یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 10:28

اطلاعات تکميلي

  •  قاچاق و صادرات با برند غیر ایرانی؛

آینده تولید زعفران را در معرض خطر قرار داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: با توجه به مسائل و ملاک‌های اقلیمی به ویژه آب و خاک و هوا مرغوب‌ترین زعفران دنیا و ایران، زعفران خراسان رضوی و جنوبی است. در نقاط دیگر کشور هم کشت زعفران صورت می‌گیرد ولی کیفیت عالی تولید آن دو استان را ندارد. در این دو استان محصولاتی هم کاشت می‌شود که آب زیاد می‌خواهد، از آنجا که بازدهی اقتصادی زعفران نسبت به محصولات دیگر چندین برابر و بلکه طبق برخی آمارها ده‌ها برابر است.

تربت حیدریه، بزرگ‌ترین مرکز خرید و فروش گل زعفران در شرق کشور

محسن قندهاری ، سرپرست سازمان مدیریت حمل‌ونقل تربت حیدریه در این رابطه عنوان کرد: امروزه کاشت زعفران در شرق کشور به‌علت نیاز کمتر به آب مورد توجه کشاورزان قرار گرفته است، شهرستان تربت حیدریه مهد پرورش زعفران مرغوب در کشور است و هر سال مقدار زیادی از این محصول به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

وی با اشاره به راه‌اندازی بازار خرید و فروش گل زعفران در این شهرستان افزود: به‌منظور تسریع در امور خریداران و به موقع رساندن گل‌های جمع‌آوری شده به مشتریان، این بازار به مدت 55 روز در زمینی به مساحت حدود 8000 مترمربع و در قالب 68 غرفه به متقاضیان واگذار شده است.

قندهاری تصریح کرد: از اهداف مهم ایجاد این بازار، تجمع گل زعفران در محلی سامان‌دهی شده با امکانات رفاهی شامل غرفه‌های مستقل، دوربین حفاظتی و نظارتی، نمازخانه و همچنین سیستم صوت برای فروشندگان است.

وی یادآور شد: علاوه بر موارد ذکر شده با این اقدام دست دلالان و سوءاستفاده‌گران از بازار گل زعفران برچیده خواهد شد.

تولید88 درصد از زعفران جهان در ایران

 حسین شیرزاد ، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور گفت: ایران با تولید بیش از ۸۸ درصد زعفران دنیا مقام اول تولید زعفران جهان را در اختیار گرفت و همچنان سهم زعفران صادراتی ایران ۹۶ درصد از بازارهای جهانی زعفران کل دنیا در سال گذشته بوده است.

به گزارش عصر اقتصاد از  سازمان تعاونی روستایی ایران، حسین شیرزاد عنوان کرد: در سال ۱۳۹۶-۱۳۹۷ ایران با تولید بیش از ۸۸ درصد زعفران دنیا مقام اول تولید زعفران جهان را در اختیار گرفت و همچنان سهم زعفران صادراتی ایران ۹۶ درصد از بازارهای جهانی زعفران کل دنیا در سال گذشته بوده است.

وی تصریح کرد: زعفران ایرانی، کالایی صادرات محور است و نیاز به بازار مدرن و محصول استاندارد دارد، لذا اگر قیمت زعفران از حد متعارف و منصافه پایین‌تر باشد تولید کنندگان داخل کشور دچار زیان شده و تولید این محصول را رها می‌کنند و اگر قیمت بالا باشد تجار و مصرف کنندگان خارجی به خرید زعفران از کشورهای دیگر روی می‌آورند و این امر باعث توسعه کشت  این محصول در سایر کشورها می شود و درآینده کشورهایی مانند افغانستان و هند رقیب ایران در تولید زعفران خواهند شد لذا قیمت گذاری زعفران فرآیندی بسیار حساس است که نیاز به تجربه و تدبیر و مشارکت همه حلقه‌های زنجیره تولید اعم از تولیدکنندگان، صنایع بسته‌بندی و صادرکنندگان را دارد.

شیرزاد گفت: سازمان مرکزی تعاون روستایی در سال زراعی ۱۳۹۶-۱۳۹۷  سعی کرده تا با مدرن کردن بازار زعفران(بازار فیزیکی، گواهی سپرده کالایی و بازار بورس آتی) و استاندارد سازی محصول کمک شایانی به صادرات طلای سرخ کند بگونه‌ای که بر اساس گمانه‌زنی‌های دفتر بازرگانی سازمان تعاون،  بیش از ۲۵۰ تن زعفران به ارزش تخمینی بیش از ۳۵۲ میلیون دلار زعفران از کشور به بازارهای بین المللی با متوسط قیمت کیلویی حداقل ۹۷۰ دلار و حداکثر ۱۳۰۰ دلار صادر شده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی کشور اذعان داشت: در سال ۹۶ قیمت زعفران بشدت کاهش یافت و به کمتر از کیلویی ۳ میلیون تومان رسید تا جایی که سازمان مرکزی تعاون روستایی به نمایندگی از وزارت جهاد کشاورزی با هدف حمایت از تولیدکنندگان ناچار به خرید حمایتی زعفران گردید و قریب به ۶۷ تن زعفران درگریدهای نگین، شبه نگین، پوشال مرغوب و پوشال معمولی را خریداری کرد. دراین سال، رصد قیمت بازارهای جهانی و ارزش ذاتی محصول زعفران در مقایسه با سایر محصولات مبنای قیمت‌گذاری زعفران‌های خریداری شده گردیده و کل زعفران بصورت شفاف در تابلوی بورس کالا برای مصارف داخلی و صادرات عرضه شد و در مراحل پایانی عرضه زعفران، سطح قیمت بگونه‌ای تنظیم شد که مبنای درستی برای محصول جدید کشاورزان باشد.

