شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 10:04

اطلاعات تکميلي

  • به رغم تلاش دشمنان خارجی و سوداگران داخلی؛

روند نزولی قیمت ارز و طلا ادامه دارد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

 عصراقتصاد: طی هفته گذشته قیمت‌ها در بازار ارز و طلا روند نزولی به خود گرفت. به نحوی که قیمت دلار در صرافی‌ها به رقمی کمتر از ۱۲ هزار تومان رسید و در کانال یازده هزار تومانی در نوسان بود. نرخ فروش هر دلار آمریکا در صرافی‌ها ۱۱ هزار و ۹۰۰ تومان بوده و با نرخ ۱۱ هزار و ۸۰۰ تومان خریداری می‌شد.

از سوی دیگر بازار طلا و سکه نیز شاهد رکود در معاملات و نیز کاهش قیمت ‌ها بود. به گفته رییس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر از اول هفته شاهد کاهش 13درصدی قیمت طلا و سکه بودیم . لذا آخرین روز کاری هفته در حالی به پایان رسید که قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی نسبت به اولین روز هفته کاهشی در حدود ۷۰۰ هزار تومان را پذیرا شد.

 هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در اولین روز هفته با قیمتی در حدود ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان معامله می شد، اما روند تحولات تخلیه حباب سکه را در این هفته رقم زد به طوری که قیمت یک سکه تمام بهار ازادی حتی روی ۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان را نیز دید.

این درحالی است که اواسط مهرماه بود که بازار ارز شکسته شد و دچار بی اطمینانی و نزول گردید، در ابتدای کار فعالان بزرگ بازار ارز به حربه‌های متعددی متوسل می شدند، به مرور ادعای جدیدی در بازار متلاطم ارز منتشر شد که گفته می شد، نرخ دلار بعد از 14 آبان به 25 هزار تومان خواهد رسید.

اما در آن زمان در بعضی از شهرهای محوری بازار ارز مواردی از معاملات 8 هزار تومان وکمتر از آن گزارش شد که نشان می داد معامله گران خرد ارز به طور کلی امیدشان را از این نوع سرمایه گذاری بریده اند و این نشان می داد که ترامپ و اذناب منطقه ای آن یکی از حربه‌های مهم خود را برای ایجاد تنش‌های اجتماعی در داخل ایران ازدست داده اند.

همان گونه که قبلا هم تاکید کردیم گرچه دلالان ارز تلاش کردند که با زنده نگه داشتن حجم و هیمنه دور دوم تحریم‌های جدید امریکا زمینه را برای احیای بازار حبابی ارز آزاد فراهم سازند و دور دوم تحریم‌ها را عاملی برای فروپاشی اقتصاد ایران القا کنند ،اما به نظر می رسد اقدامات و تلاش‌های دولت و بانک مرکزی در یکماه گذشته توانسته است بر جو روانی القایی مسلط شود و اکنون که یک هفته از وعده تحریم‌های مخرب دور دوم می گذرد، نه تنها بازار ارز روبه رشد نیست بلکه شاهد نزول نرخ سکه و ارز در روزهای اخیر بودیم.

از این رو پس از شروع روند کاهشی نرخ ارز در بازار بسیاری از رسانه‌ها و افراد مختلف ، به بیان دلایل کاهش نرخ ارز و سکه در بازار پرداختند.برخی کاشناسان بر این باورند، در چند هفته اخیر مدیریت صحیح اقتصادی ، قضایی و امنیتی ، موجب ثبات و سیرنزولی بازار ارز و سکه شده است .

آرامش بازار طلا با مدیریت به موقع

علاوه بر این، «آیت محمدولی» رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با تاکید بر اینکه تحریم‌ها موجب شده تا تجربه دور زدن تحریم‌ها و عبور از این بحران را داشته باشیم، گفته است : تاکنون اجرای دور دوم تحریم‌ها نتوانسته التهابی در بازار داشته باشد اما ما باید این نگاه را داشته باشیم که با مدیریت بازار و عدم دخالت و سلایق شخصی، از مشکل آفرینی در این بازار جلوگیری کنیم.

