دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 10:27

همکاری بخش خصوصی و ساکنین محله گام مهم بازآفرینی شهری  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران اعلام کرد : ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی با مشارکت ساکنان محلات قدیمی شهر نیز می تواند گام مهمی در حوزه بازآفرینی شهری محسوب شود.

هوشنگ عشایری در جریان انعقاد تفاهم نامه میان شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن، سازمان نوسازی شهر تهران و شرکت بازآفرینی شهری ایران، با اشاره به برگزاری مسابقه طراحی فضای فوقانی تونل راه آهن تهران-تبریز اظهار کرد: این اقدامات بهترین فرصت در راستای دست یابی به این دو هدف است. ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی با مشارکت ساکنان محلات قدیمی شهر نیز می تواند گام مهمی در حوزه بازآفرینی شهری محسوب شود.

وی با بیان اینکه در برنامه ملی بازآفرینی شهری توسعه فضاهای عمومی شهری در دستور کار قرار دارد، گفت: توسعه خدمات روبنایی و زیربنایی از جمله حوزه هایی است که در قالب این برنامه به آن توجه ویژه خواهد شد و دولت در این حوزه به عنوان یک حمایتگر نقش بازی خواهد کرد. نکته مهم دیگر آنکه رکن اصلی برنامه ملی بازآفرینی ابعاد اجتماعی و اقتصادی نوسازی بافت فرسوده است و نوسازی کالبدی به عنوان پیوست این برنامه قرار گرفته است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در این جلسه در پاسخ به درخواست شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن برای اعمال معافیت مالیاتی موضوع ماده 77 برای توسعه گران حوزه بافت فرسوده نیز گفت: مطابق با آیین نامه ابلاغی خردادماه دولت، تمامی معافیت ها و تسهیلات در نظر گرفته شده از امکانات دولتی برای مناطق محروم مشمول حال توسعه گران بافت فرسوده نیز خواهد شد.

وی با اشاره به مفاد تفاهم نامه منعقد شده افزود: این تفاهم نامه گام خوبی جهت شتاب دهی برای اجرای برنامه ملی بازآفرینی در شهر تهران خواهد بود.

در ادامه این نشست کاوه حاجی علی اکبری مدیر عامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز با بیان اینکه اقدامات مقدماتی شهرداری برای پیگیری و شتاب دهی برنامه ملی بازآفرینی شهری از اواخر سال گذشته آغاز شده است، گفت: به دلیل تغییرات مدیریتی در مجموعه شهرداری تهران، پیگیری این موضوع از ابتدای تابستان سال جاری با شتاب بیشتری انجام شد.

وی به مفاد تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن به عنوان توسعه گر پیش گام اجرای این تفاهم بوده است و شرکت بازآفرینی شهری نیز به عنوان نماینده دولت و تامین کننده تسهیلات در این قرارداد حضور خواهد داشت. براساس تفاهم نامه منعقد شده 7 پروژه با ظرفیت ساخت 3 هزار واحد مسکونی پیش بینی شده و تک تک قراردادهای مشارکت آنها برای هر پروژه آماده خواهد شد.

در ادامه این نشست روزبه ظهیری، مدیر عامل شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن با ابراز امیدواری از انعقاد این تفاهم نامه در راستای پیشبرد اهداف برنامه ملی بازآفرینی شهری اظهار کرد: امروز موضوع بازآفرینی شهری و نوسازی بافت فرسوده یک انتخاب نیست بلکه یک الزام است چراکه محدوده بافت قدیمی و فرسوده شهرها از دو وجه اقتصادی و اجتماعی هزینه های زیادی را به شهر و مجموعه حاکمیتی وارد می کند. به طوری که از یک سو به دلیل نقص در کارکردها و نبود سرانه های خدماتی کافی و از سوی دیگر به دلیل آسیب پذیری در زمان بروز بحران هزینه های زیادی در ابعاد شهری و ملی را به وجود خواهد آورد، از این رو برای کاهش هزینه های تحمیل شده از این حوزه باید اقدامات مربوط به حوزه بازآفرینی پیگیری شود.

وی با بیان اینکه دولت در حوزه بازآفرینی بافت فرسوده دارای دو نقش حاکمیتی و حمایتی است، عنوان کرد: بافت فرسوده در سه حوزه سرانه های خدماتی، انشعابات و سکونتی دارای نقص در کارکرد است که دولت در دو حوزه نخست باید نقش حاکمیتی و در حوزه سوم باید نقش حمایتی ایفا کند.

ظهیری به ابلاغ آیین نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری در خردادماه سال جاری اشاره کرد و افزود: اقدامات حمایتی دولت به عنوان بخشی که پروژه های محرک توسعه در بافت فرسوده را تعریف و از منابع به عنوان اهرم در جهت گسیل داشتن منابع برای توسعه نوسازی استفاده شود، به اجرا در می آید.

وی ادامه داد: در 28 سال گذشته از فعالیت شرکت گروه سرمایه گذاری مسکن نزدیک به 7 میلیون مترمربع در قالب 65 هزار واحد احداث شده است. طی سال های گذشته، در حوزه بافت فرسوده نیز مجموعا حدود 5 هزار واحد (ساخته و تکمیل شده و در دست بررسی) از سوی این شرکت احداث شده است.

وی در عین حال تاکید کرد: به دلیل آنکه اجرای پروژه های سرمایه گذاری در محدوده بافت فرسوده دارای توجیه اقتصادی قابل قبول نیست طی سال های گذشته چندان از مزایای بافت فرسوده استفاده نشده است این در حالی است که می توان کمبود مقبولیت و پایین بودن مزیت اقتصادی سرمایه گذاری در بافت فرسوده را از طریق ارایه تسهیلات و مشوق های متعدد همچون تخفیف و معافیت پرداخت هزینه های صدور پروانه ساختمانی، کاهش هزینه های جانبی، کاهش زمان صدور مجوزهای ساخت وساز و ... افزایش داد تا زمینه ورود سرمایه گذاران به محدوده بافت فرسوده فراهم شود.

ظهیری باتاکید بر اینکه انعقاد این تفاهم نامه نوید ورود یک نگاه نو از سوی مجموعه حاکمیت به نوسازی و بازآفرینی بافت فرسوده شهری است، تصریح کرد: اساسا اعمال یک بسته تشویقی با محوریت چهار موضوع می تواند در جذب سرمایه گذاران بخش خصوصی به هسته فرسوده شهرها موثر باشد. موضوع اول بحث تامین مالی است. در این حوزه عدم استفاده سرمایه گذار از تسهیلات بانکی ارزان قیمت یک مانع جدی در ورود به بافت فرسوده است. امکان ترهین اسناد از سوی مجموعه حاکمیتی می تواند نقش مهمی در ارایه تسهیلات ارزان قیمت به سرمایه گذار داشته باشد.

وی با تشکر از مدیریت بانک مسکن به دلیل دارا بودن نگاه ویژه به حوزه بافت فرسوده، گفت: مدیریت بانک مسکن دغدغه تامین مالی در حوزه بافت فرسوده و ارایه تسهیلات ارزان قیمت به این حوزه را دارد.

 

خواندن 202 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395