دوشنبه, 14 آبان 1397 ساعت 10:37

یارانه پنجاه درصدی مرغداران به مردم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سونیا یزدان پناه

عصراقتصاد: صنعت مرغداری در کشور ما یک زنجیره ای از فعالیتهای اقتصادی است که از تولید و پرورش مرغ لاین شروع می شود و در ظروف آشپزخانه مصرف کنندگان به پایان می‌رسد که با تعطیلی پروژه مرغ لاین بابلکنار در حال حاضر از مرغ اجداد این زنجیره شروع می‌شود و بیش از ۱۸ هزار واحد پرورش مرغ یک فعالیت اشتغالزا و تاثیر گذار را در بر میگیرد .

این زنجیره دومینو وار به گونه ای است که اگر یک حلقه آن دچار آسیب و توقف شود حلقه های قبل و بعد از خود را هم مختل می کند در حالی که فعالیت های مکمل آن مانند تأمین خوراک دارو و فعالیت های فرآوری تحت تسلط فعالین این صنعت نیست و به جهت اینکه ظرفیتی بالاتر از مصرف داخلی در آن ایجاد شده است یکی از بازارهای رقابتی شبه کامل در کشور است و چنانچه با ظرفیت کامل فعالیت کند امکان قیمت سازی های حباب گونه در آن ندارد .

این روزها اخبار مربوط به قیمت گوشت و مرغ در جای خود یک جریان خبرسازیه مورد اعتنا را ایجاد کرده است و گفته می‌شود قیمت گوشت مرغ از مرز ۱۱۰۰۰ تومان در کیلو هم گذشته است.

 ارزیابی این وضعیت بازار مرغ و تخم مرغ از نگاه مصرف‌کننده نامطلوب تلقی می‌شود و آنان با مبنا قرار دادن نرخ های سال ۹۵ و اوایل ۹۶ به رشد ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی قیمت گوشت مرغ قائل میشوند

این در حالی است که رشد نهاده‌های تولید با نرخ های بیشتر از این اتفاق افتاده است و در کنار آن آفت‌های نابود کننده ای در طی دو سال گذشته دامن صنعت مرغ و طیور را گرفته، در شرایطی که جبران خسارات آن توسط بیمه کشاورزی و دولت به درستی تأمین نشده است.

 همه اینها در شرایطی صورت می‌گیرد که دولت به جای تقویت صنعت مرغداری و رفع معضلات و مسائل آن به دنبال قیمت‌گذاری دستوری در مورد مرغ و تخم‌مرغ است بدون اینکه به الزامات و مختصات صنعت توجه داشته باشد .

به طور مثال در حوزه مصرف بر اساس نرم پخت و پز و مصارف خانواده‌ها نسبت مرغ به گوشت قرمز به عنوان کالای جانشین گوشت مرغ حداکثر سه کیلو مرغ در مقابل یک کیلو گوشت است بنابراین وقتی گوشت قرمز نرخی در حدود ۷۲ هزار تومان داشته باشد از نظر سبد هزینه خانوار گوشت مرغ در قیمت ۲۴۰۰۰ تومان قابل قبول است .

بنابراین به جرأت می‌توان گفت صنعت مرغداری در قالب سبد هزینه خانوار در مقایسه با گوشت قرمز بیش از ۵۰ درصد یارانه متحمل می‌شود در حالی که در شرایط فعلی قیمت ها در صورت عدم دخالت دولت قیمت گوشت مرغ اگر به نرخ ۱۵ تا ۱۶ تومان برای هر کیلو به بازار عرضه شود صنعت مرغداری بسیاری از معضلات خود را حل می کند و کمترین فشار مدیریتی و عرضی را برای دولت خواهد داشت که تأثیر آن در سبد هزینه مصرفی خانوارها در حدود ۴۰ هزار تومان در ماه خواهد بود .

اما ایجاد چنین فرصتی برای صنعت مرغداری را اگر با ظرفیت صادراتی یک میلیون تن مازاد کشور یعنی معادل ۲ میلیارد دلار در سال مقایسه کنیم به نظر می رسد که شبهه رقابتی بودن بازار گوشت مرغ در کشور به یک تعادل منطقی و حتی کاهنده در بازار مرغ و تخم‌مرغ خواهیم رسید.

 باید توجه داشته باشیم که همسایگان ما از سایر کشورها سالیانه حدود ۲ میلیون تن واردات گوشت مرغ دارند و در بازار داخل فروشگاه های پروتئینی به بهانه فرآوری گوشت مرغ این محصولات را تا 5/2 برابر قیمت مرغ عرضه می کنند و قیمت ۱۱۰۰۰ تومانی مرغ فقط توسط تولیدکنندگان سالم و خدوم گوشت مرغ رعایت شده  و در بازار عرضه بیش از ۳۰ درصد قیمت تعیین شده دلالان و خرده‌فروشان سود می‌برند.

 واقعیت این است که اگر دولت برای کاهش هزینه‌های خانوار علاقه‌مند به پایین نگه داشتن گوشت مرغ است باید از هزینه‌های ملی تامین کند نه اینکه این پرداخت یارانه را به صنعت ظریف و آسیب پذیر مرغداری تحمیل نماید و باید اجازه دهد این صنعت رقابتی با ساز و کارهای علمی خود به فعالیت ادامه دهد.

خواندن 187 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395