شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 10:24

اطلاعات تکميلي

  •   برگزیت باز هم قربانی داد

توافقی که پایه قدرت مِی را می لرزاند    

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 عصراقتصاد: پیش نویس موافقتنامه برگزیت هفته گذشته در پارلمان بریتانیا و علیرغم مخالفت های بسیار از سوی احزاب مخالف و حتی هم حزبی های ترزا مِی تصویب شد به مِی اجازه می دهد که روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را تسریع کند.

به گزارش رویترز، نخست وزیر بریتانیا پس از یک جلسه پنج ساعته با اعضای کابینه‌اش به رسانه‌ها گفت: «تصمیم جمعی کابینه این بود که دولت با پیش‌نویس توافق خروج و طرح اعلام سیاسی آن موافقت کند.»

نخست وزیر بریتانیا پیش‌نویس توافق برگزیت را وفادار به رای مردم بریتانیا دانست و گفت: «با این پیش‌نویس ما کنترل پول، قوانین و مرزهایمان را دوباره در دست گرفتیم. این توافق جلوی حرکت آزاد را می‌گیرد و از مشاغل ما حفاظت و امنیت مرزی را برقرار می‌کند.»

اما این موفقیت بدون تلفات برای کابینه لرزان مِی نبود. تنها چند ساعت پس از کسب توافق نهایی بر سر پیش‌نویس توافق برگزیت بین دولت بریتانیا و کمیسیون اروپا، دومینیک راب، وزیر برگزیت دولت محافظه کار بریتانیا از سمت خود استعفا داد و این موضوع می‌رفت تا موقعیت ترزا مِی را شکننده‌تر از همیشه کند. برخی حتی استعفای او را محتمل می‌دانستند. اما نخست‌وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه در نشست پارلمان باز هم از توافق برگزیت دفاع کرد.

ترزا مِی در کنفرانس خبری شامگاه پنج‌شنبه در لندن گفت: «خدمت کردن به دولت بریتانیا افتخاری بزرگ است اما باید بدانیم که در مقام رئیس دولت باید منافع دولت را بدون درنظر گرفتن منافع حزبی و یا گروهی پاس بداریم. از همان آغاز در مقام نخست وزیر می‌دانستم چه می‌خواهم برای مردم بریتانیا. به همین دلیل در مذاکرات برگزیت با دقت لازم به مسایل مرزی و حفظ منافع تجاری و اقتصادی بریتانیا توجه کردیم. توافق اخیر تمام جوانب برای حفظ منافع مردم بریتانیا را در نظر گرفته است.»

حزب کارگر در واکنش به کناره گیری دومینیک راب اعلام کرد که از نظر این حزب برای ترزا می «اقتداری» باقی نمانده است. این حزب اصلی ترین حزب مخالف دولت بریتانیا است.

شیلش وارا، وزیر امور ایرلند شمالی در دولت بریتانیا نیز از سمت خود کناره گیری کرده است. دومینیک راب ماه ژوئن پس از استعفای دیوید دیویس از سمت وزارت برگزیت به این مقام منصوب شده بود.

دیوید دیویس در اعتراض به سیاست دولت محافظه کار ترزا می در مذاکرات با اتحادیه اروپا از سمت خود استعفاء داده بود.

استر مک وی، وزیر کار و بازنشستگی در دولت ترزا می نیز پیش از ظهر چهارشنبه از سمت خود کناره گیری کرد. وی در نامه ای به ترزا می نوشت: توافقی که شما روز گذشته به کابینه ارائه کردید نتیجه همه پرسی برگزیت را محترم نمی شمارد. سوئلا براورمن، وزیر مشاور در امور برگزیت نیز از سمت خود استعفاء داد.

