سه شنبه, 15 آبان 1397 ساعت 04:00

  جهاد کشاورزی کارت شناسایی و پروانه فعالیت نهال کاران را صادر نمی کند  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

سونیا یزدان پناه

عصراقتصاد: نهال یکی از اولین نهاده های کشاورزی در ایجاد باغ های میوه است که سالها تیمار، نگهداری و رسیدگی به آن برای داشتن باغ میوه در جهت بازده اقتصادی در سطح بیشتر، ضروری است. تولید نهال در عرصه کشاورزی بخش مهمی از کشاورزی و باغداری است و سرزنجیره تولید محسوب می شود.

کشور درتولید نهال توانمندی بسیاری دارد که با بکار گیری این توانمندیها می توان زمینه صادرات نهال به کشورهای دیگر را فراهم کرد و اولین لازمه آن، رفع مشکلات داخلی این حوزه است.

در همین رابطه احمدعلی اعرابی تولید کننده نهال با حضور در برنامه بارکد گفت : ما نهال های مثمر و غیر مثمر با توجه به نیاز بازار در مشکین دشت کرج تولید می کنیم و بیش از 20 سال است که به این کار مشغول هستم. بیشترین تولید کننده های نهال در مشکین دشت کرج فعال هستند.

وی در خصوص دریافت مجوز رسمی عنوان کرد :  ما مجوز رسمی از جهاد کشاورزی نداریم ولی جهاد می داند که ما تولید کننده نهال هستیم. نهال داران به 2 دسته شناسنامه دار و بدون شناسنامه تقسیم می شوند. شاید 5 الی 10 درصد زمین های آن منطقه دارای سند هستند و آن ها هم باغات با وسعت نهایت 2 هکتار هستند.

این فعال اقتصادی ادامه داد : سازمان ثبت اسناد و جهاد کشاورزی اکنون به دلایلی برای زمین ها سند صادر نمی کنند. اکنون 13 تولید کننده نهال جهت رفع چالش ها یک تعاونی تشکیل داده ایم ولی در ابتدای کار چالشی جدید ایجاد شد، زیرا یک سری از اعضا دارای شناسنامه هستند و اجازه نمی دهند بقیه تولید کننده ها شناسنامه را بگیرند.

همچنین حامد بهمن آبادی دیگر تولید کننده نهال در رابطه با مشکلات دریافت مجوز و ناهماهنگی های موجود عنوان کرد:  ما به صورت تخصصی از 15 سال گذشته نهال های مثمر و غیر مثمر تولید می کنیم. کرج به علت آنکه منطقه ای کوهپایه ای و معتدل است، بیشترین تولید کننده ها در آن جا واقع شده اند.

وی افزود : نهالستان ما دارای وسعت 4 هکتار است. سیستم اخذ شناسنامه برای نهال را به گونه ای طراحی کرده اند که تولید کننده در یک مرحله ای آن را رها می کند، مثلاً برای اخذ شناسنامه باید زمین های 50 هکتاری دارای سند با فاصله ی زیاد از باغات اطراف داشته باشیم. حتی اگر چند کشاورز با همدیگر شرکت تأسیس کنند و بخواهند یک سند برای زمین هایشان بگیرند، باز هم قبول نمی کنند و می گویند که زمین ها باید یکپارچه باشند.در این منطقه یک نفر موفق به دریافت مجوز شده که در کل کرج اکنون شاید 5 نفر شناسنامه نهالستان را داشته باشند.

برای رسیدن به بازدهی کشاورز باید آموزش ببیند

به جهت ترویج و آموزش مناسب باید کشاورزان به بازدهی بالا برسند. بهمن آبادی در خصوص ابلاغ دوره های آموزشی گفت : تاکنون ابلاغیه ای درباره کلاس های آموزشی در استان کرج به دست تولید کننده ها نرسیده است.

