یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 10:55

افزایش صادرات برق با حمایت دولت از سازندگان داخلی و تسهیل مبادلات بانکی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به لزوم افزایش صادرات انرژی در سال آتی گفت: برای افزایش صادرات باید سازوکارهایی در نظر گرفته شود.

به گزارش عصراقتصاد، همایون حائری در نشست بررسی چالش ها و راهکارهای تحقق اهداف صادراتی صنعت برق کشور که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق کشور برگزار شد، ضمن تشکر و قدردانی از حضور فعالان این حوزه گفت: در بخش صادرات تجهیزات در کشور قابلیت های مناسبی داریم اما نیازمند سازوکارهایی برای صادرات انها هستیم تا سازندگان داخلی بتوانند از آنها بهره برداری کنند.

وی اظهار کرد: بیشترین صادرات کشور در سال 95 مربوط به صنعت برق بوده که رقمی معادل 2.7 میلیارد دلار را نشان می دهد اما پتانسیل ها در صنعت برق کشور نشان می دهد که می توانیم اعداد صادراتی این بخش را افزایش دهیم و این افزایش صادراتی با حمایت دولت از سازندگان داخلی و تسهیل مبادلات بانکی صورت می گیرد.

حائری با اشاره به گزارش روز گذشته سندیکای صنعت برق عنوان کرد: این گزارش از جمله برنامه هایی است که برای تغییر، تفکر و استراتژی مد نظر قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه صادرات کشور در زمینه تجهیزات برقی بسیار پر رنگ بوده است، افزود: افزایش صادرات در این بخش در شرایط کنونی کشور می تواند بسیار کمک کننده باشد و تمیدواریم با کمک یکدیگر بتوانیم در این زمینه پیشرفت کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال آینده، سال صادرات انرژی است، تاکید کرد : اقدامات مناسبی در زمینه صادرات انرژی صورت گرفته است و اکنون هاب انرژی منطقه هستیم و همانطور گه روز گذشته وزیر نیرو اعلام کردند، در بخش انرژی های نو نیز سازوکارهای را در نظر گرفتیم که سرمایه گذاران بتوانند بخشی از انرژی خود را صادر کنند.

وی در پایان گفت: در زمینه صادرات انرژی دستورهای منسجمی دریافت می کنیم اما نیاز است که با همفکری شما نقشه راه را مشخص کنیم.

رسیدن به پویایی نیازمند الگوبرداری از شرایط مشابه

همچنین در این نشست فرهاد یکه یزدان دوست، مشاور وزیر نیرو در امور بین الملل با اشاره به لزوم پویایی اهداف صادراتی صنعت برق عنوان کرد: می توان از کشورهایی با شرایط مشابه برای رسیدن به اهداف پویا الگوبرداری کرد.

یزدان دوست گفت: تحقق اهداف صادراتی از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد چراکه در همه جای دنیا این بخش دارای پویایی خاصی است و برای رسیدن به آن نیز باید اهداف بلند مدتی برای بدست آوردن بازار در نظر بپیریم و دستاوردهای کمی و کیفی این صنعت را بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه اهداف باید از پویایی لازم برخوردار باشند، افزود: برای رسیدن به پویایی نیازمند برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستیم و همچنین می توانیم از برخی کشورهایی که شرایط ما را داشتند و اکنون رشد کرده و یا شکست خورده اند الگوبرداری کرده و استفاده کنیم.

یزدان دوست با اشاره به مشکلات بخش خصوصی اظهار کرد: برخی مشکلات بخش خصوصی به ارز، گمرک، مواد اولیه، مشکلات سیستم صادراتی و تبعات تحریم باز می پردد اما به نظر من این یک شعار نیست که باید چالش ها را تبدیل به فرصت کرد و در شرایط کنونی ما می توانیم به مشکلات رسیدگی کنیم. اگر نگاه ما برای سرپا نگه داشتن صادرات صنعت برق درست بود اکنون لازم نبود به این سرعت به آن بپردازیم.