آینده تولید زعفران در معرض خطر است

اما غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران آینده تولید این محصول را  با وجود قاچاق و صادرات با برند دیگر کشورها در معرض خطر دانست .

وی همچنین  از ثبات نرخ زعفران در بازار خبر داد و گفت: هم اکنون نرخ هر کیلو زعفران دسته ۵ میلیون و ۵۰۰ تا ۶ میلیون، زعفران پوشال ۸ تا ۹ میلیون، زعفران نگین ۱۰ تا ۱۱ میلیون و زعفران سوپر نگین ۱۱ تا ۱۲ میلیون تومان است.

میری با اشاره به ضرورت در نظرگرفتن قیمت پایه برای طلای سرخ در بازار افزود: با توجه به افزایش هزینه های تولید، باید قیمت منطقی برای زعفران تعیین شود تا کشاورز نسبت به آینده بازار نگران نباشد.

وی درباره آینده قیمت زعفران در روزهای آتی گفت: پیش بینی دقیقی راجع به قیمت نمی توان داشت چرا که این امر منوط به داشتن اطلاعات تولید است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: در شرایط فعلی باید کاری کرد ‌تا زعفران ایرانی از طریق قاچاق خارج نشود چرا که فقدان نظارت کافی منجر به کاهش کیفیت محصول خواهد شد.

وی در پایان با اشاره به اینکه زعفران ایرانی با برند دیگر کشورها به بازارهای جهانی صادر می شود، تصریح کرد: تمامی زعفران های مصرفی در دنیا برای ایران است،اما وقتی با برند دیگر کشورها صادر می شود نمی توان حرفی برای گفتن داشت و با استمرار این روند جایگاه خود در بازارهای صادراتی را از دست خواهیم داد.

معاملات پوشال زعفران

حامد سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه عرضه زعفران در بورس، دسترسی کشاورزان را به بازار راحت‌تر کرده است افزود: کشاوزران می‌توانند ضمن دسترسی به تابلوی معاملات و قیمت‌ها به انبارهای استاندارد هم دسترسی داشته باشند؛ در نتیجه بخش زیادی از منافع به جای اینکه نصیب دلالان شود، نصیب کشاورزان می‌شود.

وی ادامه داد: در پی راه‌اندازی بازار آتی زعفران،­ از ابتدای امسال گام بلندی را برای اصلاح ساختار بازار این محصول که به عنوان طلای سرخ از آن یاد می‌شود، برداشته است. این در شرایطی است که آمارها نشان می‌دهد ایجاد بازار معاملات اوراق گواهی سپرده و آتی زعفران موجب شده است تا سرمایه‌های جدیدی وارد این بازار شود.

مدیرعامل بورس کالا در خصوص تفاوت بازار آتی و سنتی معاملات زعفران اظهار داشت: در بازار سنتی مشکل اصلی این بود که سرمایه‌ها به شکلی روش‌مند به سمت بازار زعفران هدایت نمی‌شد و این خلأ موجب شده بود کشور ما به عنوان یکی از تولید کنندگان اصلی و صاحب نام زعفران در تجارت این محصول از کشورهایی مانند اسپانیا عقب بماند.

وی در ادامه با اشاره به سهم ایران در تجارت جهانی زعفران اضافه کرد: درحالی‌ ۹۰ درصد زعفران دنیا در ایران تولید می‌شود که سهم ایران از تجارت ۸ میلیارد دلاری زعفران در طول سال‌های گذشته بنا به روایت‌های خوش‌بینانه، کمتر از یک میلیارد دلار و براساس آمارهای بدبینانه ۲۰۰ میلیون دلار بوده است. به همین دلیل ادامه روند سنتی معاملات زعفران بیش از این معقول نبود.

سلطانی‌نژاد با بیان این مطلب که ضعف ایران در تجارت زعفران، ساختار سنتی تجارت در این حوزه و کاهش سرمایه‌گذاری در این زمینه است، گفت: بر این اساس اعتقاد داریم انتشار اوراق گواهی سپرده و اوراق آتی زعفران به‌تدریج می‌تواند منابع زیادی را در این بازار جذب کند که خوشبختانه در مدت زمان کوتاه چند ماه گذشته از راه‌اندازی این ابزار در بورس کالا شاهد آثار مثبت و نتایج مدرن‌سازی بازار زعفران بوده‌ایم.

وی افزود: بسیاری از صاحبان سرمایه با بازار زعفران به‌طور کامل آشنا نیستند و ناآشنایی با بازار زعفران موجب شده سرمایه‌گذاری در این حوزه کاهش پیدا کند؛ چرا که شناسایی جنس و نوع زعفران مرغوب از غیرمرغوب کار دشواری است.

خواندن 230 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395