شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 00:00

اطلاعات تکميلي

  • توپخانه های مخالف FATF علیه وزیر امور خارجه به صف شدند

هجمه به ظریف یا افشاگری علیه خود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: سخنان اخیر محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که در خصوص مخالفان لوایح مرتبط با پولشویی بیان شده بود، واکنش های زیاد زنجیره واری  از سوی منتقدان FATF در رسانه ها برانگیخت.

وزیر امور خارجه کشورمان در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها درباره فضاسازی هایی که علیه لوایح FATF در کشور انجام شده است، گفت: اعتقاد دارم خیلی از این نگرانی ها صادقانه است؛ یعنی دوستان ما نگرانی صادقانه دارند. اما فکر می‌کنم پشت برخی از این نگرانی ها منافع اقتصادی است.

وی در این گفت و گو خاطرنشان کرد که بالاخره پولشویی یک واقعیت در کشور ماست و خیلی ها از پولشویی منفعت می‌برند.

ظریف تاکید کرد: من هیچ دستگاهی را متهم نمی کنم؛ من افرادی را که در این قضیه منافع دارند، پشت القا این تصورات می دانم.

مخالفان تیرهای خود را به هر سمت و سویی به این بهانه پرتاب کردند بجز آن هدف اصلی یعنی اصل پولشویی. در برخی از واکنش ها و گزارش ها اساسا وجود چنین معضلی را انکار کرده و تعدادی نیز به بهانه اتهام زنی ظریف و اینکه باید در صورت عدم اثبات ادعای خود، محاکمه شود، به بیان اهانت ها و اتهام های فراوانی نسبت به وزیر امور خارجه پرداختند.

برای اینکه بدانیم صحت اظهارات ظریف در خصوص وجود پولشویی در ایران تا چه اندازه بوده و آیا واقعا در کشور ما عده ای از پولشویی نفع می برند یا نه، باید مروری بر تعریف پولشویی داشته باشیم.

منظور از پولشویی گردش منابع مالی حاصل از فعالیت های غیر قانونی در اقتصاد است به شیوه ای که درآمد حاصل از این فعالیت ها ( پول کثیف ) به دارایی های قانونی و یا اصطلاحاً پول تمیز تبدیل شود.  بنابراین قطعا خلافکاران و افراد مرتبط با این موضوع هرگز به ارائه صورتحساب از گردش مالی خود نمی پردازند تا ما از حجم واقعی پولشویی در اقتصاد مطلع شویم اما وجود بسیاری از معضلات و تداوم آنها می تواند وجود پولشویی در ایران را اثبات کند.

میزان پولشویی در جهان بر اساس آمار منتشر شده در سال 2016 نزدیک به دو تریلیون دلار بوده است . پولشویان اقتصادی، همانگونه که ظریف اشاره می کند به قدری قدرت مالی یافته اند که برای سرپوش گذاشتن بر اقدامات غیرقانونی خود، تبلیغات و فضاسازی های متعدد و متنوع را در دستور کار خود قرار دهند.

تبلیغاتی که به مدد شبکه های مجازی و دهکده ای این روزها می تواند افکار عمومی را از موضوع پولشویی منحرف کرده و زمینه را برای ادامه فعالیت این ویروس آماده نگه دارند. این میان باید گفت انکار حقیقت هرچند تلخ و سیاه نمی تواند سپیدی را به آن برگرداند و شواهد نشان می دهد در اقتصاد ایران هم مانند بسیاری از اقتصادهای جهان پول حاصل از قاچاق های میلیاردی به شکلی ظاهرا قانونی و یا حتی شرعی مصرف می شود.

آمارها خبر از وجود حدود 3میلیون معتاد مستمر در ایران را نشان می دهد که محاسبه گردش سالیانه مواد مخدر در کشور  حداقل۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود.

فعالان این بخش قطعا از این گردش ثروت که قاعدتا این در نظام پولی کشور گردش می کند و به دارایی های آنها اضافه می کند، از جمله منتفعان پولشویی در کشور حساب می شوند.