وی ادامه داد: اکنون لطمه ها و مشکلات در این صنعت بروز کرده است و باید شما عزیزان مشکلات خود از جمله مشکلات ارزی، گمرکی، بانکی و ... را به ما منتقل کرده و راهکارهای خود را ارائه دهید تا بتوانیم این مشکلات را حل کنیم.

معاون وزیر نیرو تاکید کرد: اکنون خلاف رویه سنتی سابق وظایف جدید به وزارت نیرو داده شده تا در قالب کمیسیون های مشترک با کشورهایی مانند المان و روسیه و ... همکاری هایی داشته باشیم.

صنعت برق 8 برابر صنایع دیگر توان ایجاد ارزش افزوده دارد

پیام باقری، نایب رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق نیز در این نشست با اشاره به اینکه صادرات صنعت برق از ارزش افزوده بالایی برخوردار است، عنوان کرد: صنعت برق هشت برابر متوسط صنعت امکان ایجاد ارزش افزوده دارد.

باقری گفت: امارهای صادرات غیرنفتی نشان می دهد که صادرات صنعت برق در بخش های مختلف از جمله تجهیزات، خدمات و توزیع برق از توان بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: نکته مهم این است که باید رویکرد صادرات را تغییر دهیم چراکه امروز صادرات غیرنفتی کشور، خام فروشی شده است و باید توجه بیشتری به صنایعی داشت که ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کنند.

باقری با بیان اینکه انرژی محور توسعه است، افزود: اکنون این انرژی در اختیار صنایعی قرار می گیرد که مواد خام صادر می کنند و بیشترین مشکل به این باز می گردد که قیمت انرژی در کشور پایین است و کمک می کند که صنایع به جای تولید برای ارزش افزوده به خام فروشی روی بیاورد و به ظاهر صادرات کشور موفق عمل می کند.

این عضو هیات مدیره سندیکای صنعت برق تصریح کرد: طی دهه های 70 و 80 ظرفیت های بسیار خوبی در زمینه صادرات تجهیزت برق فراهم شده که وزارت نیرو سهم عمده ای در آن داشته است و امروز باید به سمت صادرات سوق داده شود.

به گفته وی یکی از راهکارهای عبور از شرایط سخت کنونی حرکت به سمت صادرات است اما قیمت تمام شده تجهیزات صادراتی برای فعالان این حوزه بالاست و سهم تجهیزات و خدمات اندک است. قیمت بالا سبب شده است که فعالان حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی تنها از 10 درصد ظرفیت داخلی تجهیزات استفاده کنند.

باقری دلایل این قیمت های را افزایش قیمت نهاده های تولید دانست و گفت: تسهیلات گران و سرمایه های در گردشی که بنگاه ها برای حیات خود به نیاز دارند، شرایط را برای انها سخت کرده است.

وی تصریح کرد: صنایع بالادستی به دلیل ارزان بودن انرژی تمایل به سمت صادرات دارند تا اینکه به کمک صنایع داخلی و پایین دست بیایند که رسالت اصلی انها است و به دلیل معافیت های مالیاتی که وجود دارد تمایل به صادرات در انها بیشتر دیده می شود.

باقری عنوان کرد: در بخش صادرات خدمات نیز با افول نسبت به سالهای گذشته مواجه هستیم و دلیل اصلی این است که حوزه صادرات زنجیره ای است و باید همه با هم همکاری کنند. به عنوان مثال راه اندازی نیروگاه در خارج از کشور نیازمند کمک های بانکی هستند که با توجه به تحریم ها مشکلات عمده ای در این زمینه وجود دارد.

به گفته وی کشورهای همسایه ایران در سال گذشته 300 میلیارد دلار واردات داشتند و سهم ما از این میزان 13.5 میلیارد دلار بوده که می توان به ان پرداخت چراکه این سهم بیار کم بوده است.

باقری تاکید کرد: در بحث انرژی ما تمام خصوصیات را برای نبدیل شدن به هاب منطقه داریم و که نیازمند کمک بخش خصوصی و دولت است.

