یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 11:00

بازگشت آرامش به بازار نفت با عقب نشینی ترامپ

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: موضوع معافیت هشت کشور از تحریم ایران در روز های گذشته تاثیراتی جدی بر بازار نفت گذاشته است. به گونه ای که کارشناسان بر این باورند که التهابات بازار نفت برطرف شده و آرامش نسبی به بازار باز گشته است.

بر اساس گزارش های موجود، بازار نفت با توجه به این که معافیت برخی کشور ها از تحریم ایران می تواند عاملی باشد برای رفع تنش های عرضه از سوی تهران، به آرامش رسیده است. از این رو قیمت ها از حالت حبابی خود خارج شده اند و به سطوح معقول باز می گردند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی که روز جمعه داشت اعلام کرد دولت انتظار دارد به هشت کشور معافیت موقتی اعطا کند، زیرا این کشورها خرید نفت خود را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند و در بسیاری از زمینه های دیگر همکاری کرده اند و گام های مهمی را به سوی به صفر رساندن واردات نفت ایران برداشته اند. اما مذاکرات همچنان ادامه دارد. از میان این کشورها، دو کشور واردات نفت از ایران را به طور کامل متوقف کرده اند و شش کشور دیگر به میزان بسیار کمتری واردات خواهند داشت.

بلومبرگ پیش از اظهارات پمپئو، به نقل از مقامات دولتی آگاه گزارش کرده بود که هشت کشور شامل ژاپن، هند و کره جنوبی معافیت خواهند گرفت. این معافیت ها به این کشورها اجازه خواهد داد با وجود تحریم ها همچنان به خرید نفت ایران ادامه دهند.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت برای تحویل در دسامبر در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۵۵ سنت یا ۰.۹ درصد کاهش یافت و در ۶۳.۱۴ دلار در هر بشکه بسته شد. بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژانویه با ۶ سنت یا کمتر از ۰.۱ درصد کاهش، در ۷۲.۸۳ دلار در هر بشکه بسته شد.

بهای معاملات نفت برنت برای تحویل در ژانویه با شش سنت یا کمتر از ۰.۱ درصد کاهش، در ۷۲.۸۳ دلار در هر بشکه بسته شد و برای کل هفته ۶.۲ درصد کاهش ثبت کرد. نفت برنت روز پنج شنبه برای نخستین بار از سپتامبر سال ۲۰۱۷ به پایین میانگین قیمت ۲۰۰ روزه سقوط کرده بود. این چهارمین کاهش هفتگی متوالی هر دو قیمت پایه بود.

تایلر ریچی، یکی از دبیران نشریه "سون ریپورتس" به مارکت واچ گفت: صدور معافیت از تحریم های نفتی ایران خوش بینی اولیه نسبت به کمبود عرضه و افزایش قیمت ها را از میان برد و اکنون بازیگران بزرگی مانند عربستان سعودی و روسیه تولیدشان را برای جبران کاهش صادرات ایران که کمتر از حد انتظارات کاهش خواهد یافت، افزایش داده اند.

قیمت نفت بدنبال افزایش قابل توجه تولید جهانی به خصوص از جانب عربستان سعودی، روسیه و آمریکا و همچنین نگرانی ها نسبت به ریزش اخیر بازار سهام جهانی که باعث کندی اقتصادی شده و به تقاضا برای نفت لطمه زده است، روز جمعه کاهش چشمگیری پیدا کرد و برای چهارمین هفته متوالی کاهش پیدا کرد.

اما قیمت نفت در اوایل اکتبر به بالاترین حد در چهار سال گذشته صعود کرده بود و علت اصلی این افزایش، نگرانی ها نسبت به این بود که تولیدکنندگان بزرگ جهان نتوانند افت صادرات نفت ایران پس از آغاز اجرای تحریم ها را به طور کامل جبران کنند.

