یکشنبه, 13 آبان 1397 ساعت 19:00

توضیحات تندگویان درباره «امریه» اعضای سمن‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از تهیه دستورالعمل «امریه» اعضای سازمان‌های مردم نهاد در توافق با ستاد کل نیروهای مسلح تا پایان آبان ماه خبر داد.

محمد مهدی تندگویان در نشست امروز معاونت ساماندهی امور جوانان با اشاره به آخرین وضعیت امریه اعضای سازمان‌های مردم نهاد این حوزه گفت: توافق با ستاد کل نیروهای مسلح دو طرفه بوده و هر دو طرف نیز باید به آن پایبند باشند. این توافق از یک سو به امضای وزیر ورزش و جوانان و از سوی دیگر به امضای سرلشگر باقری نیز رسیده است. در یک جلسه رسمی نیز به نمایندگی از وزیر در این مورد صحبت کردم و ستاد کل نیروهای مسلح نیز حتما به این توافق پایبند خواهند بود.

تندگویان با بیان اینکه در دو تا سه جلسه نیز دستورالعمل اجرایی این توافق آماده شده و رو به اتمام است، گفت: در مورد امریه حوزه جوانان این توافق در دو بخش مربوط به ورزش و سازمان‌های مردم نهاد اجرا می‌شود. در حوزه ورزش تعهداتی از سوی وزارتخانه پذیرفته شده اما هنوز در بخشی از آن به جمع بندی نرسیده‌ایم.

وی در ادامه اظهار کرد: در حوزه تعهدات جوانان نیز در دو بخش اقداماتی را باید انجام دهیم که یکی از آنها آموزش‌های تخصصی به سربازان در رشته‌های ورزشی است که این مسئله در حال حاضر نیز در حال انجام شدن است.

به گفته وی بخش دیگری از این تفاهم مربوط به آموزش مهارت‌های زندگی به سربازان است که شامل آموزش مهارت‌های حرفه‌ای با زمینه‌های حقوقی، حسابداری و مالی همچنین موضوعات زندگی و خانواده برای جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی مثل طلاق و کنترل خشونت است.

معاون ساماندهی امور جوانان با بیان اینکه این توافقنامه در حال حاضر موجود است و چندین بار نیز از وزیر خواسته‌ام تا این توافقنامه رسانه‌ای شود، تصریح کرد: در حال حاضر منتظر هستیم تا دستوالعمل اجرایی آن آماده شود و در ازای خدمات ارائه شده به جوانان تشکل‌های مردم نهادی نیز که مورد تایید ما هستند از تسهیلات سربازی مثل امریه استفاده کنند.

تندگویان با بیان اینکه قرار است بر اساس این توافقنامه اعضای سازمان‌های مردم نهاد شش ماه پایان خدمت خود را در قالب امریه در تشکل‌هایشان بگذرانند تصریح کرد: در صورتی که در بخش ورزش نیز به جمع‌بندی برسیم قول داده شده است تا این دستورالعمل تا پایان آبان ماه آماده شود. بعد از ابلاغ این دستورالعمل حداقل از یک سال آینده اجرا خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست تندگویان با اشاره به سفر اخیر خود به سومین مجمع جوانان جهان اسلام اظهار کرد: در این مجمع موضوعات مختلف حوزه جوانان که ابعاد بین‌المللی داشته است پیگیری کردیم و اسناد مختلفی را به امضا رساندیم. تلاش معاونت جوانان برای مجمع اخیر در استانبول بعد از اجلاس باکو آغاز شده بود و در حال حاضر تفاهم‌نامه‌های خوبی بین معاونت جوانان و یونیسف و یونسکو به امضاء رسیده است. در ارتباط با یونیسف بین هشت تا ۹ برنامه کاری برنامه ریزی شده است. همچنین در یونسکو نیز برای اولین بار یک کمیته تخصصی جوانان تشکیل شده و ریاست آن را ایران بر عهده گرفته است.

