چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 08:40

ضرورت پشتوانه پژوهشی برای تصمیم گیری

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: متاسفانه قانونگذاری و تنظیم مقررات که به تردید در بسیاری از موارد تحت تاثیر احساس مسئولیت نسبت به مسائل اجتماعی و فرهنگی صورت می گیرد به صورت ساده انگارانه و بدون پشتوانه های تحقیقی همه جانبه و عمیق صورت می گیرد و می تواند آثار سوق و نامطلوبی را به دنبال داشته باشد.

عدم پشتوانه ی تحقیقی و پژوهشی و صرفا برخورد انفعالی و احساسی در بیشتر مواقع نه تنها چاره ساز نیست بلکه به دلیل اینکه عوامل و عناصر تاثیرگذار دیگر در تنظیم قوانین و مقررات نادیده گرفته می شود، عملا انتظارات تصمیم گیران را برآورده نمی سازد.

اخیرا هیئت کوهنوردی خراسان رضوی با شرح مقصودی در مورد سواستفاده از تورها وبرنامه های طبیعت گری اعلام کرده است که بانوان برای حضور در این مراسم باید اجازه همسر یا ولی قهری دریافت کنند. که درواقع این موضوع تیغ اتهام را مستقیما متجه بانوان کرده است و گویا مردان دراین جریان هنجارشکنی هیچ تقصیری ندارند. درحالی که به وضوح روشن است این هم شکنی مستلزم همراهی زن ومرد است اما ظاهرا قوانین، مقررات، ضابطه و معیاری برای برخورد با هنجار شکنی مردان وجود ندارند.

برای اینکه ضعف های ناشی از فقدان پژوهشی این بخشنامه را متوجه شویم فقط به سه نکته اشاره میکنیم:

  • هنجارر شکنی ها لزوما محسور دختران زیربیست سال و زنان شوهردارنیست
  • بسیاری از پدران و همسران به عنوان رفتار روشنفکری و تجددگرایی و در برخی از مواقع برای ممانعت از تلخ کامی های داخل خانواده نسبت به دادن مجوز به همسرانشان برای شرکت در اینگونه مراسم مشکلی نخواهد داشت.
  • متاسفانه برای دور زدن این نوع ضابطه ها حربه جعل یکی از پرکاربردترین ابزار به شمار می رود که اگر هئیت کوهنوردی و یاسیستم انتظامی برای کنترل این ناهنجاری ها و سواستفاده ها بخواهد جدی عمل کند منجر به ایجاد نارضایتی و حتی در برخی موارد برخوردهای غیر متعارف منجر می شود.

در حالی که دادن گواهی نامه های معتبر بای مدیران سالم و متعهد تورها و ایجاد سیستم بازرسی در مقاصد تورگردی حاصلی بهتر و موثرتر خواهد داشت.

خواندن 179 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395