دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 09:08

اطلاعات تکميلي

  • معاون گردشگری مطرح کرد

اجلاس جهانی گردشگری همدان گواهی بر ناتوانی آمریکا در محدود کردن ایران

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: نشست خبری چهلمین نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری روزگذشته با حضور ولی تیموری معاون گردشگری، علی مالمیر مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان و خبرنگاران رسانه‌های مختلف برگزار شد.

ولی تیموری معاون گردشگری در این نشست گفت: امروز گردشگری و اهمیت آن بر هیچکس پوشیده نیست، امروز که در شرایط تحریم‌های بین‌المللی هستیم گردشگری علاوه بر کارکردهای دیگر در حوزه مقاومت ملی و خنثی کردن حربه دشمنان نقش بی‌بدیلی می‌تواند داشته باشد.

وی تصریح کرد: گردشگری می‌تواند به عنوان ابزاری در خدمت دیپلماسی عمومی کشور باشد، گردشگری در همه بحث‌ها و شعارها به عنوان ابزاری برای صلح، تفاهم و تعامل بین ملت‌ها مطرح می‌شود، در همه اسناد بین‌المللی اعم از توافق‌نامه، تفاهم‌نامه و سندهای اجرایی بین‌المللی که به امضا می‌رسد، در اولین یا دومین آیتم اذعان شده است که گردشگری ابزاری برای تعامل بین‌ انسان‌ها است، با همین ویژگی گردشگری است که در مقابل همه حرف‌ها و تصاویر غیرواقعی که از کشور ما در سطح جهان منتشر می‌شود شاید موثرترین کاری که در این حوزه انجام شده حضور گردشگران بین‌المللی است که با وجود تردیدها وارد کشور ما می‌شوند و واقعیت کشور ما را می‌بینند.

تیموری اظهار کرد: این گردشگران به عنوان سفیران واقعی که واقعیت‌های کشور ما را دیدند در کشورهای خودشان این موضوعات را عنوان می‌کنند، گردشگری امروز علاوه بر رویکردهای خود در مقوله کم‌اثر کردن تحریم‌ها هم می‌تواند نقش مهمی را ایفا کند، برای هفته آینده 60 میهمان از 26 کشور وارد ایران می‌شوند تا در یک اجلاس مهم شرکت‌ کنند و این نشان می‌دهد گردشگری می‌تواند کارکرد مفید و سازنده خود را داشته باشد.

معاون گردشگری افزود: چهلمین نشست اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری در شهر همدان در دو روز 21 و 22 آبان برگزار می‌شود، دو نوع عضویت در سازمان جهانی گردشگری وجود دارد، یک عضویت رسمی و دیگری عضویت وابسته که بخش‌های خصوصی کشورها حضور دارند، در سال‌های گذشته این بخش(اعضای غیروابسته) مورد اقبال قرار گرفته است با توجه به اینکه گردشگری یک مقوله عمومی است تلاش شده است در کنار اعضای رسمی که سیاست‌گذاری را بر عهده دارند، بخش‌های غیردولتی نیز برنامه‌های خود را اعلام کنند.

تیموری تصریح کرد: دو رویداد جانبی مهم نیز در حاشیه این اجلاس برگزار می‌شود، سمینار بین‌المللی بهره گیری گردشگری فرهنگی از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات یکی از این موارد است، در این سمینار بین‌المللی اینکه چطور می‌توان گردشگری فرهنگی را از مزایای فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات منتفع کرد مورد بررسی قرار می‌گیرد، سخنرانانی برای این سمینار انتخاب شد‌ه‌اند که در سطح بین‌المللی مطرح هستند، تلاش شده است که این اجلاس از لحاظ علمی و محتوایی در نوع خودش بی‌نظیر باشد.

معاون گردشگری ادامه داد: این سمینار دارای سه پنل تخصصی است و افراد نخبه‌ای در این سمینار مقالات خود را ارائه می‌دهند.