وی همچنین به چالش های بخش خصوصی برق پرداخت و گفت: ریسک بالای خریدارن به دلیل روابط سیاسی، ضعف مالی کشورهای در حال توسعه و بازارهای هدف ایران، ضعف اطلاعات بازر ، ضعف در قدرت رقابت پذیری شرمت های صادرات، رقابت های مخرب شرکت ها در بازار هدف که این مشکل داخلی است و باید برای آن فکر کنیم، ضعف خدمات بانکی و بیمه ای برون مرزی، ضعف در تامین مالی پروزه های برون مرزی، ضعف در نظام یکپارچه حکمرانی صادرات و ضعف در دیپلماسی اقتصادی از جمله چالش های ما در کشور است.

هدف گذاری برای صادرات ۳۳ میلیارد دلاری برق تا سال 1404

همچنین علی بختیار، معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو در این نشست با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای افزایش صادرات برق کشور، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق به ۳۳ میلیارد دلار برسد.

بختیار عنوان کرد: در برنامه سندیکای صنعت برق با عنوان نقشه راه در این حوزه، سه سناریو برای این موضوع تعریف شده که تا سال ۱۴۰۴ میزان صادرات برق به ۱۷ میلیارد دلار، ۲۲ میلیارد دلار و ۳۳ میلیارد دلار خواهد رسید.

به گفته وی لازم است که برای تحقق این مساله دولت از تمام ظرفیت‌های موجود استفاده کند و اگر در جایی نیاز به مصوبه دولت و مجلس شورای اسلامی است از آنها بهره بگیریم.

بختیار با بیان این‌که کیفیت کالا و خدمات صنعت برق از استانداردهای بین‌المللی برخوردار است، افزود: این دو شاخص مهم دلیل توانمندی‌های شرکت‌های ایرانی برای حضور در بازارهای جهانی است.

وی ادامه داد: باید به این موضوع نیز توجه کرد که دو مقوله کیفیت کالا و خدمات صنعت برق به تنهایی نمی‌تواند برای صادرات خدمات صنعت برق کافی باشد چرا که اکنون نیازمند افزایش قدرت رقابت هستیم.

معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو حوزه صادرات برق را توانمند دانست و گفت:  دلیل این توانمندی نیز ساختار موجود در مجموعه صنعت برق و کیفیت کالاها و خدماتی است که از صنعت برق ایران ارائه می‌شود به گونه‌ای که در بخش دولتی و در بخش خصوصی صنعت برق توانسته موقعیتی را ایجاد کند که در هر دوی این عرصه‌ها رتبه بالایی را داشته باشیم.

به گفته معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی وزارت نیرو، وجود یک پروسه رقابتی، امکان حضور در بازارهای بین‌المللی را افزایش می‌دهد لذا پیشنهاد ما تشکیل کنسرسیوم‌ است، چرا که با ایجاد یک کنسرسیوم می‌توانیم علاوه بر افزایش قابلیت‌ها، از رقابت مخرب نیز جلوگیری کنیم.

وی در پایان تاکید کرد: در شرایط کنونی بی‌شک صنعت برق نیازمند حمایت دولت در تمام زمینه‌ها است، بنابراین باید با تقویت بخش خصوصی به فکر افزایش صادرات و ارزآوری باشیم.

چالش های بخش خصوصی در حوزه صادرات صنعت برق بررسی شد

همچنین چالش های بخش خصوصی در حوزه صادرات صنعت برق طی «نشست بررسی چالش ها و راهکارهای تحقق اهداف صادراتی صنعت برق کشور» که در حاشیه هجدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت برق کشور برگزار شد، کورد بحث قرار گرفت.

در نشست یاد شده برخی از مشکلات و چالش های بخش خصوصی صنعت برق از سوی فعالان این حوزه مطرح شد که همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی و فرهاد یکه یزدان دوست، مشاور وزیر نیرو در امور بین الملل به انها پاسخ دادند.

همایون حائری، معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به اینکه اساس مشکلات صادرات تجهیزات کالا و خدمات صنعت برق کیفیت پایدار است، عنوان کرد: زمانی که یک تجهیزی جای خود را در بازار مشخص کرد و به انحصار رسید باید این راه را ادامه داده و حفظ کند اما اکثر صنایع پس از رسیدن به انحصار از کیفیت می زنند.

