سه شنبه, 15 آبان 1397 ساعت 09:36

  آقایان باور کنید، آموزش و پرورش تحول بنیادین می خواهد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آدمی در عالم خاکی نمی آید به دست      عالمی دیگر بباید ساخت و از نو آدمی

عصراقتصاد: در روزهای اخیر به مناسبت روز دانش آموز که 13 آبان باشد مسئولان و رسانه ها اظهاراتی درخصوص دانش آموزان و نظام آموزشی کشور مطرح کرده اند که از جمله آنها اظهارنظر یک نماینده مجلس است که تقویت استعدادیابی در بین دانش آموزان را یک ضرورت اعلام کرده است و خبرگزاری ایرنا در تحلیلی ضمن بررسی ضرورت، راهکارها و موانع توصیه کرده است که ذهنی کارآفرین به کودکان خود هدیه دهیم.

همین خبرگزاری روز پنجشنبه گذشته در تحلیل دیگری نوشته است : " کودکان مخاطبان بی پناه رسانه های مجازی هستند." در واقع این توصیفات و انتظارات متناقض به ما می گوید که در حوزه تعلیم و تربیت صاحبنظران و مسئولان ما با یافته های جزیره ای به دنبال راهکارهای جامع می گردند در حالیکه هیچ برنامه روشن و همه جانبه را در این حوزه طراحی نکرده ایم.

به طور مثال وقتی طی 40 سال جمعیت شهرنشین از 40 درصد به 72 درصد جمعیت کل کشور رسیده است، آیا این امر در کیفیت و برنامه های تعلیم و تربیت ما دیده شده است؟

آیا تعدد و نفوذ ابزارهای ارتباطی طی 50 سال گذشته از تلفن تایمری تا تلفن همراه با سیم کارت ویژه کودکان تاثیری در روش های آموزشی ما دارد.

آیا تحولات تکنولوژی از 20 سال به 6 ماه در آماده سازی فرزندان مملکت برای ورود به جامعه ملاحظاتی را اعمال کرده است؟

آیا تحولات نظام آموزشی دنیا نقشی در نظام آموزشی ما دارد ؟

آیا یکپارچه گرایی بین المللی در حوزه فرهنگ، آیا تنوع فعالیت های اقتصادی، آیا سقوط مرزهای کنترل شده اطلاع رسانی، آیا قدرت گرفتن شبکه های اجتماعی و ده ها تحولات سرسام آور دیگر به صورت تدوین شده و جامع در آموزش و پرورش کشور دیده شده است؟

سوال این است که کدام کارآفرینی را با کدام سیستم آموزشی باید به دانش آموزان یاد دهیم یا اینکه براساس چه موازینی و چه استعدادهایی را باید کشف و تقویت کنیم؟

آیا تحولات کتب درسی و روش های آموزشی با تحولات همه جانبه دنیا همسویی دارد؟

برای یافتن پاسخ های مناسب برای این سوالات کافی است کتاب فارسی کلاس اول ابتدایی سال 1340 را با کتاب فارسی کلاس اول سال 1397 مقایسه کنید و یا کافی است بودجه کلاس های تفریحی، ورزشی ، هنر و کاردستی سال 45 را با سال 97 در مقاطع ابتدایی مقایسه کنید.

داستان کتاب های کمک آموزشی، کنکور و مقطع بندی دوره های دانش آموزی که جای خود دارد.

یادمان باشد که هر تحولی در عین حال که برای بشریت می تواند یک فرصت باشد، در موقعیت و شرایط متفاوت خطر و آسیب جدی هم می تواند باشد.

بشر همیشه درمقابل خطرات بزرگ روش های دفاعی مناسب پیدا میکند.

خندق می کند، به ارتفاع می رود، واکسیناسیون می کند،مسیر سیل را تغییر می دهد، پناهگاه می سارد، کوچ میکند،سد می زند،با دیگران دست به یکی می کند و متحد می شود، ابزار دفاعی می سازد، در عوامل خطر نفوذ می کند و در دنیای مدرن امروز خطرها را به فرصت تبدیل میکند- اما ما خیلی هنر بکنیم ، مقاله می نویسیم و نقد می نویسیم و شیون و واویلا راه می اندازیم.(البته اگر خطر را به درستی شناخته باشیم و با عوارض آن سرگرم نشویم)

کتاب شوک آینده آلوین تافلر که انتشار آن به سال ۱۹۷۰ میلادی برمیگردد، تصویری ازشرایط همه جانبه جامعه امریکا در مصاف با تحولات و فن آوری های نو است، که حدود ۱۵۰صفحه آخر آن با استادی تمام راه کارهای مقابله با تحولات را پیش پای تصمیم گیران آمریکایی می گذارد.

کتاب موج سوم وی که به فاصله حدود ۱۰سال بعد ازآن (۱۹۸۰)منتشرشده است،و بعداز آن مشاور رییس جمهور امریکا می شود، تصویر جدیدی از جامعه جهانی، بخصوص امریکا را نشان می دهد، که چگونه خطر "شوک آینده" رابه دنیای جدید تبدیل کرده اند.

در کشور ما با وجود اینکه در حوزه کلان آموزش و پرورش طرح ها و برنامه های متعددی مطرح می شود، اما عملا اصلاح نظام آموزشی ما در حالیکه عوامل تاثیرگذار زندگی مدرن به اتاق خواب کودکانمان هم رسیده است در حد حذف خاله مرجان، کوکب خانم و لباس برتن دهقان فداکار کردن خلاصه شده است.

آقایان و خانم ها باید باور کنید که آموزش و پرورش نیاز به تحول بنیادین و جامع دارد و باید انسان هایی برای شرایط حداقل 12 سال دیگر تربیت کند که اگر اینچنین نباشد برنامه های آموزشی و پرورشی صرفا برای پر کردن اوقات فرزندان و فرصت دادن به والدین شاغل است.

خواندن 472 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395