تیموری گفت: نمایشگاهی تحت عنوان استارت‌آپ‌های گردشگری نیز تدارک دیده شده است که در حاشیه این اجلاس برگزار می‌شود، این نمایشگاه با همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و پارک علم و فناوری در روز اول همایش افتتاح می‌شود، با توجه به شعار امسال سازمان جهانی گردشگری تلاش شده است گوشه‌ای از تجارب کشورمان در این حوزه در این نمایشگاه معرفی شود.

وی ادامه داد: این همایش میهمانانی از دبیرخانه سازمان جهانی گردشگری و دبیرکل سازمان جهانی گردشگری دارد که حضور ایشان برای اولین بار در کشورمان می‌تواند تاثیر بسزایی در ارتباط ایران با سازمان جهانی گردشگری داشته باشد، امیدواریم این حضور باعث دیده شدن واقعیت‌های کشورمان شود، همچنین هیئت اجرایی دبیرخانه اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری دومین گروه میهمانان ما هستند، گروه سوم میهمانانی هستند که در قالب سخنران و عضو وابسته در این اجلاس حضور دارند، اقشار مختلفی هم از داخل کشور در این همایش حضور خواهند داشت، سفرای کشورهای مختلف و افراد فعال در حوزه گردشگری، هتلداران، توراپراتورها، راهنمایان و دفاتر خدمات گردشگری در این همایش حضور دارند.

معاون گردشگری افزود: سعی کردیم تصویر خوب و واقعی از کشورمان به جهان مخابره کنیم، متاسفانه نکته مغفول حوزه گردشگری در بعد داخلی و خارجی، اطلاع‌رسانی است، مقاصد مختلف گردشگری سعی دارند تا افراد بیشتری را به سمت جاذبه‌های خود بکشانند و این کار را با اطلاع‌رسانی و تبلیغات درست انجام داده‌اند، ما نتوانستیم واقعیت‌های جامعه ایران را در بعد بین‌الملی معرفی کنیم، در بعد بین‌المللی چالش اصلی ما عدم توفیق در معرفی ظرفیت‌ها و جاذبه‌های کشورمان بوده است.

تیموری تصریح کرد: در بعد داخلی نیز اگر توزیع سفر را در کشور نداریم و همیشه بخش های خاصی از کشور مورد اقبال قرار می‌گیرد، نشان‌دهنده این است که نتوانستیم ظرفیت‌های گردشگری و جاذبه‌های موجود در کشور را معرفی کنیم با توجه به اینکه این اجلاس بسیار با اهمیت است، از رسانه‌ها انتظار همکاری و همراهی داریم.

گردشگری محور توسعه همدان است

علی مالمیر مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری همدان نیز در این نشست گفت: در استان همدان با توجه به تحلیل راهبردی وضعیت، محور توسعه بر پایه گردشگری تعریف شده است، این ناگزیرترین و مطلوب‌ترین راه توسعه استان است، همدان پایتخت تاریخ و تمدن ایران است و 1800 جاذبه شناخته شده دارد، این استان تمام ظرفیت‌های گردشگری، فرهنگی، تاریخی و طبیعی را در کنار هم دارد.

مالمیر افزود: فاصله نزدیک استان به پایتخت یک مزیت دیگر همدان است و باید به این ظرفیت‌ها پرداخته شود، برگزاری رویدادها برای هم‌افزایی داخل استان و معرفی جاذبه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد، خوشبختانه امسال هم اولین تجربه پایتخت گردشگری آسیا در سال 2018 را داشتیم و هم میزبانی چهلمین اجلاس اعضای وابسته را نیز به همدان داده شده است که باید از این فرصت استفاده کنیم.

مالمیر افزود: با توجه به هماهنگی و گفتمان مثبت بخش دولتی و خصوصی، امیدواریم که اجلاس خوبی برگزار شود، برنامه‌ریزی و تشکیل کمیته‌ها به موقع انجام شده است و امیدواریم از ظرفیت این رویداد برای معرفی جاذبه‌های استان همدان استفاده کنیم، امسال به رغم محدودیت‌های اقتصادی شاهد رشد 30 درصدی بازدید از اماکن تاریخی و فرهنگی بودیم، 6 درصد از جمعیت استان همدان در حوزه صنایع دستی اشتغال دارند و 10 درصد از صادرات استان در حوزه صنایع‌دستی است.

