل با رئیس کل بانک مرکزی خواهد داشت ارزی از محل سامانه نیما برای واردات مواد اولیه در اختیار تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی قرار گیرد.

وی همچنین به مشکل عمده تولیدکنندگان در عقد قرارداد با بانک‌ها و نحوه محاسبه بهره و سود بانکی اشاره و خاطرنشان کرد: ما در اکثر پرونده‌های کمیته حمایت قضائی از تولیدکنندگان با این مشکل روبرو بودیم که قرار شد براساس آئین‌نامه جدید نحوه محاسبه سود و بهره بانکی مورد بازنگری قرار گیرد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل به مشکلات متعدد واحدهای صنعتی و معدنی اشاره و اظهار کرد: فعالان بخش معدن از مظلومیت خاصی رنج می‌برند به طوری که تصمیم گرفتیم هفته آینده خانه معدن را در این استان راه‌اندازی کنیم تا با برپایی خانه معدن حق و حقوق واقعی فعالان این بخش مورد توجه و پیگیری جدی قرار گیرد.

پیرموذن خواسته اصلی معدن‌کاران را تسهیل فرآیند تصمیم‌گیری مسئولان و پاسخ به استعلامات با تشکیل پنجره واحد در این حوزه اعلام کرد و افزود: ما جمع‌بندی این جلسه را به عنوان پیشنهادات استان اردبیل به شورای گفتگوی ملی خواهیم برد تا در تصویب و اجرایی شدن آنها اقدام اساسی را انجام دهیم.

خواندن 157 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395