محمد کشتی آرای نیز در هفته اخیر بارها از خرید و فروش اندک سکه خبر داده و رکود بازار را تایید کرده است.در عین حال برخی فعالان بازار نیز معتقدند یکی از دلایل کاهش قیمت‌ها در بازار طلا به ، روند کاهشی نرخ ارز برمی گردد.

هشدار راغفر به دولت

براساس این گزارش ، حسین راغفر از اساتید دانشگاه در خصوص قیمت ارز معتقد است : تحریم‌های ترامپ شکست خورد و باید به سرعت قیمت دلار به کمتر از 4 هزار تومان برگردد تا اقشار آسیب دیده را نتوانند علیه حکومت تحریک کنند ولی نفوذی‌ها

نمی گذارند .

دلار چقدر سقوط خواهد کرد؟

همچنین در این راستا سایتی با عنوان حامی مستضعفان و بینوایان نیز در گزارشی نوشت: فضای ترس و اضطراب بر دلالان ارز حاکم شده و هر لحظه منتظر سقوط قیمت دلار هستند. بانک‌های ربا خوار و صرافی‌هایشان به شدت مقاومت می کنند اما خبرهایی در راه است و بزودی فرو می ریزند .

در این راستا اتحادیه صادرکنندگان پتروشیمی اعلام کرد : بیش از 4 میلیارد یورو در یک ماه اینده به بازار ارز ارائه خواهد شد و فروش یک میلیارد یورو در هر هفته ، قیمت ارز آزاد را به شدت کم می کند .

موافقان افزایش نرخ ارز بگویند چرا مشکلات کشور حل نشد؟

چندی پیش نیز خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از محمدرضا واعظ مهدوی نوشت : موافقان افزایش نرخ ارز بگویند چرا مشکلات کشور حل نشد.

در این گزارش آمده بود : امروز تحت تاثیر افزایش شدید قیمت ارز و تبعات آن، قدرت خرید دستمزد بگیران اعم از کارگر و کارمند در شهر و روستا کاهش یافته است از این رو لازم است تدابیری برای جبران این قدرت خرید اندیشیده شود.

مهدوی گفته بود: مگر یک عده نمی‌گفتند دوای همه دردهای اقتصاد ایران آزادسازی نرخ ارز و افزایش قیمت‌هاست؟مگر در رسانه‌های تحت حمایتشان مدت‌ها سر مقاله ننوشتند که نرخ ارز باید افزایش یابد و ... . حالا من از همین افراد دعوت می کنم پاسخ دهند چرا با وجود افزایش شدید قیمت ارز مشکلات اقتصاد ایران حل نشده و شرایط بغرتج تر از گذشته شده است؟

اقدامات پارتیزانی بانک مرکزی

همچنین سایت اقتصاد آنلاین در گزارشی اقدامات پارتیزانی بانک مرکزی را دلیل اصلی کاهش قیمت دانست .

در این گزارش آمده است : بانک مرکزی با کنترل ریال، توانست نرخ‌های ارز را کاهش دهد و به نرخ واقعی نزدیک سازد. کلیدی ترین اقدام، ممنوعیت پوزهای خارج از کشور بوده است. پیش از این، پوزهای بانک‌های ایرانی در خارج از کشور وجود داشت که براحتی اقدام به جابجایی ریال و دلار می‌کردند. این سبب ساز سفته بازی ریالی برای دلار در خارج از کشور شده بود.

از طرف دیگر، محدودیت تراکنش‌های بالای ۵۰ میلیون پوزهای داخلی نیز سبب کاهش سفته‌بازی داخلی ریالی برای ارز شد.