مارشال گیتلر، استراتژیست ارشد در "ACLS Global" به مارکت واچ گفت: دولت ترامپ خود را در وضعیت دشواری یافته است که چگونه ایرانی ها را بدون آسیب زدن به مصرف کنندگان آمریکایی تنبیه کند. مردمی که به دولت فعلی آمریکا رای داده اند خودروهای بزرگ یا کامیون دارند و قیمت بالاتر نفت و کاهش قیمت محصول، به محبوبیت ترامپ در میان این عده کمک نمی کند.

قیمت بنزین آمریکا که تا بعدازظهر روز جمعه ۲.۷۶۴ دلار در هر گالن بود تنها ۱۴ سنت نسبت به میانگین ماه گذشته کاهش نشان داد اما بیش از ۲۴ سنت بیشتر از میانگین سال گذشته بود.

جیمز ویلیامز، اقتصاددان انرژی در شرکت WTRG Economics درباره اینکه آیا تحریم های نفتی علیه ایران روی بازار نفت تاثیر بزرگی خواهد داشت، اظهار کرد: بله و خیر. در حال حاضر نمی دانیم چه کشورهایی به جز هند، ژاپن و کره جنوبی معافیت خواهند گرفت. همچنین ما درباره میزان معافیت ها نمی دانیم.

ویلیامز در ادامه افزود: ما می توانیم تقریبا مطمئن باشیم که معافیت ها برای هر کشوری جزئی است. اگر اینطور باشد این کشورها ممکن است نصف میزان واردات سابقشان، از ایران نفت خریداری کنند. مشکل همه ما تلاش برای پیش بینی قیمت ها با توجه به میزان افت صادرات ایران است.

خبر صدور معافیت ها در حالی اعلام شد که بازار تلاش می کرد خود را با کاهش صادرات نفت ایران و احتمال حذف کلی نفت ایران از بازار تطبیق دهد.

نظرسنجی جداگانه رویترز و بلومبرگ در هفته گذشته حاکی از آن بود که اعضای اوپک، تولید نفت خود را در اکتبر به بالای حد از اواخر سال ۲۰۱۶ رساندند.

طبق نظرسنجی رویترز، اوپک تولید نفت خود در اکتبر را به ۳۳.۳۱ میلیون بشکه در روز رساند که ۳۹۰ هزار بشکه در روز نسبت به سپتامبر افزایش داشت. نظرسنجی بلومبرگ نشان داد تولید اوپک با ۴۳۰ هزار بشکه در روز افزایش، به ۳۳.۳۳ میلیون بشکه در روز رسیده است.

در این بین، بنا بر گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید نفت این کشور در اوت به ۱۱.۳ میلیون بشکه در روز رسید و برای نخستین بار تولید ماهانه آمریکا به بالای مرز ۱۱ میلیون بشکه در روز رسید و این کشور را به بزرگترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل کرد.

به گفته ریچی، این نگرانی که تولیدکنندگان دیگر و تا حدودی آمریکا کاهش کمتر از حد انتظار صادرات نفت ایران را بیش از حد جبران خواهند کرد، در حال حاضر روی بازار به شدت تاثیر گذاشته و به کاهش قیمت ها منجر شده است. به نظر می رسد جنگ جدیدی برای سهم بازار میان تولیدکنندگان بزرگ جهانی شکل گرفته و این موضوع همواره برای قیمت های انرژی منفی بوده است.

اما فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در گروه "پرایس فیوچرز" معتقد است آمریکا با صدور معافیت نشان می دهد که در حال حاضر نفت کافی در بازار برای جبران افت عرضه ایران وجود ندارد.

برایان یونگ برگ، تحلیلگر انرژی در شرکت "ادوارد جونز" به مارکت واچ گفت: در حال حاضر عوامل متعددی شامل کندی رشد تقاضای جهانی، تعهد عربستان برای حفظ عرضه مناسب، ادامه رشد تولید شیل و ونزوئلا وجود دارد و ابهامات در بازارهای نفت بیشتر از حد معمول است.

