سه شنبه, 22 آبان 1397 ساعت 23:00

  بنگاهداری بانک‌ها چه شد؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سمیه بابایی

 عصراقتصاد: پیوسته یکی از راهبرد‌های مطرح شده درخصوص بنگاهداری بانک‌ها از جمله سرفصل‌های اصلاح نظام بانکی بوده است. به گونه ای که وزیر اقتصاد قبلی، یعنی مسعود کرباسیان موضوع فروش دارایی و به خصوص املاک راکد بانک‌ها را به شدت پیگیری می کرد ، اما مقام معظم رهبری در 8 شهریور ماه امسال، یعنی دو ماه و نیم پیش در دیدار با اعضای هیات دولت، موضوع را به طور جدی مطرح کرد و به عنوان تمثیل اشاره به یک ملکی با دیواری طولانی که متعلق به یکی از بانک‌ها بود، داشت .

ایشان با انتقاد از ادامه بنگاهداری بانک‌ها و کارهای هزینه آور دیگر نظیر افزایش شعبه‌های بانکی گفتند: بانک مرکزی باید با نظارت کامل و دقیق مانع بروز مشکلاتی نظیر مسائل سپرده‌گذاران برخی بانک‌ها و مؤسسات مالی شود.

رهبر انقلاب افزودند: البته باید از اول جلوی مشکلات گرفته شود اما می توان با روش‌های مؤثر، با آن دسته از مراکز مالی که برای مردم مشکل به‌وجود می‌آورند، برخورد کرد.

همانگونه که قبلا هم بارها تاکید کردیم وگرچه ما کماکان منتظر اصلاح نظام بانکی به معنی تعیین دقیق جایگاه بانک در اقتصاد توسعه ملی هستیم ، اما در حال حاضر همه بانک‌ها در دو جهت گرفتار دارایی‌هایی هستند که انجام ماموریت‌های بانکی مورد انتظار از آن‌ها را ناممکن می سازد .

بخش اول مربوط به دارایی‌هایی است که از محل تامین اموال وام‌های معوقه به آن‌ها تحمیل شده است که به دلیل رکود در بازار مسکن عملا منابع بانکی را مسدود کرده است. اما بخش دوم مربوط به تلاش بانک‌ها برای درآمدزایی از محل سرمایه گذاری‌هایی است که خارج از وظایف بانکی صورت می گیرد و عملا بخشی از منابع بانکی را از گردش در بنگاه‌های اقتصادی جدا می کند و ماحصل این داستان از یک سوء سرمایه در گردش بنگاه‌ها را غیرقابل تامین کرده است و از سوی دیگر توان و انرژی بانک‌ها را به مدیریت غیر بانکی و درگیر شدن با معضلات مدیریتی بنگاه‌ها می کند. لذا به نظر می رسد بعد از موضوع برخورد با موسسات غیرمجاز، مهمترین پرونده پیش روی بانک مرکزی، حل معضل دارایی‌های راکد و بنگاهداری سیستم بانکی باشد .

نکته مهم این است که براساس متون اقتصادی، بانک یک نهاد اقتصادی است که وظیفه‌ تجهیز و تخصیص منابع، عملیات اعتباری، عملیات مالی، خرید و فروش ارز، نقل‌وانتقال وجوه، قبول امانات، نگهداری سهام و اوراق بهادار و اشیای قیمتی مشتریان و وظایف پرشمار دیگری را بر عهده دارد و در نظر مردم، بانک به عنوان محلی برای قبول سپرده و پرداخت وام و تسهیلات شناخته می‌شود.

در چند سال اخیر به واسطه برخی اتفاقات اقتصادی و سیاسی، قدرت وام‌دهی بانک‌ها کاهش یافته است.عامه مردم بر این باورند که این کاهش قدرت بانک‌ها به واسطه بنگاه‌داری و سرمایه‌گذاری آنها در املاک و مستغلات صورت گرفته و با رکود بازار املاک و مستغلات، منابع بانکی منجمد شده است.

به اعتقاد بسیاری از صاحبنظران یکی از چالش‌های نظام بانکی ما جدا شدن از مأموریت‌های اصلی و رفتن به سمت اقداماتی مانند بنگاه داری است.

از این رو، روزنامه عصراقتصاد بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری مجددا با کمک صاحبنظران و کارشناسان مختلف آثار و عواقب بنگاهداری بانک‌ها را مورد بحث و بررسی قرار داد و از سوی دیگر کلیه اخبار و گزارشات احتمالی درخصوص اقدامات بانک مرکزی و سیستم بانکی را در این مدت رصد می کند تا پیشرفت احتمالی دستور مقام معظم رهبری را که قاطبه کارشناسان و صاحبنظران آن را امری علمی و ضروری هم تلقی می کنند ، دریافت و منتشر کند.

اولین استیضاح ما در مورد پیشرفت کار، طی یادداشتی تحت عنوان”دیوار شناسی” رسانه‌ها و روابط عمومی بانک‌ها به جای درک فرآیند‌ها در تاریخ 13 شهریور ماه امسال و در صفحه5  شماره 4015 روزنامه عصراقتصاد مطرح شد و اکنون بعد از گذشت دو ماه و نیم از سخنرانی رهبر انقلاب برای دومین بار این سوال را مطرح می کنیم .

دراین مقاله تاکید شده بود که تعدادی از بانک‌ها ، حامیان و منتقدان آن‌ها با ارائه گزارشاتی و گذاشتن انگشت اتهام روی پروژه‌های خاص و اینکه از کجا این پروژه‌ها آمده و تامین مالی شده است، می خواهند اذهان را از توجه به موضوع اصلی که همان بحث بنگاهداری بانک‌ها است ، دورکنند که متاسفانه در این رفتار هم ردپای سوداگری برای حفظ فرصت رانت خواری دیده می‌شود، یعنی بانک‌ها را در همان سیاقی نگهدارند که به جای ایفای نقش توسعه ای، قلک منافع آنان را داشته باشد. لذا ماموریت اصلی رسانه‌ها در این خصوص باید به تبیین ضرورت احتراز بانک‌ها از بنگاهداری و پیگیری جدی از مسئولان سیستم بانکی برای تحقق این امر مهم باشد.

مرور اخبار، گزارشات و مطالب مرتبط با بنگاهداری بانک‌ها در یک ماه و نیم گذشته، نشان می دهد کماکان هیچ اقدام عملی و سازمان دهی و برنامه ریزی در این خصوص انعکاس رسانه ای نداشته است، اما در برنامه‌های پیشنهادی چهار وزیر جدید برای کسب رای اعتماد و در سخنرانی‌های رئیس جمهور ، معاون اول ، وزرا و سایر مقامات ذیربط به حد کافی شاهد اشاراتی به موضوع بوده ایم .

این درحالی است که کماکان حبس منابع در بنگاهداری بانک‌ها ، تبعیض در دریافت تسهیلات وخدمات بانکی ، تخریب بازار رقابتی سایر بنگاه‌ها و دل مشغولی مدیران بانکی در امور غیر بانکی ادامه دارد و اکنون نیز شاهد وعده یکسال ونیم معاون اول برای واگذاری بنگاه‌های اقتصادی هستیم که آن هم در جلسه معارفه محمد شریعتمداری و بیشتر معطوف به بنگاههای دولتی و متعلق به تامین اجتماعی بوده است.

خواندن 124 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395