تندگویان با بیان اینکه ایران در حال حاضر در کمیته بررسی آسیب‌های اجتماعی نیز عضو شده است توضیح داد: پیش از این در برخی از اجلاس‌ها هیچ گاه حضور نداشتیم. این در حالیست که ایران توانسته است وضعیت خوبی به لحاظ حضور در این مجامع پیدا کند. از آنجایی که هزینه‌های برگزاری این اجلاس‌ها از سوی کشور برگزار کننده پرداخت می‌شود هزینه‌ای برای دولت به همراه نداشته و فقط باعث حضور بین‌المللی ایران شده است.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی حوزه جوانان در بخش بین‌الملل نبود دیپلماسی مختص جوانان در این حوزه است، گفت: در وزارت امور خارجه دیپلماسی حوزه جوانان در سطح بین‌المللی مغفول مانده و در بسیاری از موارد به جای وجود یک اداره تخصصی در این زمینه برخی ادارات عمومی یا حقوقی پیگیر موضوعات جوانان می‌شوند. وضعیت جوانان در وزارت امور خارجه بلاتکلیف است. با این وجود مکاتباتی را با وزیر انجام دادیم و درخواست کردیم که یک نهاد تخصصی در امور بین‌الملل جوانان ایجاد شود تا از این طریق هم نظرات وزارت خارجه لحاظ شده و هم وزارت ورزش و جوانان به شکل تشکل یافته عمل کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه به دلیل این ضعف دستاوردهای اخیر نیز بر اساس پیگیری‌های مستقیم معاونت جوانان بوده است تصریح کرد: مجمع جوانان مسلمان ۱۴ سال است که تشکیل شده اما تقریبا در هیچ مجمعی ایران به صورت اجرایی جایگاهی پیدا نکرده بود و تنها به عنوان یک عضو شرکت می‌کرد. این در حالیست که اقدامات خوبی از سوی ایران مثل انتخاب شیراز به عنوان پایتخت جوانان جهان اسلام انجام شده بود. بنابراین با تلاش‌های صورت گرفته در اجلاس استانبول توانستیم تا سه کرسی به دست بیاوریم.

معاون ساماندهی امور جوانان با بیان اینکه ایران توانست با یک عضو از پنج عضو هیات رئیسه را از بین ۵۴ کشور نصیب خود کند توضیح داد: اولین پیشنهاد مطرح شده از سوی ایران در مورد تشکیل دفتر گردشگران جوان جهان اسلام بود که پیشنهاد دادیم با استناد به بسترهای مناسب شبکه گردشگری در ایران این دفتر در کشور خودمان قرار داشته باشد و ایران تبدیل به پایگاه عملیاتی گردشگری کشورهای اسلامی شود.

وی در مورد اقدامات معاونت ساماندهی امور جوانان در حوزه اشتغالزایی نیز تصریح کرد: معتقدیم اگرچه سازمان‌های مردم نهاد جوانان غیرانتفاعی هستند اما غیر اقتصادی نیستند. یعنی یک تشکل با تعداد مشخصی از اعضا می‌تواند درآمد داشته باشد.

به گفته وی از ابتدای سال تا کنون ۲۰ میلیارد تومان وام به سازمان‌های مردم نهاد پرداخت شده است و ۹۰ میلیارد تومان نیز مربوط به طرح‌هایی بوده است که تایید شده‌اند و در نوبت دریافت وام هستند.

تندگویان در ادامه توضیح داد: در صورتی که سازمان مردم نهادی به سود انباشته برسد باید از تشکل‌های مردم نهاد خارج شود و ثبت شرکت کند و یا اینکه تعداد افراد شاغل در سازمان مردم نهاد را افزایش دهد.

وی در مورد پیشنهاد معاونت جوانان در مورد تغییر سن جوانی اظهار کرد: پیشنهاد این معاونت تعیین سن جوانی بین ۱۸ تا ۳۵ سال بوده است. این پیشنهاد در آخرین جلسه ستاد ملی ساماندهی جوانان با حضور دستگاه‌های دیگر مطرح شد و قرار است با دریافت پیشنهاد این نهادها و دستگاه‌ها به جمع‌بندی برسیم. با این وجود به نظر می‌رسد با توجه به مدل کسب و کار در ایران باید سن جوانی تا ۳۵ سال تعیین شود.

تندگویان با اشاره به قانون منع بکارگیری بازنشستگان نیز توضیح داد: اگرچه صراحتی برای بکارگیری جوانان در این قانون وجود ندارد اما مدافع انتصاب جوانان به جای افراد بازنشسته هستیم. این در حالسیت که برخی از نهادهایی که اجرا کننده این قانون هستند از جوانان به عنوان افراد جایگزین استفاده نمی‌کنند. اگر قرار بود افرادی که سن بالایی دارند اما بازنشسته نیستند به جای افراد مشمول قانون انتخاب شوند دیگر نیازی به تغییر قانون منع بکارگیری بازنشستگان نداشتیم.

تندگویان با بیان اینکه این قانون قرار است در بین جوانان امید ایجاد کند تصریح کرد: به ازای تمام مشاغلی که شامل این قانون می‌شوند جوانانی با لیاقت و شایستگی وجود دارند. این در حالیست که در انتخاب چهار وزیری که اخیرا در دولت تغییر کردند نیز از جوانان استفاده نشده است. اگرچه به لحاظ قانونی نمی‌توانم دخالت یا نظارتی در مورد عملکرد دستگاه‌ها داشته باشم اما درخواستم از همه نهادها، قانونگذاران و مجلس ، نظارت بر انجام قانون و انتصابات جایگزین است.

منبع: ایسنا

خواندن 442 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395