دوشنبه, 21 آبان 1397 ساعت 09:31

اطلاعات تکميلي

  • فاصله ساخت‌وساز و فرهنگ ایرانی؛

معماری بومی در خانه‌های کوچک مقیاس نمی‌گنجد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: هر کشور و شهری بنا به شرایط محیطی و فرهنگی خود از گذشته تاکنون معماری ویژه ای را مختص به خود دارد که با همان معماری در ذهن مردم دنیا و گردشگران باقی مانده است.

به گزارش عصراقتصاد، ایران نیز از این قاعده مستثنی نبوده و نیست چراکه در گذشته نوع معماری ها به ویزه معماری اسلامی در ایران بیش از هر چیز مد نظر قرار می گرفت اما اکنون به دلیل رشد جمعیت و شرایط اقتصادی رویکردها به سمت ساخت آپارتمان و واحدهای کم متراژ است به نوعی اجازه ساخت و ساز با معیارهای اسلامی را نمی دهد. به عنوان مثال در فضای کوچک خانه های امروزی رعایت برخی شؤن اسلامی را سخت می کند.

دراین راستا، مهدی روانشادنیا، کارشناس مسکن درباره معماری اسلامی ایران به خبرنگار عصراقتصاد گفت: در این راستا دو حوزه کلی شهرسازی و معماری مطرح است که در معماری اسلامی ایرانی باید به سرانه های مورد نیاز که در جهت حیات طیبه اسلامی و حفظ کرامت انسانی توجه کرد.

وی در توضیح سرانه‌های این نوع معماری نیز گفت: باید در معماری ها امکانات لازم برای زندگی فراهم شده و همچنین ساختمان ها به یکدیگر اشراف نداشته باشند.

این کارشناس مسکن با اشاره به الگوهای مختلف معماری عنوان کرد: در گذشته انواع سازه ها و طراحی ساختمان از جمله انواع بادگیرها و چهارطاق ها در ساخت و سازها در نظر گرفته می شد، البته امروزه نیز برخی از این الگوها در ساختمان سازی در نظر گرفته می شود که از جمله انها می توان به ساخت انواع گنبدها در مساجد اشاره کرد.

این کارشناس ضمن بیاناصول معماری اسلامی ادامه داد: انطباق پذیری با طبیعت و وارد شدن حداقل آسیب ها و صدمه به زیستگاه ها از جمله اصول معماری اسلامی است و همچنین دیگر پایه این نوع معماری تعالی و رشد افراد در جهت دستیابی به حیات طیبه مد نظر آموزه های اسلامی است و در مباحث طراحی، باغ ایرانی نقش مهمی داشته است. همچنین در سازگاری طبیعت با زندگی افراد جامعه و مشرفیت که موضوع اندرونی در معماری سنتی اسلامی و‌ایرانی مورد توجه بوده است.

وی درباره معماری عصر‌ حاضر ‌ایران‌ اظهار کرد: ‌به ‌جهت اینکه نظام تامین‌ مالی پروژه‌های ساختمانی و ضوابط شهرسازی در ‌سال‌های گذشته‌،‌ مشوق سرمایه گذاری شده است که ‌اکثر اصول معماری نه حتی معماری اسلامی ایرانی بلکه اصول معماری کلی شهرسازی هم به چالش کشیده شده ‌است ‌همانند اینکه در تضاد با طبیعت بیش از هزاران برج در‌ شهر ‌تهران ساخته شده ‌که پراکندگی این ‌آسمان خراش ها به صورتی است که عمده تمرکز آنها در بخش هایی از شهر تهران است و مسبب عدم خدمات رسانی قابل قبول در شرایط بحرانی می شود.

روانشادنیا عوامل موثر بوجود آمدن ‌این نوع معماری و شهرسازی تصریح‌ کرد: از یک ‌جهت‌ سیاست گذاری ها در ‌شورای عالی معماری و ‌شهرسازی می‌توان مطرح کرد‌ و ‌از ‌طرف دیگر ‌علاقه و ‌عطش‌ شهرداری ها از درآمد ناپایدار ناشی از فروش مازاد تراکم ساختمانی جستجو کرد.

این کارشناس درباره‌ همسانی ‌معماری ‌ایرانی و‌ اسلامی گفت: مرحوم مطهری کتابی به نام خدمات متقابل ایران و اسلام دارد که تمدن ایرانی اسلامی درهم منسوج شده اند و طبیعتآ در شرایط فعلی جدا کردن امکان پذیر نیست. در واقع آموزه های معماری سنتی ایران منظور همان ایرنی اسلامی است.

وی ضمن ارزشمند بودن بافت تاریخی و قرار‌گیری در ‌بازآفرینی شهری اظهار کرد: در شهرهای بزرگ دنیا وقتی سازه ای تغییر پیدا می کند ‌پوسته ساختمان مورد احیا‌ قرار‌ می گیرد که یادآور وضعیت گذشته آن‌ب افت با حفظ هویت  آن بنا باشد و با توجه به معماری ایرانی اسلامی که معیار ارشمندی‌ است باید در بخش باز افرینی مورد توجه قرار بگیرد . 

خواندن 325 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395