هادی جمالیان کارشناس اقتصادی طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود می گوید: قاچاق مواد مخدر فقط بخشی از ماجرای پولشویی در اقتصاد ایران است. طبق اظهارنظرهای رسمی اقتصاد ایران سالیانه ۳۵ هزار میلیارد تومان گردش ریالی فقط یک بار تراکنش فرآیند قاچاق کالا در کشور را نشان می دهد.

بدون بررسی سایر ابعاد فعالیت های غیر قانونی شامل انواع دزدی ها و کلاهبرداری ها و فرارهای مالیاتی و فعالیت های اقتصادی برخی نهادهای خاص و ... و با توجه به فقط همین ارقام فارغ از این که قضاوتی در مورد ذینفع بودن “برخی” منتقدین این روزهای وزیر امور خارجه در این گردش عظیم مالی داشته باشیم و یا اگر نتوانیم بگوییم برخی

مخالفت ها با FATF از آبشخور این منافع سرچشمه می گیرد و یا حتی اگر معتقد باشیم چنین اظهار نظری از سوی وزیر امور خارجه مناسب نبود اما قاعدتاً نمی توانیم هم بگوییم آقای ظریف در اشاره به حجم پولشویی در اقتصاد ایران دروغ گفته است.

ظریف گفته بود در یک فقره پول‌شویی در کشور ۳۰ هزار میلیارد پول‌شویی شد. همزمان روز قبل از آن در جریان بررسی صلاحیت شهرداران جدید پایتخت شهربانو امانی خبری را فاش کرد که مورد توجه قرار نگرفت. خبری که از پول‌شویی در بانک شهر حکایت داشت. خبری که هیچکدام از رسانه های حمله کننده به ظریف حتی روزنامه کیهان که به بیان مواردی از پولشویی و اختلاس به صورت جناحی پرداخته ، هیچ اشاره ای به آن نکرده است.

 حجم حملات به ظریف نشانه مهمی است از اینکه آنها تلاش می‌کنند تا با فشار شدید، هر نوع افشاگری در زمینه پول‌شویی‌ها را در نطفه خفه کنند در حالی که دولت و وزیرامورخارجه به واسطه دسترسی اطلاعاتی گسترده؛ بهترین منبع اعلام میزان و گستردگی حجم قاچاق در کشور هستند.

مدیرمسئول کیهان اگر به دنبال پاسخ این سئوال باشد که شهربانو امانی از کدام پولشویی در بانک شهر حرف می‌زد علت و علل لوایح اخیر دولت در مورد ساماندهی نظام پولی و مالی مشخص خواهد شد.

در این ماجرا دو دسته به شدت فعالیت می‌کنند. اول: جناح کیهان و پایداری‌های مشهد. دوم: نزدیکان قالیباف. مصاحبه‌های زنجیره‌ای خبرگزاری‌ها علیه ظریف و اظهارات تند و مجرم و حتی خائن دانستن وی نشان می‌دهد آنها به خوبی آگاه هستند که ظریف از چه چیزی حرف می‌زند. خصوصا آنکه ماجرای پشت پرده این موضوع آنقدر مهم بود که مجلس چند جلسه غیرعلنی برگزار کرد.

در کنار منتقدان و واکنش های منفی البته مواضع ظریف حامیان زیادی هم داشت.

اظهارات ظریف چه کسانی را نگران نکرد

سخنگوی وزارت امور خارجه اظهارات ظریف درباره پولشویی را 'بیان صادقانه یکی از مشکلات و مسائل کشور' توصیف کرد و که ' پیش از این هم بارها از سوی بسیاری از مقامات عالیرتبه بیان شده و یافتن راه های قانونی مقابله با آن همواره مورد تاکید نظام و ارکان آن بوده است'.

