شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 02:00

اطلاعات تکميلي

  • کاهش اعتبار طرح بازآفرینی شهری؛

    امیدآفرین‌ترین طرح دولت خود را زمین زد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: طرح بازآفرینی شهری از بهمن ماه سال گذشته رقم خورد و بر اساس برآوردها مقرر شده بود تا 130 هزار میلیارد تومان بودجه به این بخش تخصیص پیدا کند که اکنون بنا به گفته مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران این بودجه به 40 هزار میلیارد ریال کاهش پیدا کرده است.

به گزارش عصراقتصاد، اجرای طرح بازآفرینی شهری «امید» که از 19 بهمن ماه سال گذشته در سی و نهمین نشست ستاد ملی بازآفرینی شهری با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران در وزارت راه و شهرسازی کلید خورد و بر اساس آن برنامه نوسازی بافت‌های فرسوده توسط بخش خصوصی با تسهیل گری دولت پیش رو قرار گرفت.

این طرح که پس از آغاز تبدیل به یکی از طرح های امیدوارکننده دولت در یک سال اخیر شده بود اکنون با کاهش بودجه به نظر زمین خورده می آید به قدری که این بودجه کمتر از یک سی‌ام میزان اعلام شده در شروع خود است و ناامیدی در اجرایی شدن این طرح بیش از امید برای به هدف رسیدن در ان موج می زند.

در این راستا، هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در گفت و گو با ایرنا گفت که رویکرد دولت تدبیر و امید در چارچوب اجرای 'طرح بازآفرینی شهری' حمایت از بازسازی و نوسازی محلات فرسوده است و امسال 40 هزار میلیارد ریال از صندوق توسعه ملی برای این امر اختصاص یافته است.

عشایری افزود: 20 هزار میلیارد ریال از این مبلغ برای بخش تسهیلات نوسازی و 20 هزار میلیارد ریال نیز در بخش خدمات زیربنایی است. اجرای بازآفرینی شهری با همکاری وزارت کشور و شهرداری ها از تکالیف وزارت راه و شهرسازی در برنامه ششم توسعه است.

وی اضافه کرد: توسعه خدمات زیربنایی، توسعه ورزشگاه ها و درمانگاه ها، بهسازی فضاهای عمومی و نوسازی و مقاوم سازی مسکن از مهمترین برنامه های شرکت بازآفرینی شهری ایران است.

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به اینکه برای بازآفرینی شهری در آذربایجان غربی نیز هشت هزار و 600 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است، گفت: یکهزار و 200 میلیارد ریال از این مبلغ توسط شرکت بازآفرینی شهری تامین می شود. وی با اشاره به اینکه 13 هزار واحد شهری در آذربایجان غربی تسهیلات بهسازی و نوسازی دریافت می کند، ادامه داد: واحدهای شهرستان ارومیه تسهیلات 500 میلیون ریالی با کارمزد 9 درصد و واحدهای سایر شهرستان های این استان تسهیلات 400 میلیون ریالی با کارمزد 9 درصد دریافت می کنند.

برنامه ملی بازآفرینی شهری "امید" با هدف نوسازی بافت‌های فرسوده، بهسازی سکونت‌گاه‌های غیررسمی و حاشیه شهری و احیا بافت‌های تاریخی روز پنجشنبه 19 بهمن 1396 با دستور مستقیم رئیس جمهوراز طریق ویدئو کنفرانس در سراسر کشور از جمله تهران آغاز شد. حسن روحانی به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامی ضمن حضور در وزارت راه و شهرسازی از طریق ارتباط ویدئو کنفرانس با استان‌های منتخب بوشهر، آذربایجان شرقی، تهران، فارس، کردستان، همدان، مازندران،‌ خراسان رضوی و اصفهان دستور آغاز اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد.