وی موضوع مهم دیگر را سازوکارهای حمایتی دانست و گفت: باید برای مشکلات بانکی، گمرکی، قراردادهای بین المللی و عدم حمایت در این بخش و مقابله با رقابت منفی سازوکار درستی تعرف شود که از همان ابتدا نظارتی باشد که سارزوکار را حفظ کند و از طرف دیگر کمک و حمایت دولت را داشته باشند.

به گفته حائری، برنامه دولت در راستای چهارچوب های موجود در گزارش است که از سوی سندیکای صنعت برق ارائه شده است. اما برای رسیدن به هدف نهایی تمام بخش های وزارت نیرو و همچنین بخش خصوصی به ویژه سندیکای صنعت برق باید همکاری لازم را داشته باشند.

وی با بیان اینکه باید بر سه ضلع حمایت متمرکز شویم، افزود: اکنون سازندگان داخلی در این صنعت وجود دارند و همچنین تحهیزات آنها بی نظیر است اما بسیاری از صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی از تجهیزات بی کیفیت خارجی استفاده می کنند که باید از آن جلوگیری شود. شرکت های توزیع در زمان خرید تجهیزات باید سازوکاری داشته باشد که اجازه واردات از کشورهای خارجی را نداشته باشند.

معاون وزیر نیرو در راستای سواستفاده از ابتکارات در صنعت برق نیز گفت: باید موضوع آزمایشگاه مرجع را حل کنیم تا از ان سواستفاده نشود چراکه بارها این ابتکارات برای گرفتن استاندارد به خارج از کشور رفته اند و پس از مهندسی معکوس دوباره به خودمان فروخته شده اند.

وی همچنین به راهکارهای جلوگیری از رقابت منفی در این صنعت پرداخت و گفت: سرنوشت ما در فضای فعلی وابسته به حمایت ها شده است و برای توسعه صادرات در بخش خدمات فنی و مهندسی باید تفکر صنعتگران را تغییر داد چراکه بحث سرنوشت و زندگی است. ما باید یک مدل در بخش صادرات و واردات برای بهره برداری و زندگی اقتصادی طراحی کنیم که در صورت چالش و مشکل از آن استفاده شود.

همچنین فرهاد یکه یزدان دوست، مشاور وزیر نیرو در امور بین الملل نیز در پاسخ به برخی سوال های مرتبط با حوزه خود عنوان کرد: همه حرف های قشنگ و پسندیده است و من خواهش می کنم  برای رسیدن به بحث های تخصصی کنسرسیومی راه اندازی شود تا با دقت مشکلات در انجا بررسی شود و همچنین روندی در آن دیده شود تا خودش را گام به گام اصلاح کند.

وی ادامه داد: تجربه هایی که در کشورهای دیگر نتیجه بخش بوده را بررسی کرده و این موضوع نیازمند مفاهمه و پشتیبانی است. باید برای همه مشکلات سناریو داشته باشیم و از شما خواهش می کنیم که ما را تحت فشار قرار دهید تا بتوانیم کمکتان کنیم.

یزدان دوست تصریح کرد: فضایی طراحی کنید و به محض اینکه نتیجه مثبت دیده شد، اطلاع داده شود. ما مذاکراتی در چهاچوب اتحادیه با یونان و اسپانیا داشتیم و می توانیم با آنها همکاری کنیم اما این خواسته از طرف فعالان صنعت به ما داده نشده بلکه خودمان این مسیر را آغاز کرده و طی می کنیم.

وی درباره بحثهای مالیات نیز تاکید کرد: در این راستا شروع مکاتبات می تواند با پشتیبانی ما همراه باشد به شرطی که شما همکاری کنید و همچنین در بحث همکاری های بین المللی ما سازو کارهایی داریم تا بتوانم گوشه کوچکی را در این زمینه گرفته و سناریو تعریف کنیم. یک سری از کارها را با حمایت های وزارت نیرو حل می شود و فعالان این حوزه برای جلوگیری از وقفه در کار می توانند کارگروهی راه اندازی کرده  و مشکلات را بررسی کنید و در نهایت به ما ارجاع دهید.

 

 

 

خواندن 184 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395