وی گفت: سخنان وزیر امور خارجه در این باب نه ادعایی جدید است و نه جنبه افشاگری داشته است، بلکه صرفا نگاهی واقع بینانه و آسیب شناسانه به یکی از آفات جانبی این پدیده یعنی استفاده برخی از منابع مالی نامشروع برای فضاسازی و فشار روانی در برابر اقدامات قانونی و تدابیر شفافیت ساز دولت است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به گزارش ها و آمارهایی که تاکنون برخی از سازمان های نظارتی و مسئول در خصوص برخی از معضلات و آسیب های اقتصاد کلان کشور ارائه کرده اند، اظهار داشت: بارها توسط بسیاری از دستگاه های ذیربط گفته شده است که به طور مثال روزانه دهها میلیون‌ لیتر انواع سوخت از کشور قاچاق می‌شود، همچنین آمارها و گزارش هایی از حجم قابل توجهی از قاچاق انواع کالا و ارز منتشر می شود که مراجع رسمی ارزش آن را

ده ها میلیارد دلار برآورد می کنند؛ همچنین گفته می شود که سالانه حدود 14 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد.

حسام‌الدین آشنا مشاور رئیس جمهوری با مخاطب قرار دادن مخالفان دولت گفته است: «به اصولگرایان قدیم و جدید پیشنهاد می‌کنم تلاش نکنند عجولانه به سخنان دکتر ظریف واکنش نشان دهند. کمی صبر کنید ضمیر مرجعش را خواهد یافت.» در ارزیابی مشابهی غلامرضا حیدری، نماینده مجلس نیز سخنان ظریف را دلسوزانه خوانده است.

علیرضا رحیمی عضو فراکسیون امید مجلس در توئیتی خطاب به مخالفان یادآور شده که ظریف گوشه‌ای از پشت پرده مخالفت‌ها با FATF و لوایح چهارگانه را عیان ساخته، شما چرا برآشفته شده‌اید؟

سید محمد صدرعضو مجمع تشخیص مصلحت نیز درباره هجمه‌های صورت گرفته علیه اظهارات محمد جواد ظریف در خصوص موضوع مبارزه با پولشویی، گفت: هجمه کنندگان به دکتر ظریف وارد افشاگری علیه خود شده اند، این افراد نشان می دهند که به اصول اسلامی و اخلاقی پایبند نیستند.

بهرام پارسایی ازد یگر نمایندگان مجلس نیز با بیان اینکه مسئولانی که شعار شفاف سازی می دادند این روزها با وارد کردن انتقاد و هجمه به آقای ظریف اتهام زنی می کنند، ادامه داد:این در حالی است که به جای انتقاد از مسئولان باید به سراغ آن عده ای رفت که وزیر امور خارجه تاکید کرده است نمی توانم اسم آن ها را بیاورم.

احمد توکلی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در این خصوص گفت: حتماً کسانی که اهل فساد هستند چون شبکه‌ای شده‌اند و سازمان‌یافته عمل می‌کنند تلاش می‌کنند که با لایحه‌ای که پول‌شویی را محدود می‌کند، مخالفت شود. این هم حرف درستی است که آقای ظریف گفته است.

برخی رسانه ها حملات صورت گرفته به ظریف را ناشی از حسادت ساسی می دانند که بخاطر موفقیت های پی در پی وی در صحنه بین الملل با وجود کارشکنی های مخالفان صورت گرفته است و با وجود تلاش های فراوان نتوانستند وی را وادار به اعتراف به اشتباه کنند و شکست خوردند.

به نظر می رسد در ایامی که CFT برای اصلاحات مورد نظر شورای نگهبان بار دیگر در دست مجلسیان قرار گرفته است، افشاگری های ظریف بهانه ای شده تا مخالفان به فضاسازی های مجدد علیه این لایحه بپردازند. غافل از اینکه برخی جوسازی ها می تواند افشاگری علیه جوسازان را بدنبال داشته باشد.

 

 

 

 

خواندن 240 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395