دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 08:53

آقای وزیر؛ بخش خصوصی پشت در اتاق شما چه می کند؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد: دکتر فرهاد دژپسند وزیر جدید امور اقتصاد و دارایی روز شنبه در جلسه معارفه خود طی سخنانی برای نشان دادن اهمیت بخش خصوصی گفته است: بخش خصوصی نباید پشت در اتاق من معطل بماند.

بنظر می رسد هدف وزیر جدید اقتصاد از بیان این مطالب ناظر به این است که هم باید به بخش خصوصی بیش از پیش اعتنا کنیم و هم محدودیت های دیوان سالاری را در کسب و کار مردم به خداقل برسانیم.

اما با نگاه برنامه ریزی و سامان دهی این نوع تعارفات مسیر غلطی را پیش روی مدیران ارشد نظام می گذارد و اگر به گردش کارهای مورد نیاز بخش خصوصی در مصاف با دیوانسالاری ضعیف کشور توجه کنیم اعضای بخش خصوصی هیچ نیازی به ارتباط شخصی با وزیر اقتصاد ندارند و مصیبت های آنان در دست کارگزاران وزارت امور اقتصادی و دارایی در بخش ها و نهادهای مختلف است.

در واقع نیازهای عمومی بخش خصوصی باید از طریق نشست های کارشناسی وزیر با تشکل های بخش خصوصی مانند اتاق های بازرگانی، اصناف، تعاون و زیر مجموعه های آنها باید حل و فصل گردد در غیر این صورت اعضای منفرد بخش خصوصی هیچ نیازی که از طریق شخص وزیر، محتاج حل و فصل باشد ندارد و آقای دژپسند برای توجه به بخش خصوصی باید به اصلاح کارکرد کارگزاران خود بپردازد.

وقتی در یک شهر کوچک کارگزار مالیاتی بخاطر اینکه صندوقدار یک رستوران برای مراسم ضیافت آن کارگزار مالیاتی صورت حساب صادر می کند و آن کارگزار مالیاتی کشور برای تنبیه این جسارت برگ تشخیص ۲۵۰میلیون تومانی صادر می کند و بیش از دو سال صاحب رستوران را در پله های اداره مالیات بالا پایین می برد، این ایراد محصول کم توجهی وزیر اقتصاد به بخش خصوصی نیست.

وقتی گمرک کشور صدور مواد پی وی سی را با عنوان نمک طعام تایید می کند و کارخانجات داخلی را از تامین نیاز محروم می سازد، مراجعه به دفتر وزیر اقتصاد کاری از پیش نمی برد.

وقتی نهاده های ضروری تولیدات سالم ماهها به دلیل عدم تعیین تکلیف نرخ دلار محاسباتی در گمرک می ماند اما وارد کنندگان کالا با ارز آزاد در کمتر از یک ماه مصوبه ترخیص از هیات دولت می گیرد و بانی آن هم به صراحت رسانه ها، گمرک ایران است، لذا وقتی می گوییم این جمله وزیر از نظر سازماندهی و تشکیلات می تواند مسیر اشتباه را در پیش روی وی بگذارد، به این معنی است که نیازی نیست وزیر برای نشان دادن توجه خود به بخش خصوصی دفتر خود را بزرگ کند و یا بیشتر اوقات خود را مصروف گفت و گوهای موردی با افراد منفرد بخش خصوصی بنماید.

بلکه باید برای تسهیل امور بخش خصوصی به اصلاح رفتاری کارگزاران این وزارتخانه در نهادهای مختلف بپردازد.

برای روشن تر شدن موضوع توصیه می کنیم آقای دژپسند تعدادی بازرسان ناشناخته را برای تهیه گزارشات میدانی به شهرهای کوچک و گمرکات گسیل کند تا شاهد قدرت نمایی و ترکتازی کارگزاران خود در نقاط دور افتاده باشد.

خواندن 183 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395