چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 08:57

اطلاعات تکميلي

  • شریعتمداری دستور داد

حذف مدیران چندشغله سازمان‌های تابعه وزارت تعاون ،کار و رفاه اجتماعی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: در ایران همواره یکی از معضلات نظام اداری کشور ، پدیده دو‌‌شغله‌ها است که در این میان عده ای معتقد هستند که مصوبه ممنوعیت بکارگیری دو شغله ها یکی از راهکارهای حل مشکل بیکاری است.

در این میان مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را در خصوص ساماندهی چند شغله بودن مدیران دولتی، ارائه کرده است که انتظار می‌رود ، عضویت افراد در هیأت مدیره چند شرکت دولتی و وابسته به دولت و نهادهای عمومی سریع‌تر لغو و از پرداخت حقوق‌ها و پاداش‌های کلان جلوگیری شود.

این در حالی است که طبق قانون اصلاح ماده241 قانون تجارت ، هيچ فردي نمي‌تواند اصالتا يا به نمايندگي از شخص حقوقي همزمان در بيش از يك شركت كه تمام يا بخشي از سرمايه آن متعلق به دولت يا نهادها يا مؤسسات عمومي غيردولتي است، به‌عنوان مديرعامل يا عضو هيأت مديره انتخاب شود.

دراین خصوص "محمد شریعتمداری " وزیر تعاون ،کار ور فاه اجتماعی در زمان اخذ رای اعتماد از مجلس اعلام کرد که برای پاسخگویی به مطالبات به حق مردم برای ایجاد شفافیت هر چه بیشتر  ، لیستی از اسامی اعضای هیات مدیره شرکت‌های تابعه وزارت متبوع پس از تایید مدیران عامل صندوق‌ها و روسای سازمان‌های تابعه در سامانه این وزارتخانه منتشر خواهد کرد که این لیست در چهاردهم آبان ماه توسط وزارتخانه تعاون ،کار ورفاه اجتماعی منتشرشد.

ضرب‌الاجل ۷ روزه شریعتمداری برای استعفای چند شغله ها

روزگذشته محمد شریعتمداری در دستوری به "سیدتقی نوربخش "مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و "جمشید تقی‌زاده "مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری،خواستار حذف مدیران چند شغله از هیات مدیره شرکت‌های تابعه سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری شد.

" محمد شریعتمداری "وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نخستین دستور خود برای حذف مدیران چند شغله در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را صادر کرد.

 براساس این دستور، "سیدتقی نوربخش "مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی و "جمشید تقی‌زاده "مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری ماموریت یافتند،  نسبت به اجرای دستور حذف مدیران چندشغله سازمان‌های تابعه خود ظرف هفت روز کاری اقدام کرده و استعفای این مدیران از هیات مدیره شرکت‌های تابعه سازمان تامین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری را اجرایی کنند.

 متن دستور شریعتمداری به شرح زیر است:

 جناب آقای دکتر نوربخش، مدیرعامل محترم سازمان تامین اجتماعی

 جناب آقای تقی‌زاده، مدیرعامل محترم صندوق بازنشستگی کشوری

 سلام علیکم

 بی‌شک یکی از مطالبات جدی مردم، اجرای صحیح، دقیق و بدون تبعیض قوانین است. بر این اساس ضرورت دارد ماده (۲۴۱) لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت که تاکید می‌دارد «هیچ فردی نمی‌تواند اصالتا یا به نمایندگی از شخص حقوقی همزمان در بیش از یک شرکت که تمام یا بخشی از سرمایه آن متعلق به دولت و نهاد‌ها یا موسسات عمومی غیردولتی می‌باشد، به سمت مدیرعامل یا عضو هیات مدیره منصوب گردد» با حساسیت و جدیت اجرایی گردد.

 لذا لازم است افرادی که مدیرعامل و یا هیات مدیره شرکت‌های تابعه بوده و مشمول قانون فوق‌الذکر نیز می‌باشند در راستای اجرای این قانون حداکثر ظرف مدت هفت روز کاری استعفای خود را به صورت مکتوب به مسئول ذیربط اعلام و تصویر آن به حوزه وزارتی این وازتخانه و دبیرخانه هیات امنا ارسال نمایند.

 مسئولیت حسن اجرای این بخشنامه (دستور) برعهده بالا‌ترین مقام مسئول آن سازمان و صندوق می‌باشد.

 محمد شریعتمداری

 وزیر و رئیس هیات امنای سازمان تامین اجتماعی و صندوق‌های تابعه

 این درحالی است که موضوع منع به کارگیری دوشغله ها در دستگاههای دولتی مدت زیادی است که مطرح شده و در خصوص این مصوبه نقدهای زیادی مطرح شده است

به نوشت تسنیم "سلمان خدادادی"‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباه نقش تأثیر مصوبه ممنوعیت به کارگیری دو شغله ها در دستگاه‌های دولتی گفته بودکه ممنوعیت به کارگیری دوشغله‌ها در حوزه مدیران و پست‌های مدیریتی است و به طور قطع این مصوبه تاثیر آنچنانی در افزایش اشتغال ندارد، اما این مصوبه تاثیر قابل قبولی در ارتقاء و افزایش سطح کیفی فعالیت مدیران به دلیل فعالیت در یک شغل دارد.

  وی با بیان اینکه سازمان بازرسی و مجلس باید نظارت درستی بر اجرای این قانون داشته باشند، بیان می‌کند: خوشبختانه از زمان ابلاغ این قانون به دستگاه‌ها و نهادهای دولتی تعداد بسیاری از مدیران 2 شغله از یک پست خود استعفا دادند که نیاز است که مسئولان اجرای این قانون را با سرعت عمل بیشتری پیگیری کنند.

حال این سوال مطرح است که در حالی که تعداد زیادی از جمعیت جوان کشور شغل مناسبی ندارند یا شغل آنها با استعداد و تحصیلات آنها همخوانی ندارد، چرا باید گروهی چند شغل داشته باشند؟ چه چیزی این تبعیض را توجیه می‌کند که امیدواریم با اجرای قانون منع به کارگیری بازنشستگان  مدیران با شگردهایی از اجرای قانون سر باز نزنند.

 

خواندن 193 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395