سه شنبه, 15 آبان 1397 ساعت 10:46

 حقیقت تلخ ناتوانی ترامپ در تحریم ایران، عامل عقب نشینی آمریکا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: دولت آمریکا برای پرهیز از افزایش قیمت نفت پیش از انتخابات این هفته در این کشور، به مشتریان نفت ایران معافیت هایی از تحریم ها ارائه کرده است. این در حالی است که گفته می شود دونالد ترامپ از آنجایی که فهمیده است، نمی تواند صادرات نفت ایران را به صفر برساند، برای جلوگیری از بد نامی خود چنین اقدامی را انجام داده است.

به گزارش نشریه فوربز، اگر مسئله ای باشد که سیاستمداران صاحب قدرت از آن بیزار باشند، آن موضوع افزایش قیمت نفت خام پیش از انتخابات است و به همین دلیل است که دولت های پیشین آمریکا تلاش می کردند پیش از انتخابات، قیمت نفت را دستکاری کنند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا نیز در یک سال گذشته با این مشکل رو به رو بوده است. در تابستان سال ۲۰۱۷ میلادی، قیمت شاخص نفت خام دبلیو تی آی آمریکا حدود ۴۰ دلار بود، اما در تابستان امسال قیمت این شاخص به حدود ۷۰ درصد رسید.

یکی از عوامل این افزایش، سیاست های سختگیرانه ترامپ ضد ایران بوده است که یکی از ۱۰ صادرکننده بزرگ نفت در جهان به شمار می آید و حدود پنج درصد از نفت جهان را تأمین می کند. این راهبرد، موجب افزایش قیمت نفت می شود، مگر این که بازار نفت ظرفیت مازاد فراوانی داشته باشد.

عربستان تلاش کرده که به بازارهای جهانی اطمینان دهد نفت کافی برای جبران نفت ایران دارد، اما بسیاری از تحلیلگران درباره این که عربستان بتواند به راحتی این کار را بکند، تردید دارند. استمرار اختلال در صنعت نفت ونزوئلا و کاهش صادرات نفت این کشور نیز این وضع را بدتر می کند.

در نتیجه، دولت ترامپ در موضعی سخت قرار دارد که در آن، همزمان می خواهد فشار به ایران را تشدید کند و از افزایش قیمت نفت نیز بپرهیزد. بنابراین، دولت ترامپ ناچار شد با نزدیک شدن به موعد تحریم ها، عقب نشینی کند و به هشت کشور معافیت هایی برای واردات نفت از ایران ارائه دهد.

در همین راستا اویل پرایس می نویسد: دولت ترامپ سرانجام با این حقیقت که بسیاری از مدت ها پیش می دانستند روبرو شد که قادر نخواهد بود صادرات نفت ایران را به صفر برساند.

بر اساس نوشته ایسنا، آمریکا قرار است به هشت کشور معافیت اعطا کرده و به آنها اجازه دهد به واردات نفت از ایران به این شرط که در ماه های آینده خریدشان را کاهش دهند ادامه دهند.

فهرست نهایی این کشورها روز دوشنبه منتشر خواهد شد، اما این کشورها مطمئنا شامل چین، هند، کره جنوبی و ژاپن هستند که در میان چهار خریدار بزرگ نفت ایران قرار دارند. به گفته پیتر کرنان، تحلیلگر ارشد انرژی در واحد اطلاعات اکونومیست، اعلام صدور معافیت ها از سوی آمریکا برای هشت کشور به منظور ادامه خرید نفت ایران براین مبنا که آنها حجم خریدشان را کاهش دهند، نشان می دهد که حداقل در کوتاه مدت دولت ترامپ هدف تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران را کنار گذاشته است. متقاعد کردن کشورها برای توقف واردات نفت از ایران همواره کار دشواری بوده است. از یک سو، حتی اگر دولت ترامپ دست آزاد داشت از نظر فنی دستیابی به این هدف دشوار بود. ایران همچنان نفت خود را ارزان تر فروخته و از ارزهای دیگری به جز دلار آمریکا استفاده می کند و همچنین به شیوه های مختلف برای ارسال محموله های نفتی خود روی آورده است. ایران همواره توانسته صادرات نفت خود را حفظ کند.

