چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • در مراسم روز ملی کیفیت مطرح شد

بخش خصوصی بازارهای همسایه را از دست داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

مرضیه صدری

عصراقتصاد:از آنجایی که در شرایط تحریم و بروز مشکلات عدیده اقتصادی ، صادرات می تواند به عنوان راهکاری برای رونق بخش خصوصی و در کلان اقتصاد نقش بیشتری ایفا کند، در مراسم روز ملی کیفیت نیز مهم ترین موضوعی بود که به ویژه از جنبه افزایش کیفیت در سطح استانداردهای بین المللی و تصاحب بازارهای کشورهای همسایه مطرح شد.

رئیس سازمان ملی استاندارد در این مراسم که روز گذشته در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، گفت: استاندارد تسهیل‌کننده صادرات است و راه را برای صادرات کالاهای باکیفیت باز گذاشته و مانع ورود کالاهای بی‌کیفیت است.

نیره پیروزبخت با اشاره به تصویب قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد گفت: دولت یا حاکمیت، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان بازیگران اصلی کیفیت محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: مراقب باشیم مشکلات ناشی از تحریم ها منجر به عبور از خط قرمزهای استاندارد و افت کیفیت محصولات تولیدی نشود.

مراقب باشیم مشکلات اقتصادی بر کیفیت و استاندارد تاثیر نگذارد

وی افزود: اگر به استاندارد به عنوان یک مقوله فنی نگاه کنیم، در مقابل آن کیفیت یک مقوله اقتصادی و تعیین کننده بازار است. سازمان ملی استاندارد در سال های اخیر در مولفه های اقتصادی مداخله آن چنانی نداشته است اما امروز نگرانی هایی در مورد فدا شدن کیفیت به دلیل تحریم وجود دارد.

پیروز بخت بیان داشت: در بند 24 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، توسعه پوشش استاندارد به همه محصولات داخلی و ترویج آن مورد توجه قرار گرفته و در بند 30 سیاست های کلی برنامه ششم توسعه بر تنظیم و تدوین نقشه راه استاندارد سازی و نظام کیفیت تاکید شده است.

به گفته وی، حاکمیت، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان سه مولفه موثر در کیفیت هستند و در این میان دولت ها با تسهیل بین المللی شدن تولیدات از جمله با پیوستن به مجامع و کنوانسیون های بین المللی و احترام به قوانین بین الملل می توانند تاثیرگذار باشند.

رئیس سازمان ملی استاندارد به اقدام ها برای آماده سازی ورزشگاه قدیمی و مشکل دار آزادی در مدت سه هفته اشاره کرد که در آن آموزش های لازم در مدت کوتاهی ارائه و نظم، کیفیتی مثال زدنی حاکم شد که مصداقی از اهمیت دادن دولت به کیفیت بود.

پیروزبخت ادامه داد: ارتقای 22 پله ای جایگاه سازمان ملی استاندارد ایران در بین کشورهای عضو سازمان بین المللی استاندارد و قرار گرفتن نام ایران در بین 15 نفر عضو هیات مدیره فنی این سازمان در بین 163 کشور جهان از جمله دستاورد های اخیر این سازمان به شمار می رود که با تلاش دولت و حاکمیت حاصل شده است.

وی در ادامه به جامعه تولیدکنندگان کالاها و ارائه دهندگان خدمات به عنوان ضلع دوم مولفه های موثر در کیفیت اشاره کرد و گفت: توقع ما از این قشر پایبندی به استانداردها و تلاش برای جهانی شدن صادرات و تولیدات و احترام به مشتریان، پایبندی به اخلاق حرفه ای و همراهی با جامعه در شرایط اضطرار است.

رئیس سازمان ملی استاندارد تاکید کرد: در شرایط فعلی تحریم، این قشر کارآمد می تواند به یاری کشور بشتابد.

وی همچنین خواستار آن شد تا مصرف کنندگان به عنوان ضلع سوم مولفه کیفیت از تولیدکنندگان و توزیع کنندگان مطالبه گری داشته باشند.

پیروزبخت به توسعه و تعالی کیفیت در مدارس به عنوان یکی از مهمترین اقدام های انجام شده سازمان در 2 سال اخیر اشاره کرد و افزود: آشناسازی دانش آموزان به عنوان آینده سازان کشور با مفهوم کیفیت موجب تسهیل در امور شده و می تواند کشور را به سمت توسعه همه جانبه و متوازان اقتصادی و اجتماعی سوق دهد.

ضعف ایران برای ورود به بازارهای جهانی تنها مسئله کیفیت نیست

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دراین مراسم ضعف حضور ایران در بازارهای جهانی را تا حدودی ناشی از ضعف بخش خصوصی دانست.

نماینده مردم تهران خاطر نشان کرد: در حال حاضر ضعف ایران برای ورود به بازارهای جهانی تنها مسئله کیفیت نیست، بلکه ناشی از کوچک بودن بخش خصوصی است، زیرا بیشتر بازار در اختیار شرکت های دولتی و وابسته به نهادها است.

