چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 04:00

اطلاعات تکميلي

  • باوجود منابع طبیعی در ایران؛

سیستم نظارتی برای راهسازی وجود ندارد  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: چندی پیش بیژن زنگنه وزیر نفت آماری در مصرف قیر کشور ارائه کرد که نشان دهنده تخلفاتی در مصرف این محصول در کشور بود و همچنین کاهش میزان قیر در مخلوط های آسفالتی کشور باعث شده که مصرف این فرآورده نفتی کاهش پیدا کند اما با توجه به اینکه ایران تمامی مواد اولیه لازم برای تهیه آسفالت را به صورت طبیعی در کشور دارد اما راه های کشور از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و متاسفانه هیچ سیستمی نیز برای نظارت بر این راه ها وجود ندارد.

به گزارش خبرنگارعصراقتصاد، محمد شکرچی زاده رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در دهمین همایش قیر، آسفالت و ماشین آلات که در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار شد درباره اینکه حجم تولید و مصرف آسفالت در سال‌های اخیر از 30 میلیون تن به 12 الی 13 میلیون تن کاهش یافته است، گفت: این یک اتفاق مهم در حوزه مصرف قیر و آسفالت به شمار می‌رود که باید آثار ایجاد شده بر روی آن را مدیریت کنیم.

وی افزود: قیر و آسفالت در بخش وزارت راه و شهرسازی بسیار مهم است بنابراین نباید از مسئله قیر و آسفالت و حوزه‌های مرتبط با آن فاصله بگیریم.

شکرچی زاده توضیح داد: باید معیارهای توسعه پایدار مبتنی بر تفکر و منطق در این بخش علمی باشد و ما نباید در این حوزه از روزمرگی فاصله بگیریم و همواره باید در بخش‌های علمی از آن استفاده کنیم؛ از سال 93 اعتماد به مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی شکل گرفته و همین موضوع باعث شده است که سازمان راهداری و شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور از اقدامات علمی و تخصص‌های موجود در این مرکز  در پروژه‌های خود استفاده کنند.

وی یادآوری کرد:‌ روش نیوجرسی را وزارت راه و شهرسازی و سازمان راهداری حمایت کرده و هم اکنون از این روش در دستگاه‌های اجرایی به خوبی استفاده می‌شود.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار کرد: در مرکز تحقیقات 12 آزمایشگاه تخصصی قیر ایجاد شده و ما در این آزمایشگاه‌ها ارتباط بسیار نزدیکی با دانشگاه‌ها و مراکز علمی داریم و از دیدگاه‌های تحقیقاتی آنها استفاده می‌کنیم.

شکرچی زاده افزود: به صورت گسترده از توان تخصصی دانشگاه‌ها استفاده کردیم و یکی از برنامه‌های اصلی ما آن است که بتوانیم از نیروهای تخصصی جوان استفاده کنیم.

وی تصریح کرد: استفاده از رویه‌های بتونی جدید در راه‌های روستایی طی سال‌های گذشته مورد توجه قرار نگرفته بود اما خوشبختانه اسلامی وزیر جدید راه و شهرسازی یکی از اولویت‌های برنامه‌های خود را توجه و تمرکز بر راه‌های روستایی قرار داده است.

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی تأکید کرد: سعی کرده‌ایم با استفاده از آسفالت‌های جدید و به روز کیفیت را در راه‌های روستایی افزایش دهیم چراکه بی‌کیفیت بودن این مسیرها باعث شده که تمایل استفاده از رانندگان برای این مسیر بسیار کاهش یابد.

شکرچی زاده گفت: آسفالت کردن راه‌های روستایی باعث افزایش سرعت اتومبیل‌ها و همچنین کاهش میزان تصادفات در این بخش می‌شود.

وی با بیان اینکه متأسفانه ما نتوانسته‌ایم انتظارات مردم و‌جامعه را برای‌استفاده از‌راه‌های با کیفیت برآورده کنیم، گفت:‌ بسیاری از‌مسافران که به کشورهای خارجی سفر می‌کنند اولین مسئله‌ای که باعث جذب آنها می‌شود راه‌های این مناطق است بنابراین باید سعی کنیم به افزایش کیفیت راه‌های کشور توجه بیشتری داشته باشیم.

همچنین درادامه این همایش‌،مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور گفت: قیمت قیر از سال ۸۰ تاکنون افزایش ۴۰۰ برابری داشته است.

خیرالله خادمی در دهمین همایش قیر و آسفالت با بیان اینکه کشور ما یک کشور حمل و نقل جاده ای است، گفت: علیرغم توسعه شبکه ریلی کشور که ۳۳۰۰ کیلومتر مسیر‌ریلی در‌حال اجراست و برخی از این محورها به بهره برداری رسیده است اما آمار استفاده از ریل در کشور پایین بوده که به معنای هدر رفت منابع ملی است.