مرز ایرلند می تواند دولت را به زیر بکشد

مرز بین جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی به عنوان بخشی از خاک بریتانیا یکی از موانع اصلی مذاکرات برگزیت بود. آنطور که به نظر می رسد همچنان پس از توافق کمیسیون اروپا و دولت محافظه کار بریتانیا، مرز ایرلند مهم ترین چالش روبروی دولت محافظه کار و متزلزل ترزا می در روزهای آینده است.

برخی از کارشناسان می گویند مرز ایرلند می تواند عامل اصلی سقوط دولت کنونی بریتانیا در روزهای آینده باشد.

آنچه که می توان پیش بینی کرد این است که مقامات جمهوری ایرلند به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا و ایرلند شمالی، متعهد شده‎اند دوباره یک مرز مشخص همراه با پست‌های بازرسی بین دو منطقه وجود نداشته باشد. آن‌ها معتقدند این کار توافق صلح بین این دو کشور را به خطر می‎اندازد. صلحی که پس از سه دهه جنگ و تنش بدست آمد و جان بسیاری از شهروندان شمال و جنوب این جزیره را گرفت.

با این حال مقامات دو کشور هنوز نمی‌دانند چگونه می‌توانند چنین چیزی را تضمین کنند. اتحادیه اروپا تأکید دارد، در صورتی که هر گونه توافق تجاری میان اروپا و بریتانیا در آینده موفق به حفظ مرز به شکل کنونی نشود، ترتیب نوعی پشتیبانی برای جلوگیری از کشیده شدن یک مرز فیزیکی به اجرا در آید.

حامیان برگزیت سخت و ملی گرایان بریتاینا، در دولت و خارج از دولت بریتانیا معتقد هستند که ایجاد یک مرز بین دو ایرلند به دلیل عضویت جمهوری ایرلند در اتحادیه اروپا باعث می شود که رویای «بریتانیای کبیر» به یک کابوس تبدیل شده و بریتانیایی کبیر برای همیشه به تاریخ بپیوندد.

اتحادیه اروپا قصد دارد برای جلوگیری از هرگونه تنش از برقراری مرز گمرکی و رسمی یا آنچه که به اصطلاح می گوییم «ایجاد مرز سخت» بین دو ایرلند جلوگیری کند. همزمان سه شنبه نخست وزیر جمهوری ایرلند، به عنوان عضوی از اتحادیه اروپا، خواهان بررسی پیشنهادها درباره مرز بین کشورش و ایرلند شمالی به عنوان بخشی از خاک بریتانیا شده است.

مطابق آخرین نظرسنجی‌ها ۵۴ درصد از شهروندان بریتانیا با برگزیت مخالفند و تنها ۳۱ درصد آنها خواستار جدایی کشورشان از اتحادیه اروپا هستند.

تقویت ارزش پول بریتانیا

روز پنج‌شنبه، پس از این که نخست‌وزیر انگلیس برای پیش‌نویس برنامه برگزیت خود، تاییدیه کابینه را به دست آورد، پوند و یورو در برابر دلار تقویت شدند، اما با نگرانی از این که آیا این برنامه در پارلمان هم به تصویب خواهد رسید یا خیر، این سودها محدود ماند.

روز چهارشنبه، نخست‌وزیر ترزا می، پشتیبانی وزیران ارشد خود را در مورد قرارداد خروج از اتحادیه اروپا، به دست آورد که یورو و پوند استرلینگ را در برابر دلار، به ترتیب، ۰.۸ درصد و ۱.۲ درصد بالا برد.

شاخص دلار، که ارزش ارز آمریکا را در برابر ۶ ارز مهم جهان دنبال می‌کند، با افزایشی اندک به ۹۶.۸۷ واحد رسید ولی همچنان از رکورد ۱۶ ماهه خود که در روز دوشنبه ثبت کرده بود، دور ماند.

پوند استرلینگ پس از رشد دیروز در برابر دلار، امروز هم ۰.۰۶ درصد تقویت شد و در نرخ ۱.۳۰۰۲ دلار، دست به دست شد.

خواندن 117 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395