مهم تر از همه بازار نفت دچار محدودیت عرضه بوده و نمی تواند حذف نفت ایران را تحمل کند. با وجود این که قیمت نفت بیش از ۱۵ درصد در یک ماه گذشته کاهش پیدا کرده اما بازار همچنان دچار محدودیت عرضه است. آمریکا و اوپک با روند سریعی  به میزان عرضه خود اضافه کرده اند، اما معلوم نیست بتوانند این روند را حفظ کنند. آمریکا ممکن است در سال ۲۰۱۹ شاهد رشد تولید خود باشد و در مورد اوپک تولید بیشتر به بهای کاهش ظرفیت مازاد تولید بوده است.

فضا برای مانور از سوی کاخ سفید همچنان کاملا محدود است. به گفته تحلیلگر واحد اکونومیست، اگرچه نگرانی هایی درباره ضعیف شدن تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۹ وجود دارد، اما این واهمه وجود دارد که حذف یک باره عرضه ایران باعث جهش شدید قیمت ها و مشکل اقتصادهای مصرف کننده نفت برای خرید نفت از جای دیگر می شود. عربستان سعودی ممکن است تا حدودی افت عرضه آن را جبران کند اما قادر نخواهد بود به طور کامل این افت را پوشش دهد و بازار را در برابر اختلالات عرضه نقاط دیگر فوق العاده آسیب پذیر می کند، بنابراین دولت ترامپ تا حدودی ناچار شده نرمش نشان دهد، زیرا خریداران نفت بزرگ تر به خصوص مانند هند و چین تمایلی برای خاتمه فوری خرید نفت از ایران نداشته اند.

شرکت وود مکنزی انتظار دارد پس از آغاز تحریم ها ایران در مقایسه با سطح سپتامبر، با کاهش ۸۰۰ هزار بشکه در روز دیگر از صادرات نفت روبه رو شده و مجموعه صادرات این کشور به یک میلیون بشکه در روز برسد. آن وییس هیتر، نایب رییس بازارهای نفت در وود مکنزی چنین گفت: ما تصور می کنیم که عرضه کافی از سوی نقاط دیگر در ماه های آینده وجود دارد تا تقاضای زمستانی را تامین کرده و از افزایش قیمت ها جلوگیری کند. نفت برنت احتمالا حدود ۷۸ دلار در هر بشکه خواهد ماند. مازاد ظرفیت اوپک دو سال قبل چهار تا پنج میلیون بشکه در روز بود، اما هم اکنون تنها حدود ۰.۷ میلیون بشکه در روز مازاد ظرفیت دارد که به معنای آن است که بازار در سرمای شدید زمستان یا هرگونه اختلال جدید در روند عرضه، در برابر تقاضای بالا آسیب پذیر خواهد بود.

بر اساس گزارش رویترز، اگر دولت ترامپ موفق شود صادرات نفت ایران را به صفر برساند، قیمت ها بسیار بالاتر خواهد رفت، اما در آستانه انتخابات میان دوره ای این امر یک مشکل سیاسی در داخل این کشور به وجود خواهد آورد. دولت آمریکا نمی خواهد در این زمینه هزینه ای پرداخت کند. در عوض در هفته های اخیر روشن شده که صادرات نفت ایران متوقف نخواهد شد و برهمین اساس قیمت نفت عقب نشینی کرد.

با این حال با وجود امتیازی که داده است، دولت ترامپ همچنان لحن مطمئنی به خود گرفته و تلاش می کند نشان دهد که همچنان عزم خود را برای توقف صادرات نفت ایران حفظ کرده است.

 

 

 

 

خواندن 333 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395