وی با تاکید بر اینکه تنها ۱۰ درصد حمل و نقل کشور ریلی است و ۹۰ درصد آن جاده ای است افزود: بنابراین چاره ای جز تامین ایمنی حمل و نقل جاده ای نداریم به همین دلیل ۷۸۰۰ کیلومتر جاده اعم از بزرگراه، آزادراه و جاده اصلی در کشور در حال اجراست.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: با توجه به خودرومحوری که در کشور داریم نیاز ما به توسعه جاده ها بیش از این مقدار است.

به گفته خادمی در حال حاضر تنها ۱۸ هزار کیلومتر بزرگراه و آزادراه در کشور ساخته شده و برای رسیدن به میزان مطلوب از جاده باید حداقل طول جاده های بزرگراهی و آزادراهی به ۳۶ هزار کیلومتر برسد تا بتوانیم ۷۵ درصد باری که در جاده ها جابجا می شود در مسیر ایمن تردد بدهیم.

وی با بیان اینکه حتی در مسیرهای جدید ریلی که افتتاح شده تمایل به استفاده از سفرهای ریلی کمتر است، گفت: اگرچه توسعه مسیرهای ریلی اشکالاتی مانند عدم اتصال به مراکز بار را دارد اما تمایل مردم به استفاده از خودروی شخصی همچنان بالاست و کمتر مایل به سفر با قطار هستند.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور با بیان اینکه ۲۲۲۰ کیلومتر آزادراه در کشور داریم که با هزینه زیادی احداث شده اند، یادآور شد: اولویت با نگهداری این آزادراه هاست، در گذشته سالانه ۳۵ میلیون تن آسفالت ریزی برای احداث راه های جدید داشتیم اما در حال حاضر به دلیل گرانی قیر حجم آسفالت ریزی به ۱۵ میلیون تن در سال رسیده است.

به گفته این مقام مسئول در وزارت راه و شهرسازی از سال ۸۰ تاکنون قیمت قیر ۴۰۰ برابر شده است. هر چند این افزایش قیمت برای تولیدکنندگان و صادرکنندگان قیر مناسب است اما برای دستگاه های مرتبط با احداث و نگهداری جاده ها چالش ایجاد کرده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: تنها راهی که برای اقتصادی شدن استفاده از قیر و آسفالت داریم این است که حجم استفاده از این محصول را در ساخت و سازها کاهش دهیم ولی نباید این کاهش استفاده از حجم قیر به کاهش تعداد پروژه های عمرانی منجر شود، تنها راه ممکن افزایش کیفیت قیر و آسفالت و کنترل مصرف آن است.

خادمی با بیان اینکه در حال حاضر در راه سازی از روش های سنتی استفاده شده و مجریان چند لایه آسفالت ریزی می کنند، گفت: باید با زیرسازی مناسب از حجم مصرف آسفالت کم کنیم اگر پیمانکاران و راه سازان فکر می کنند دولت پول می دهد که هم راه بسازیم و هم آن را نگهداری کنیم دیگر چنین چیزی وجود ندارد بلکه باید روش های طراحی و مهندسی راه تغییر یابد. ضمن اینکه روش های دیگری همچون کاهش مصرف قیر و تغییر اختلاط ها یک ضرورت است که با توجه به منابع مالی موجود باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور ادامه داد: در پروژه های آزادراهی در حال استفاده از رویه های بتنی هستیم  تا حجم مصرف آسفالت کاهش یابد چون معتقدیم استفاده از چند لایه آسفالت به ضرر منافع ملی است.

این مقام مسئول ادامه داد: در قانون موضوعی به نام قیر رایگان وجود دارد که در  اختیار شرکت ساخت قرار می گیرد اما به نظر من وجود این قانون باعث شده مجریان ساخت و ساز راه ها برای استفاده از قیر و آسفالت بیشتر ترغیب شوند. در حالی که این منابع ملی ماست که در استفاده نادرست از قیر و آسفالت به هدر می رود.

همچنین درادامه  این همایش ،دبیرعلمی این همایش نیز گفت: تراشه های آسفالت یکی از مهمترین منابع موجود کشورند که می‌توانند بار دیگر با استفاده از مصالح جدید مورد استفاده قرار گیرند.

فریدون مقدس نژاد افزود: سالیانه حدود 102 هزار تن تراشه آسفالت در کشور تولید می‌شود که 42 هزار تن آن مربوط به قیر است.

وی، ارزش این تراشه ها را 165 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: باید تلاش کنیم از این تراشه ها برای بازسازی راه‌ها بخوبی استفاده کنیم.

به گزارش ایرنا، دهمین همایش ملی قیر، آسفالت و ماشین آلات از امروز تا 24 آبان ماه با حضور کارشناسان و برخی از دستگاه‌های اجرایی کشور در مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی برگزار می شود.

 

 

خواندن 150 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395