روحانی در این مراسم گفت: طرحی که امروز در پی آن هستیم برنامه اساسی دولت در حوزه مسکن است که برای سلامت جان مردم و به مفهوم دیگر به منظور آماده کردن مسکن برای خانه اولی ها و نیز نوسازی و بازآفرینی محلات فرسوده است. رییس جمهور با تاکید بر اینکه مردم ساکن در بافتهای فرسوده باید با شرایط آسان به خانه امن برسند، گفت: به هر ساکن بافت فرسوده، مسکنی با 20 درصد زیر بنای بیشتر تحویل می شود.

روحانی تصریح کرد: زلزله اخیر صدای بسیار روشن و رسایی داشت و با توجه به اینکه بخشی از کشورمان روی گسل و خط زلزله قرار دارد، لازم است برای پیشگیری از آسیب‌های ناشی از آن آماده باشیم. لذا اولین هدف دولت در بافت‌های فرسوده در کنار نوآفرینی و احیاء این مناطق، صیانت از جان و حیات مردم است.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نوسازی بافت های فرسوده باید محله محور باشد،افزود: لازم است نقشه و ماکت محله بازآفرینی شده و پیش از آغاز عملیات اجرایی در ابتدای آن محله نصب شود تا مردم از آن اطلاع داشته باشند و باید به قدری مشوق ایجاد کرد که مردم مشتاقانه در این مسیر گام بردارند.

رئیس جمهور ضمن تقدیر از زحمات دستگاه های اجرایی و همکاری های شهرداری ها و شورا از جمله شهرداری تهران، تصریح کرد: طرح ملی بازآفرینی شهری، طرح دولتی نیست بلکه برنامه آن، برنامه دولت دوازدهم است و دولت با دراختیار گذاشتن زمین، به اجرای این طرح کمک خواهد کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه بانک‌ها موظف هستند تسهیلات لازم را سریعاً در اختیار توسعه‌گر قرار دهد، گفت: براساس نامه‌ای که شهرداری و وزارت راه و شهرسازی به توسعه‌گر می‌دهد، بانک‌ها موظف هستند بلافاصله تسهیلات لازم را در اختیار وی قرار دهند.

بر اساس این گزارش، راهکارهای اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار با هدف احیا، بهسازی و نوسازی بافت­ های فرسوده و ناکارآمد شهری در جلسه یکشنبه سی ام اردیبهشت 1397 هیئت وزیران به ریاست روحانی رییس جمهوری، مورد بررسی قرار گرفت.

برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار، شامل طرح‌های بازآفرینی شهری پایدار در محدوده اراضی دارای مالکیت خصوصی و اراضی دولتی است. بر این اساس و به منظور تسریع در نوسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری، کلیه وزارتخانه ها و مؤسسات و شرکت­ های دولتی مکلف شدند نسبت به واگذاری رایگان اراضی در اختیار خود در محدوده‌ها و محلات دارای بافت فرسوده و ناکارآمد شهری به وزارت راه و شهرسازی اقدام کنند.

دولت جهت ایجاد مشوق‌های لازم برای تسهیل در فرآیند بازآفرینی شهری پایدار، کلیه دستگاه‌های عضو ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار را موظف کردحداقل 30 درصد از اعتبارات بودجه های سنواتی مربوط به فعالیت‌های خود در شهرها را به برنامه اجرایی بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف، اختصاص دهند. همچنین میزان سقف تسهیلات مشارکت مدنی دوره ساخت و ودیعه اسکان موقت در اراضی مشمول این طرح را در کلانشهرها به ازای هر واحد مسکونی تولید شده به ترتیب 500 میلیون و 200 میلیون ریال و در سایر شهرها نیز سقف تسهیلات یاد شده را به ترتیب 400 میلیون و 150 میلیون ریال تعیین کرد. هیئت وزیران،بانک مرکزی را موظف کرد پس از تصویب شورای عالی پول و اعتبار، نسبت به فراهم کردن تمهیدات لازم جهت کاهش سود تسهیلات خرید مسکن (صندوق یکم) در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد شهری از 8 درصد به 6 درصد و کاهش مدت سپرده‌گذاری از 6 ماه به 5 ماه اقدام کنند.

خواندن 216 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395