وی گفت: حضور در بازارهای جهانی تنها متکی به کیفیت نیست بلکه ضعف حضور ما در بازارهای جهانی تا حدودی ناشی از ضعف بخش خصوصی است، برای نمونه در زمان تحریم قطر فرصت خوبی برای شرکت های ایرانی بود، اما تولیدکننده های ترکیه پیشی گرفتند یا در زمان اختلاف ترکیه و روسیه، سفیر ایران در روسیه اعلام کرد مقام های روسی خواستار صادرات شرکت های ایرانی به روسیه بودند، اما شرکت های ایرانی آمادگی اجرای آن را نداشتند.

مطهری افزود: در حال حاضر بخشی از بازار توسط

شرکت های دولتی و شرکت های وابسته به نهادها تصاحب شده و شرکت های خصوصی کوچک مانده اند که باید این مشکل را حل کنیم.

کیفیت از شرایط مهم حضور در بازارهای جهانی است

وی با تاکید بر اینکه کیفیت از شرایط مهم حضور در بازارهای جهانی است، افزود: یکی از مشکلات ما حضور کمرنگ در بازار جهانی به ویژه در بازارهای کشورهای همسایه است، این در حالی است که ترکیه توانسته سهم خوبی از این بازارها داشته باشد،در شرایطی که با برخی از این ملت ها ما پیوند قوی تری داریم.

مطهری  در پانزدهمین جشنواره جایزه ملی کیفیت با اشاره به اینکه از تصویب قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد خوشحال هستم، گفت: در سال حمایت از کالای ایرانی هستیم و جایزه ملی کیفیت برای امسال معنای بهتری پیدا می کند.

در ادامه این مراسم، معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد اظهار داشت: اگر باقیمانده آفت کش ها را در محصولات کشاورزی یا باقیمانده فلزات سنگین را در مواد غذایی اندازه‌گیری نمی‌کردیم، باید به استقبال خطرات بسیار جدی می‌رفتیم.

«مسلم بیات» افزود: اگر از سیستم ها و مدل های کیفیت بهره نمی گرفتیم، جهان غیر قابل پیش بینی می شد.

وی، کیفیت را یک ذات متعالی، بدون نقص و بدون عیب توصیف کرد که در بحث تولید انطباق با ویژگی ها و الزامات تعریف شده که همان استاندارد است.

بیات بیان داشت: در تعریف سازمان ملی استاندارد، کیفیت به درجه ای از الزام ها و نیازمندی‌های یک محصول اطلاق می‌شود که در آن حکمرانی خوب و منافع حداکثری ذینفعان دنبال می شود.

وی ادامه داد: ارتباط خوب با ذینفعان بر پایه عدل و انصاف به یک رابطه خوب در اجتماع منجر می شود.

این مقام مسئول، به توجه ویژه به بخش آموزش و پرورش در برنامه های امسال اشاره کرد که در آن ۲۷ هزار و ۷۵۰ مدرسه در مدل تعالی کیفیت مورد ارزیابی قرار گرفتند که در نهایت ۱۲۵ مدرسه به عنوان ممتاز شناخته شدند.

وی خاطر نشان کرد: هشت واحد تولیدی، ۱۰ مدرسه ممتاز و پنج واحد در حوزه ارتباطات امروز گواهی اهتمام، گواهی اشتهار و تندیس جایزه ملی کیفیت کشور را دریافت می کنند.

رویکرد نوین استانداردسازی

در ادامه این مراسم فرزین انتصاریان رئیس انجمن مدیریت کیفیت ایران اظهار داشت: زیرساخت های کنونی کشور در موضوع کیفیت جاری نیست که یکی از آنها نظام استانداردسازی است؛ در حالی که این نظام در 2 دهه اخیر در جهان متحول شده، اما در ایران همچنان قدیمی مانده است.

وی اضافه کرد: این انجمن برای توسعه زیرساخت های کیفیت و بهتر شدن وضعیت آن در همه سازمان ها، اقدام هایی انجام داده که از جمله «معرفی استانداردهای مدیریت کیفیت، طراحی مدل ارزیابی ملی کیفیت و برگزاری 15 دوره جایزه ملی کیفیت» است.

انتصاریان ادامه داد: به موازات این اقدام ها، فعالیت های دیگری نیز در زمینه توسعه مدیریت توسعه کیفیت در سطح کلان به انجام رسیده که مهمترین آنها انجام پژوهشی برای مرکز پژوهش های مجلس بوده که پس از چهار سال، به تدوین و تصویب قانون جدید استاندارد در کشور منجر شده است.

وی گفت: این قانون با نام «تقویت و توسعه استاندارد» به دولت ابلاغ شده که یکی از ابزارهای اساسی برای توسعه کیفیت در کشور محسوب می شود.

این مسئول ادامه داد: واگذاری نظارت بر اجرای استاندارد به مردم، از جمله رویکردهای نوین استانداردسازی است که مکمل آن «قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و تولیدکنندگان» است.

وی بیان داشت: در رویکرد نوین استانداردسازی، حکومت از برخورد مستقیم فاصله می‌گیرد و تنها به سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نهادسازی می‌پردازد، همچنین قانون حمایت از حقوق مصرف کننده جاری می شود.

انتصاریان تاکید کرد: قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد تکلیف قانونی برای توسعه نظام مند کیفیت در سطح کلان است.

 

خواندن 198 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

اخبار مرتبط

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395