دوشنبه, 21 آبان 1397 ساعت 14:58

بازدید مونسان از پروژه در حال ساخت موزه بزرگ هگمتانه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری با همراهی استاندار همدان از پروژه در حال ساخت موزه بزرگ هگمتانه بازدید کرد.

به گزارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی‌اصغر مونسان در جریان این بازدید از نزدیک روند پیشرفت این پروژه را بررسی کرد و در قالب بحث و تبادل نظر با دست‌اندرکاران ساخت این موزه، راهکارهای لازم برای سرعت بخشیدن به روند اجرایی این پروژه را مورد تأکید قرار داد.
او در همین راستا، با اشاره به لزوم توجه مجریان ساخت این پروژه به رعایت اصول ایمنی و حفاظتی در ساخت این بنا، گفت: «ساختمان‌های موزه‌ها می‌توانند به‌عنوان یک نماد در معماری شهری مورد توجه قرار گیرند و ساخت آن‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که بر ظواهر شهری نیز اثربخشی مطلوبی داشته باشد.»
مونسان با ابراز امیدواری برای تکمیل فاز اول این پروژه در ماه‌های آتی، افزود: «بهره‌گیری از بخش‌نامه‌های تسهیل‌کننده و اقدامات حمایتی سازمان میراث‌فرهنگی برای تکمیل این پروژه امری ضروری است.»
در جریان این بازدید علاوه بر استاندار معاون عمرانی استانداری همدان، مدیرکل میراث‌فرهنگی استان همدان، مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی و مدیرعامل کانون اتومبیل‌رانی و جهان‌گردی رئیس سازمان را همراهی کردند.
در سال ۱۳۸۵ مطالعات و طراحی این موزه توسط شرکت مشاور با مبلغ یک‌میلیارد ریال انجام گرفته است که پس از انجام و تأیید آن توسط کارشناسان ذی‌ربط در سال ۱۳۸۶ با طراحی‌های انجام‌شده طی قراردادی با مبلغ بالغ بر ۵میلیارد ریال اقدام به خاک‌برداری، لجن‌برداری، تسطیح، اجرای زهکش و قسمتی از فندانسیون تنها در بخش مخزن امن اشیا کرد.
با اتمام کار در سال ۱۳۸۸، فرآیند تکمیل فندانسیون و دیواره های مخزن، اجرای سقف بتنی، عایق بندی آن، تکمیل زهکشی اطراف مخزن، اجرای عملیات خاک‌برداری و اجرای زهکش و قسمتی از فندانسیون قسمت ساختمان اصلی موزه بتن با بتن NFC با اعتبار ۲۵ میلیارد ریال به انجام رسید.
پس از گذشت شش سال از طراحی اولیه موزه و با توجه به مشکلات فنی و تخصصی، در سال ۱۳۹۱ طرح مورد بازنگری قرار گرفت. این مهم توسط مشاور طرح پس از تأیید طرح در همان سال مبنای کار با شرح خدمات اصلاح فندانسیون ساختمان اصلی موزه و خاکبرداری آن با اعتبار ۶۱ میلیارد ریال قرار گرفت.
در راستای تکمیل عملیات اجرایی پس وقفه تخصیص اعتبار در اواخر سال ۱۳۹۱ با تخصیص ۲۳ میلیارد ریال تکمیل بخشی از عملیات اجرای بتنی مخزن و موزه و نیز نازک کاری مخزن به انجام رسید.
سرانجام در راستای اقتصادی شدن پروژه و نیز تطبیق طرح با ضوابط ثبت جهانی سایت تاریخی هگمتانه کاهش ارتفاع موزه ورد بررسی قرار گرفت که پس از برگزاری جلسات متعدد کارشناسی کارشناسی طرح جدید با حفظ هزینه‌های صورت پذیرفته به تصویب رسید و هم اکنون با ابلاغ اعتبار ۸۰ میلیارد ریالی مخزن امن اشیا به پیشرفت فیزیکی ۹۷درصدی با انجام خدمات خرید و نصب قفسه‌های ویژه نگهداری اشیا و اموال تاریخی و نیز تجهیزات الکترونیکی، عملیات اجرایی احداث اسکلت بتنی و نیز احداث اسکلت بتنی ساختمان ساختمان اصلی موزه با پیشرفت ۱۸درصد با قرارداد ۵۵میلیارد ریال در دست اجراست.

منبع:  پایگاه اطلاع رسانی دولت
خواندن 500 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395