شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 10:25

اطلاعات تکميلي

  • اتریش از میزبانی کانال مالی اروپا-ایران به دلیل تهدید های آمریکا انصراف داد

پاسکاری میزبانی SPV بین اروپایی‌ها

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

محمدحسن گودرزی

 عصراقتصاد: اجرایی شدن سازوکار ویژه اتحادیه اروپا برای مبادله مالی و داد و ستد با ایران همچنان در هاله ای از ابهام به سر می برد. این ساز وکار ویژه که  در واقع تشکیل یک نهاد تسویه مالی برای دور زدن تحریم‌های بانکی آمریکا است به گونه ای برنامه ریزی شده که تهران در ازای فروش نفت قادر خواهد بود بدون انتقال ارز اقدام به خرید کالا از اروپا کند. بروکسل که برای نجات برجام این سازوکار ویژه مالی را پیشنهاد کرده پیشتر از اجرایی شدن آن در ماه جاری میلادی خبر داده بود.

در اواخر هفته گذشته اعلام شد که سازو کار مالی اتحادیه اروپا که قرار بود قبل از آغاز تحریم های ثانویه آمریکا علیه ایران به مرحله اجرا برسد همچنان سرنوشتی نامعلوم دارد. این در حالی بود که اتحادیه اروپا بار ها حمایت خود را از این ساز و کار جدید مالی اعلام کرده و انتظار می رفت که با آغاز دور دوم تحریم ها مشکلات ایران برای انتقالات مالی با اتحادیه اروپا و سایر کشورها بر طرف شود.

اما این اتفاق تاکنون رخ نداده و همین امر باعث افزایش شک و تردید ها نسبت به کارایی این نظام مالی جدید شده است. این در حالی است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ماه گذشته میلادی گفته بود که سازوکار پیشنهادی چهارعضو باقی مانده در برجام برای تسهیل تجارت با ایران احتمالا قبل از ماه نوامبر اجرایی خواهد شد.

بعد از آن که ایران و چهار کشور باقی مانده در برجام هم با صدور بیانیه‌ای خبر از در پیش گرفتن یک سازوکار جدید برای ادامه تجارت جهان با تهران داده بود و اعلام شده بود که  این کانال ارتباطی قرار است از شرکت‌ها و کشورهایی که با ایران تجارت می‌کنند در برابر تحریم‌های آمریکا محافظت کند. نکته قابل توجه در این سازوکار مالی این بود که در مکانیزم جدید دلار نقشی در مبادلات میان ایران و دیگر کشورهای جهان نخواهد داشت.

اما به نظر می رسد که کشورهای اروپایی در زمینه عمل به وعده خود نتوانسته اند مانند صحبت ها و برنامه ریزی های قبل از شروع تحریم ها اقدام لازم را انجام دهند. این موضوع از آنجایی اهمیت پیدا می کند که ایران در روز های اخیر بارها از عدم عملی شدن وعده های اروپا انتقاد کرده است. یکی از این انتقادات از زبان عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه ایران بیان شد که حدودا 10 روز گفته بود که اروپا «بسیار آهسته‌تر از تصور» مقام‌های جمهوری اسلامی در این مسیر پیش رفته است.

اما چند روز پیش از بازگرداندن دور دوم تحریم‌های آمریکا، دیپلمات‌های اروپایی به روزنامه فایننشال‌تایمز گفتند که هیچ کشوری از اعضای اتحادیه اروپا تمایل ندارد میزبان دفتر هماهنگ‌کننده این سازوکار ویژه برای تبادلات مالی با ایران با هدف دور زدن تحریم‌های آمریکا باشد. رسانه های اروپایی پیش‌تر به نقل از این دیپلمات‌ها نوشته بودند که عملیاتی ‌شدن این سازوکار ویژه احتمالا تا اوایل زمستان جاری طول می‌کشد.

اتریش: میزبان سازو کار مالی ایران نمی شویم

اما به نظر می رسد که هر چند کشورهای اروپایی بصورت ضمنی موافقت خود را با تشکیل نهاد کانال ویژه تسهیل مبادلات مالی اروپا با ایران در وین اعلام کرده بودند اما وزارت خارجه اتریش روز  این میزبانی رد کرده و همین امر باعث افزایش شبهات در مورد کارایی این نهاد مستقل مالی شده است.

آنطور که یورونیوز گزارش داده، پیتر گوشلباوئر (Peter Guschelbauer) سخنگوی وزارت خارجه اتریش با اعلام این مطلب تاکید کرد که اتریش بدلیل شک و تردیدهای متعدد درباره این کانال مالی، میزبانی آن را نمی پذیرد.