اعرابی نیز در این خصوص گفت :  کلاس های آموزشی جهاد کشاورزی و فنی و حرفه ای تأثیر زیادی در تولید دارند. متأسفانه اطلاع رسانی درباره این دوره ها بسیار ضعیف است و جهادهای شهرستان ها باید در این زمینه بیشتر کوشا باشند.

دولت باید حمایت و توجه بیشتری داشته باشد

با وجود قوانین و سختگیری های موجود در دریافت مجوز، تفاوت بین نهال های شناسنامه دار و بدون شناسنامه و تفاوت محصول دهی این نهال ها ، اعرابی عنوان کرد: تولید نهالی که خوب نیست، فایده ای ندارد. هیچ کدام از نهالستان های شناسنامه دار در کرج آزمایشگاه ندارند. ما جایی را نداریم که قیمت گذاری را انجام دهد، زیرا نظارتی وجود ندارد. ما گاهی مجبور هستیم قیمت بعضی از نهال ها را بشکنیم در غیر اینصورت باید 1 سال هزینه کنیم تا از نهال نگهداری کنیم و این برای تولید کننده برابر با ضرر است.

وی ادامه داد : مدیریت شهرستان خود استان کرج باید باغ پایه مادری را تأسیس کند و شاخه های خوب و با کیفیت را به صورت رایگان در اختیار تولید کننده های نهال قرار دهد. اگر هم باغ مادری باشد، شاخه ها را به یک قیمتی به تولید کننده می فروشند و تولید کننده ها آنقدر سرمایه ندارند که بخواهند چند هزار شاخه را بخرند، متأسفانه دولت در این زمینه هیچ حمایتی نمی کند. بیشترین سود حاصل از این کار به جیب دلالان می رود.

بهمن آبادی نیز در این خصوص عنوان کرد : تفاوتی بین نهال های شناسنامه دار و بدون شناسنامه وجود ندارد، حتی نهالستان های شناسنامه دار نهال های سایر تولید کننده را می خرند و با شناسنامه خودشان می فروشند.

وی در خصوص راهکارهای رفع مشکلات اظهار داشت : جهت رفع محدودیت صدور شناسنامه باید کشاورزهای خرد به صورت یک شرکت تعاونی جمع شوند. سازمان اصناف کشاورزی پروانه فعالیت صادر می کند ولی فقط خود سازمان آن را قبول دارد. جهاد کشاورزی هیچ نهال کار بدون شناسنامه را به عنوان کشاورز قبول ندارد. بانک ها به کارت شناسایی برای ارائه تسهیلات نیاز دارند و جهاد کشاورزی به هیچ عنوان کارت شناسایی و پروانه فعالیت برای نهال کاران صادر نمی کند. 200 الی 300 میلیون تومان اختلاف بین فروش یک نهالستان شناسنامه دار و بدون شناسنامه وجود دارد. ما بیشتر محصولاتمان را از طریق سایت www.iraniantree.com به تمام شهرها عرضه می کنیم.

اعرابی نیز در خصوص راهکارهای پیشنهادی گفت : حمایت ها در حوزه تولید نهال نباید مانند زراعت باشد، تولید نهال روندی بین 20 الی 30 ماهه است، باید کارشناس های خوبی در اختیار نهال کاران قرار بگیرد و حمایت ها 100% دولتی باشد. من بیمه آزاد می ریزم ولی کارگرهایمان را از 12 سال گذشته بیمه تأمین اجتماعی کرده ایم ولی به صورتی بود که 3 ماه از سال باید بیمه آزاد پرداخت می کردیم و سال گذشته بالاخره موفق شدیم که 3 ماه آزاد را حذف کنیم. زمانی که آینده شما روشن باشد، بهتر کار خواهید کرد.

ایده ها به سرمایه گذاری نیاز دارد

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به کارآفرینی و اشتغال دراین حوزه عنوان کرد : در کشاورزی، بذر، نهال و... ایده وجود دارد که تجاری شدن آن نیازمند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است، پس باید زیرساخت‌های حضور سرمایه‌گذار فراهم شود.

خواندن 287 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395