در نتیجه برخی از کارشناسان و معامله گران می گویند که قیمت نفت در آینده با کاهش رو به رو خواهد شد.

اکثر شرکت های بازرگانی نفت بزرگ جهان انتظار دارند نفت در سال ۲۰۱۹ تحت تاثیر کندی رشد اقتصادی و افزایش عرضه برای جبران صادرات کمتر ایران به بازار، کاهش پیدا کند.

بر اساس نوشته ایسنا، در کنفرانس کالاهای جهانی رویترز، راسل هاردی، مدیرعامل ویتول در این باره اظهار کرد که بازارهای نفت بلافاصله دچار محدودیت عرضه نشدند و قیمت مناسب برای نفت برخلاف محدوده ۸۵ تا ۹۰ دلار که برخی از افراد درباره آن صحبت می کنند، در سال آینده نزدیک به ۷۰ یا ۶۰ دلار در هر بشکه است.

حدود یک ماه پیش در کنفرانس "نفت و پول لندن" که اوایل اکتبر برگزار شد، مدیران شرکت های ویتول، گانور و گلنکور پیش بینی کرده بودند قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ تحت تاثیر مجموعه ای از عوامل علاوه بر تحریم های آمریکا علیه ایران، بین ۶۵ تا ۱۰۰ دلار در هر بشکه خواهد بود.

در حالی که ایان تایلور، رییس هیات مدیره ویتول در میان شرکتهای بازرگانی بزرگ، منفی ترین نقطه نظر را داشت و پیش بینی کرد نفت برنت در سال آینده به ۶۵ دلار در هر بشکه می رسد جرمی وایر، مدیراجرایی ترافیگورا به شدت خوش بین بود و اظهار کرد اگر نفت تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰ دلار در هر بشکه برسد، تعجب نخواهد کرد.

ویتول که بزرگترین شرکت بازرگانی نفت دنیاست، اکنون پیش بینی خود درباره رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ را مورد تجدیدنظر قرار داده و از ۱.۵ میلیون بشکه در روز برآورد قبلی به ۱.۳ میلیون بشکه در روز کاهش داده است.

توربیون تورنکوئیست، مدیرعامل شرکت گانوور نیز انتظار دارد قیمت نفت سال آینده در سطح فعلی حدود ۷۵ دلار در هر بشکه قیمت نفت برنت بماند زیرا تولیدکنندگان از این حقیقت آگاهند که قیمت های بالاتر به رشد تقاضا آسیب زده و به اشباع عرضه دیگری منجر می شود.

مارکو دوناند، مدیرعامل شرکت مرکوریا نیز به نوبه خود معتقد است به دلیل تنش های تجاری و سایر عوامل، تقاضا برای نفت ممکن است در سال آینده برخلاف تصورات قبلی چندان قوی نباشد.

وی در نشست کالاهای جهانی رویترز گفت: این احتمال وجود دارد که ذخایر نفت در سال آینده افزایش پیدا کند. اگر قیمت نفت برنت در سال ۲۰۱۹ در محدوده ۷۰ دلار بماند، اوپک و شرکایش این پرسش را مطرح خواهند کرد که آیا بیش از حد به میزان عرضه اضافه نکرده اند و ممکن است استراتژی خود را تغییر داده و دوباره میزان عرضه را محدود کنند.

بر این اساس می توان دریافت که بازار نفت درک کرده است که آمریکا توانایی به صفر رساندن صادرات نفت ایران را ندارد، در نتیجه بحران عرضه آن گونه که پیش بینی می شد، اتفاق نخواهد افتاد. از این رو کفه تقاضا همچنان به کفه عرضه می چربد و پیش بینی می شود که قیمت نفت در روز های آتی به سمت کاهش حرکت کند.

 

 

 

خواندن 232 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395