شنبه, 19 آبان 1397 ساعت 12:56

اطلاعات تکميلي

  • بهره های بالای بانک های ایرانی باعث می شود؛

حضور سرمایه‌گذاری خارجی با فاینانس 2 درصدی در پروژه های نیروگاهی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد:  مدیرعامل شرکت تولید برق ری با اشاره به اینکه استفاده از فاینانس 2 درصدی با حضور سرمایه گذاران خارجی یک سرمایه گذاری مجانی است، گفت: بهره های بانکی ایران در مقابل فاینانسخارجی بسیار بالاست.

محمدرضا شجاعی در گفت‌وگو با خبرنگار عصراقتصاد درباره خروج ژاپنی ها از سرمایه گذاری نیروگاه شهرری گفت: پیش از خروج از برجام این طرح پیشرفت زیادی داشت و به انعقاد قرارداد نزدیک شده بود اما به دلیل  اینکه زمین مورد نظر برای واگذاری توسط چند واحد گازی در حال فعالیت بود به بعد موکول شد و در پیک تابستان سال گذشته این زمین در اختیار ما قرار گرفت  که متاسفانه با مشکلاتی که تا حدودی نیز جنبه سیاسی داشت، ژاپنی ها کار را رها کرده و قرارداد را خاتمه ندادند.

وی با بیان اینکه طرح مورد نظر یک طرح بهسازی است، افزود: ژاپنی ها منتظر هستند تا مشخص شود که پس از تحریم ها شرایط به چه صورت پیش خواهد رفت و سپس تصمیم به آغاز فعالیت بگیرند.

شجاعی در پاسخ به اینکه آیا قرار است خود ژاپنی ها دوباره بازگردند و این قرارداد لغو را نکرده اند، نیز گفت: ما منتظر آنها نماندیم و از دو کانال دیگر داریم فعالیت خود را ادامه می دهیم. یکی از این شرکت ها با سرمایه گذار چینی وارد این فعالیت می شود اما واحدهایش را از اروپا خریداری می کند، همچنینی شرکت دیگری نیز وجود دارد که سرمایه گذاری آن 500 میلیون یورو پیش بینی شده است که با واحدهای کلاس  F که از شرکت میتسوپیشی ژاپن خریداری می شود، فعالیت خواهد کرد اما این طرح هنوز به مرحله عقد قرارداد نرسیده است.

وی ادامه داد: هر کدام از این سه طرح زودتر اقدام کنند ما منتظر نمی مانیم و همچنین در قراردادهای این طرح موضوعی برای تداخل وجود ندارد که مشکل درست کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه نمی توانیم دست روی دست بگذاریم تا ژاپنی ها تصمیم بگیرند، افزود: با توجه به وضعیت کنونی تولید برق که اکنون تولید و مصرف آن در مرز قرار دارد و اگر بخواهیم دست روی دست بگذاریم سال های بعد دچار خاموشی های زیادی خواهیم شد پس لازم است که ما گزینه های دیگری را در نظر داشته باشیم تا در صورت عدم همکاری یک شرکت، شرکت بعدی برای انجام پروزه حضورداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه مپنا توانایی زیادی دارد، عنوان کرد: سومین گزینه برای سرمایه گذاری در این واحد گروه مپنا است که از توانمندی بالایی برخوردار است.

شجاعی در پاسخ به اینکه چرا از ظرفیت داخل استفاده نمی کنید، اظهار کرد: با سرمایه گذاری خارجی اعتبار برای حضور شرکت های دیگر بوجود می آید چراکه شرکت جدید چشمش به سرمایه گذاری شرکت های بزرگی است که پیش از آن سرمایه گذاری کرده اند و این موضوع از جنبه اقتصاد جهانی بسیار مهم است که مثلا میتسوپیشی سرمایه گذاری کندو به طبع آن شرکت های کوچک هم وارد بازار می شوند و بازار ما رونق پیدا می کند اما در نهایت مپنا هم محدودیتی دارد چراکه همزمان در چند فضای دیگر نیز نیروگاه نصب می‌کند. همچنین ما می خواستیم از فاینانس خارجی استفاده کنیم چراکه یک سرمایه‌گذاری مجانی بود و می توانستیم با شرایط بسیار خوب و سود 2 درصدی این نیروگاه را بسازیم که در مقابل بهره های بانکی ایران بسیار مناسب است.

وی در پاسخ به اینکه آیا یکی از معضلاتداخلی همین بهره های بانکی است، گفت: بله چراکه سرمایه گذاری خارجی می آید و اینجا با بهره خیلی کم یک نیروگاه می سازد.

مدیرعامل شرکت تولید برق ری ادامه داد: در صورت سرمایه گذاری خارجی این شرکت ها تخصص ها و تکنولوژی خود را به کشور منتقل می کنند به عنوان مثال زمانی که پتروشیمی امام توسط ژاپنی ها  ساخته می شد و جنگ آغاز شد کار را رها کردند و رفتند اما اگر سرمایه گذاری توسط خودشان انجام شده بود هیچ موقع سهم خود را رها نمی کردند و تلاش خود را برای به پایان رساندن آن انجام می دادند تا بتوانند به پول خود برسند و این یک امتیاز برای ما محسوب می شد.

وی تاکید کرد: در پروژه نیروگاه شهر ری نیز به دلیل اینکه در مرحله پیش قرارداد بودیم و هنوز کار آغاز نشده بود که ژاپنی ها به این راحتی توانستند کار را رها کردند.

 

 

خواندن 221 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395