جمعه, 25 آبان 1397 ساعت 15:39

بزرگترین کشتی ذرت فله ای در بندر شهید بهشتی چابهار پهلوگرفت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: بزرگترین کشتی ذرت فله ای با 72 هزار تن بار در بندر شهید بهشتی چابهار پهلوگرفته و در حال تخلیه محموله است.

بهروز آقایی اظهار داشت: این کشتی که از مبدا کشور برزیل حرکت کرده هم اینک در بندر چابهار پهلوگیری کرده و عملیات تخلیه آن در حال انجام است.
وی افزود: این محموله پس تخلیه کامل به داخل کشور ارسال می شود.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان بیان کرد: بندر شهید بهشتی چابهار با ظرفیت تخلیه و بارگیری سالانه بیش از هشت و نیم میلیون تن و درافت منفی 16 و نیم توانایی پهلوگیری کشتی بزرگ 100 هزار تنی را دارد.
وی گفت: چابهار با موقعیت راهبردی و به عنوان تنها بندر اقیانوسی ایران و متصل به آبهای آزاد اقیانوس هند قابلیت پهلوگیری کشتی های اقیانوس پیما را دارد.
آقایی ادامه داد: اختصاص تخلیه 20 درصد از کالاهای اساسی کشور به بندر چابهار می تواند به توسعه و تکمیل زیرساخت های حمل و نقل و مشکلات پیش رو کمک کند.
وی اظهار داشت: تکمیل راه آهن چابهار- زاهدان - سرخس و دوبانده کردن جاده های ارتباطی به بندر چابهار و ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی برای کامیون های ترانزیتی از ضرورت های توسعه حمل و نقل این منطقه است.
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: بندر چابهار در سواحل زیبای مَکُّران به عنوان یکی از بنادر مهم و خارج از تنگه هرمز از موقعیت بسیار خوب راهبردی و در یک چهار راه جهانی قرار گرفته است که می تواند سبب توسعه تجارت و حمل ونقل جنوب شرق کشور شود.
چابهار هم اینک دارای 2 بندر بزرگ و مهم شهید بهشتی و شهید کلانتری است که تاکنون چه در زمان جنگ و چه پس از آن نقش بسیار مهمی در صادرات و واردات کالا داشته اند.
اسکله بندر شهید بهشتی چابهار با مساحت 240 هکتار، محوطه های بارانداز 16 هکتار، انبارهای مسقف 30هزار متر مربع و اسکله شهید کلانتری نیز دارای 30 هزار متر مربع مساحت، 35 هزار متر مربع بارانداز، 30 هزار مترمربع انبار مسقف و 14هزار و 500 مترمربع محوطه کانتینری است.
بندر شهید بهشتی پنج پست اسکله و شهید کلانتری نیز پنج پست اسکله برای پهلوگیری شناورهای تجاری دارند که سه پست از اسکله شهید بهشتی چند منظوره و یک پست اسکله نفتی و اسکله شهید کلانتری نیز دارای یک پست چند منظوره و سه پست کالاهای عمومی است.
بندر شهید بهشتی از سال 1362همزمان با سفر رهبر معظم انقلاب و بندر شهید کلانتری نیز در همان سال بطور رسمی افتتاح شده است.
عملیات اجرایی طرح توسعه بندر شهید بهشتی چابهار از مرداد سال 1386 آغاز شد و برای تکمیل و خرید تجهیزات فاز نخست آن یک میلیارد دلار سرمایه گذاری انجام شده است.
در مرحله نخست این طرح ساخت موج شکن به طول هزار و 650 متر، دایک گذاری بیش از پنج کیلومتر، بیش از 60 هکتار بتن ریزی و تایل گذاری و تحکیم بستر، ساخت یک ترمینال کانتینری شامل 2 پست اسکله به طول 640 متر، ساخت سه پست اسکله چند منظوره به طول 750 متر، لایروبی به میزان 16 میلیون مترمکعب تا عمق منفی 16 متر و احیای اراضی جدید حاصل از لایروبی دریا در سطح 203 هکتار است.
خواندن 346 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395