چهارشنبه, 23 آبان 1397 ساعت 13:26

ضریب مکانیزاسیون کشاورزی به 1.7 رسید

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی کشور گفت: ضریب مکانیزاسیون بخش کشاورزی کشور طی 6 سال اخیر از 1.1 به 1.7 اسب بخار بر هکتار رسید و تا انتهای برنامه ششم توسعه هم به 2 اسب بخار بر هکتار افزایش می یابد.

کامبیز عباسی افزود: در بخش کشاورزی فقط ضریب مکانیزاسیون مطرح نیست و دستیابی به تنوع تکنولوژی و نوع تکنولوژی که در تولید اثرگذار می باشد، مورد توجه است.
وی با بیان اینکه بخش کشاورزی از یک مطلوبیت نسبی در زمینه نفوذ مکانیزاسیون برخوردار است، گفت: در محصولات غلاتی نفوذ از مطلوبیت بهتری برخوردار بوده و در دانه های روغنی اعم از کلزا، سویا و محصولاتی مانند چغندرقند نفوذ بسیار خوب است.
وی افزود: در حوزه برنج در پنج سال اخیر رشد 500 درصدی در نفوذ مکانیزاسیون گزارش شده ولی در حوزه باغبانی به علت سنتی بودن نیاز به توسعه بیشتر مکانیزاسیون کشاورزی وجود دارد.
عباسی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 400 میلیارد تومان تسهیلات توسط کشاورزان جذب شده و برآوردها نشان می دهد که در هشت ماه گذشته 600 تا 650 میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه ماشین های کشاورزی انجام شده است.
رییس مرکز توسعه مکانیزاسیون وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه کشور در برخی ماشین های کشاورزی پنج تا 6 درصد به واردات نیاز دارد، گفت: ماشین های زراعت برنج، برخی ماشین های نوین آبیاری و بخشی از لوازم و تجیهزات نوین آبیاری و ماشین های حوزه دام و طیور و آبزی پروری از جمله تجهیزات وارداتی است.
وی بیان کرد: با پیش بینی دولت، بخشی از نیازهای ارزی ماشینی بخش کشاورزی در قالب ارز دولتی در اختیار تولیدکنندگان و عرضه کنندگان بخش کشاورزی قرار گرفت اما مدیریت مطلوب از آنان انتظار می رود.
وی از تولیدکنندگان و عرضه کنندگان ماشین آلات کشاورزی خواست تا مدیریت و پایداری قیمت ها را در حمایت از بخش کشاورزی داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه تمام گندم کشور با بذرکارهای تولید داخل کشت می شود، افزود: بیش از 95 درصد مزارع غلات کشور با ماشین آلات تولید داخل برداشت می شود و در آینده مشکلی برای این بخش حتی در صورت جنگ اقتصادی به وجود نخواهد آمد.
90 درصد از ماشین آلات کشاورزی کشور در ردیف صنایع داخلی قرار دارد؛ این ماشین آلات شامل انواع تراکتور، ادوات و دنباله بند، کمباین و سایر ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز این بخش می باشد.

منبع: ایرنا
خواندن 225 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395