حضور 70 عضو وابسته در چهلمین اجلاس

در ادامه این نشست محمد ابراهیم لاریجانی مدیرکل بازاریابی و تبلیغات معاونت گردشگری با اشاره به اینکه ایران رتبه 10 را در حوزه اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری دارد گفت: اسپانیا ، آمریکا، مکزیک، ژاپن، ایتالیا، پرتغال، روسیه، انگلیس آرژانتین، برزیل، کلمبیا رتبه‌های اول تا نهم را در این حوزه در اختیار دارند.

وی در مورد اعضای حاضر در این اجلاس گفت: حضور اعضایی از کشورهای اسپانیا، آفرقیقای جنوبی، مالزی، آلمان، ترکیه، نیجریه، آرژانتین، ایتالیا، فنلاند، آمریکا، پرتغال، اندنزی، هند، پرو، یونان، تایلند، کره جنوبی، ژاپن، کلملیا، پاکستان، کرواسی، ازبکستان، عمارات، آذربایجان، اردن و بلغارستان براساس ویزای صادر شده در این اجلاس قطعی است و افرادی هم در مرحله درخواست ویزا هستند.

لاریجانی تصریح کرد: در چهلمین اجلاس 70 عضو وابسته حضور دارند این در حالی است که در رویداد قبلی 50 نفر حضور داشتند و این نشان دهنده حجم فعالیت بخش خصوصی و دولتی است.

همدان میزبان ‌اجلاس اعضای وابسته به سازمان جهانی گردشگری

‌حمیدرضا یاری مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر نیز درخصوص برنامه های این شرکت، گفت: شرکت سیاحتی علیصدر برنامه های زیادی را برای بعد از اجلاس جهانی گردشگری درصدد افزایش گردشگر دارد.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر در زمینه هماهنگی اجلاس اعضای وابسته به سازمان جهانی گردشگری، اظهار کرد: از ۲۱ تا ۲۳ آبان ماه همدان میزبان اعضای سازمان جهانی گردشگری خواهد بود.

وی به مقدمات برگزاری مراسم اشاره و عنوان کرد: روز ۲۱ مراسم افتتاحیه راس ساعت ۱۰ صبح به مدت ۴۵ دقیقه آغاز و پس از آن پنل های تخصصی آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر بیان کرد: دو کارگاه آموزشی در روز ۲۲ در مکان هتل باباطاهر اجرا خواهد شد.

وی افزود: یکی از ویژگی های این اجلاس وجود پنل های آموزشی از سراسر کشور است که گواهینامه بین المللی برای شرکت کنندگان صادر خواهد شد.

یاری تاکید کرد: غار علیصدر، باغ موزه دفاع مقدس، گنجنامه و لالجین در دستور گردشگری قرار دارد.

وی بیان کرد: این اجلاس بزرگترین برنامه ای است که از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در سطح کشوری برگزار می شود و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر تصریح کرد: اطلاع رسانی مهمترین اقدام ۱۵ کمیته برگزاری اجلاس خواهد بود.

وی افزود: ‌نیاز نداریم که همدان را به همدانی ها معرفی کنیم بلکه باید در سطح بین المللی تبلیغات و اطلاع رسانی انجام شود.

به مناسبت میزبانی شهر همدان در رویداد چهلمین اجلاس جهانی اعضا وابسته سازمان جهانگردی، از تمبر چهلمین اجلاس جهانی (unwto ) رونمایی شد.

ایران با میزبانی همدان از 21 تا 25 آبان برای نخستین بار پذیرای نشست اعضای سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) خواهد بود.

557 نفر از 157 کشورعضو وابسته سازمان جهانی جهانگردی هستند که ایران 16 عضو در این سازمان دارد.

 

 

خواندن 309 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395