ادعای نماینده شیراز درباره پشت پرده افزایش قیمت دلار

براساس این گزارش ، سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی نیز درباره پشت پرده افزایش قیمت دلار گفت وگویی با خبرگزاری ایسنا داشته است . دراین گزارش آمده بود: آنها می‌خواهند نشان دهند که سی اف تی تاثیری ندارد، لذا در تصویب آن ارزش دلار را افزایش می‌دهند و در زمان رد آن ارزش دلار را کاهش می‌دهند.

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی اظهارات اخیر وزیر امور خارجه را موجب ایجاد امیدواری در مردم دانست و گفت: گفتن چنین مطالبی این امید را در مردم ایجاد می‌کند که اراده‌ای برای مبارزه با فساد وجود دارد.

به گفته پارسایی کسانی که به خاطر اظهارات اخیر دکتر ظریف به ایشان حمله کردند مخالفان سی اف تی و افرادی هستند که به ظاهر موافق شفاف‌سازی به ویژه در بحث رای نمایندگان بودند؛ در حالی که ایشان هم به نوعی شفاف‌سازی کرد پس از چه چیزی برآشفته شدند؟ اگر واقعا به دنبال شفاف‌سازی هستند به جای حمله به دکتر ظریف بگردند و ببینند عوامل و مشکلاتی که ایشان مطرح کرد کجاست.

وی با بیان این‌که وزیر امور خارجه ارتباط تنگاتنگی با رهبری دارد، افزود: ایشان در جریان مذاکرات هم فشار عدیده‌ای را متحمل شد و در حدی که امکان داشت اقدامات مثبتی را انجام داد. حالا این هجمه‌ها نشان می‌دهد که اتفاقا بحثش به حقیقت نزدیک است که ناگهان توپخانه‌ها علیه وزیر خارجه فعال شده است. آقای ظریف در اظهاراتش بودجه وزارت خود را با برخی دستگاه‌های دیگر مقایسه کرد که این امر در هجمه‌های اخیر خود را نشان می‌دهد.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی ادامه داد: موضوع دیگر که بر صحبت‌های آقای ظریف صحه می‌گذارد این است که در زمان تصویب سی اف تی در مجلس و در حالی که همه گذاره‌ها و منطق حکم می‌کرد که ارزش دلار کاهش یابد شاهد افزایش قیمت دلار بودیم و پاسخ وارونه‌ای از بازار گرفتیم، اما بعد از رد سی اف تی از سوی شورای نگهبان شاهد کاهش قیمت دلار بودیم. در همین جا مافیای اقتصادی خود را نشان می‌دهد. آنها می‌خواهند نشان دهند که سی اف تی تاثیری ندارد، لذا در تصویب آن ارزش دلار را افزایش می‌دهند و در زمان رد آن ارزش دلار را کاهش می‌دهند.

پارسایی با بیان این‌که حمله به وزیر خارجه در شرایط فعلی تحریم‌ها به نفع منافع ملی و انسجام کشور نیست، اضافه کرد: وقتی موضوعی به طور شفاف از زبان مسئولین گفته می‌شود مردم امیدوار به این می‌شوند که اراده‌ای برای مبارزه با فساد وجود دارد اما متاسفانه در مخالفت‌ها، منافع مردم در نظر گرفته نمی‌شود. البته ما مسئولین پاکدست زیادی داریم اما به هرحال فساد هم وجود دارد که اگر جامعه به وجود این اراده برای مبارزه با فساد امیدوار شود با سیاست‌های حاکمیت همراه خواهد شد.

وی در پایان اظهار کرد: حمله به اظهارات افشاگرانه وزیر امور خارجه در واقع خفه‌کردن و کورکردن سوسوهای امید و صداهای افشاگرانه است در حالی که مردم شاید تحریم را تحمل کنند، اما فساد را تحمل نمی‌کنند و اگر جدیتی برای شفاف‌سازی وجود داشته باشد می‌توانیم بحران تحریم را به خوبی رد کنیم.

 

خواندن 260 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395