وی گفت: «ما با مطالعات مفصل به این نتیجه رسیده‌ایم که قصد نداریم میانجی مبادلات میان ایران و کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشیم.» این مقام وزارت خارجه اتریش همچنین گفت که درباره کارآیی کانال مالی شک و تردیدهایی وجود دارد و اتریش نمی تواند خطر نمایندگی آنرا بپذیرد.

بلژیک، لوکزامبورگ و فرانسه نیز به عنوان میزبان‌های احتمالی مطرح هستند.

اتریش میزبان آخرین دور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و گروه ۱+۵ بود. امضای برجام هم در وین پایتخت اتریش در سال ۲۰۱۵ انجام شد. دو نهاد بین المللی مهم چون سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک و آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین قراردارند.

توافق برسر ایجاد یک کانال ویژه برای تسهیل مبادلات مالی بین تهران و اتحادیه اروپا و دور زدن تحریم‌های آمریکا در سپتامبر گذشته میان مقامات ایران و نمایندگان سه کشور اروپایی امضاکننده برجام، بریتانیا و آلمان و فرانسه، بدست آمد. دو کشور دیگر امضاکننده برجام، چین و روسیه نیز از ایجاد این کانال مالی حمایت کرده‌اند.

با آغاز مرحله دوم تحریم‌های آمریکا علیه تهران در هفته گذشته، اتحادیه اروپا، فرانسه، آلمان و بریتانیا با صدور یک بیانیه مشترک از بازگشت تحریم‌ها «عمیقا» ابراز تاسف کردند. اتحادیه اروپا در این بیانیه اعلام کرد از شرکت‌هایی که تبادلات تجاری قانونی با ایران دارند حمایت خواهد کرد.

تلاش برای انتقال میزبانی به لوکزامبورگ

با این همه ایران به چیزی بیشتر از ابراز تاسف اروپا نیاز دارد و عملی نشدن این سازوکار مالی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند و این موضوع را اروپایی ها به خوبی می دانند. اروپایی ها می دانند که در صورت عدم رسیدن ایران به خواسته های خود ممکن است این کشور خروج از برجام و از سرگیری برنامه هسته ای خود را اینبار به صورت گسترده تری در دستور کار قرار دهد.

بعد از اینکه اتریش رسما از عدم میزبانی کانال مالی اروپا با ایران خبر داد، اتحادیه اروپا تلاش کرده که کشور دیگری را به عنوان میزبان کانال مالی اروپا با ایران معرفی کند. خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های اروپایی گزارش داده که اصلی‌ترین قدرت‌های اروپا در حال تلاش برای متقاعد کردن لوکزامبورگ برای میزبانی سازوکار ملی ویژه با ایران هستند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: دیپلمات‌های اتحادیه اروپا می‌گویند که قدرت‌های بزرگ اروپا یعنی انگلیس، آلمان و فرانسه به زودی می‌خواهند بر لوکزامبورگ برای میزبانی سازوکار مالی ویژه اروپا برای حفظ کانال پرداخت به ایران فشار بیاورند.

به گفته این دیپلمات‌ها، رایزنی‌ها با لوکزامبورگ پس از آن خواهد بود که اتریش از میزبانی این سازوکار مالی (موسوم به SPV) سر باز زد. سخنگوی وزارت امورخارجه اتریش روز چهارشنبه گفت که به دلیل وجود برخی ابهامات و سوالات بی‌پاسخ در این رابطه، در حال حاضر قادر به پذیرش میزبانی  SPV نیست.

بنابر گزارش رویترز، به نظر می‌آید این سازوکار همچون یک موسسه تهاتری باشد که می‌تواند برای کمک به فروش نفت و گاز ایران در برابر کالاهای اروپایی مورد استفاده قرار گیرد، به گونه‌ای که باتوجه به استفاده جهانی از دلار برای فروش نفت، تحریم‌های آمریکا را دور بزند.

تهدید آمریکا: میزبان شوید، تحریم می شوید

در آخرین اظهارنظر بعد از این تحولات، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران کشورهایی که ممکن است میزبان این کانال مالی باشند را به تحریم تهدید کرد.

یورونیوز گزارش داد برایان هوک نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران هشدار داد که بانک‌ها و شرکت‌های اروپایی که بر اساس سازوکار ویژه اتحادیه اروپا با ایران وارد معامله و داد و ستد می‌شوند از گزند مجازات‌های اقتصادی واشنگتن در امان نخواهند بود.

برایان هوک در این خصوص گفته است : «جای تعجب ندارد که اتحادیه اروپا برای اجرای آن چه سازوکار ویژه یا “SVP” نامیده می‌شود و رفع نگرانی شرکت‌ها جهت معامله با ایران تلاش کند. ما نیز می‌گوییم که میزبان کانال اجرایی این سازوکار با مجازات آمریکا مواجه خواهد شد.

 

 

 

 

 

خواندن 169 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395