شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 15:41

اطلاعات تکميلي

  • دهقانی فیروز آبادی:

بودجه 300 میلیاردی مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا به وزارت خارجه تخصیص پیدا نکرد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با تاکید بر افزایش بودجه وزارت امور خارجه، گفت: برخورد خسیسانه با بودجه وزارت خارجه به اهداف کلان اقتصادی لطمه می‌زند.
 
کمال دهقانی فیروزآبادی در خصوص ضرورت افزایش بودجه و تخصیص اعتبارات وزارت امور خارجه و سفارت‌خانه‌های ایران در خارج از کشور به ویژه در شرایط تحریم، گفت: برخلاف اهداف سند چشم انداز و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که بر برون‌نگرایی تاکید دارد و بر خلاف اهداف مقام معظم رهبری که سال‌های گذشته را اقتصادی نامگذاری و بر پیشرفت و توسعه اقتصادی و اهمیت صادرات و جذب سرمایه گذاری خارجی تاکید کردند که در مجموع اهداف جمهوری اسلامی ایران در حوزه دیپلماسی اقتصادی خلاصه می‌شود؛ دولت ابزار لازم را در اختیار دستگاه دیپلماسی قرار نمی دهد.
افزایش بودجه وزارت امور خارجه به صورت کلیشه‌ای
نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: متاسفانه دولت در فضایی گرفتار شده که هر سال به صورت کلیشه‌ای بودجه وزارت امور خارجه را نسبت به سال‌های قبل با کمی افزایش یا کاهش تنظیم می‌کند لذا هیچ گاه جهشی در حمایت بودجه ای از وزارت امرو خارجه را شاهد نبودیم.
وی افزود: هم اکنون که وزارت امور خارجه ساختار را اصلاح و معاونت اقتصادی را به مجموعه خود اضافه کرده، نیازمند پشتیبانی مالی است در غیر این صورت هیچ موفقیتی به دست نخواهیم آورد. متاسفانه دیپلمات‌های ایرانی در عراق بسیار پایین تر از اهداف تعریف شده و در حوزه روابط با این کشور فعالیت دارد.
انتقاد از وجود تنها یک رایزن اقتصادی ایران در عراق با وجود روابط تجاری 7 میلیارد دلاری
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: ایران در عراق با وجود 7 میلیارد دلار روابط بازرگانی تنها یک رایزن اقتصادی دارد در حالی که ترکیه 35 تا 38 رایزن اقتصادی در عراق دارد، در آفریقا نیز شاید به تعداد انگشستان یک دست دفتر نمایندگی نداشته باشیم اما ترکیه نزدیک به 35 دفتر نمایندگی دارد، در واقع هدف گذاری های اقتصادی و توجه وزارت امور خارجه که در این موضوعات مهم است.
دهقانی فیروز آبادی یادآور شد: بودجه وزارت امور خارجه برای سال گذشته (96) 180 میلیون دلار بود و در سال 97 به 150 میلیون دلار رسیده است یعنی به جای افزایش کاهش پیدا کرده است لذا این وضعیت نمی‌تواند نمایندگی های ایران در سایر کشورها را نگهدارد چه بسا اینکه بتوانند کارهایی را انجام دهند.
برخورد خسیسانه با بودجه وزارت خارجه به اهداف کلان اقتصادی لطمه می‌زند
این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: برخورد خسیسانه با بودجه وزارت امور خارجه لطمه های جبران ناپذیری در اهداف کلان اقتصادی کشور خواهد زد، سطح زندگی دیپلمات های ایرانی در مقایسه با دیپلمات سایر کشورها حتی افغانستان در خارج از کشور بسیار پایین تر است. از این رو هیچ انگیزه‌ای در بین دیپلمات‌های وزارت امور خارجه برای کار وجود ندارد زیرا وقتی ماموریت می‌روند، خانواده آنها در مضیقه و در بدترین وضعیت قرار می‌گیرند لذا از رفتن به ماموریت هراس دارند.
بودجه 300 میلیاردی مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا به وزارت خارجه تخصیص پیدا نکرد
وی ادامه داد: این بخشی از مشکلات وزارت امور خارجه است که باید هر چه زودتر حل و فصل شود، در سال گذشته اقدام خلاف قانون دیگری هم انجام شد مبنی بر اینکه وقتی قانون مقابله با اقدامات ماجراجویانه آمریکا در مجلس تصویب شد، قرار شد تا به وزارت امور خارجه و وزارتخانه های دیگر مبالغی پرداخت شود تا با موج وسیع اقدامات غیرقانونی آمریکا در سطح بین الملل مقابله کنند اما این کار هم صورت نگرفت.
دهقانی فیروز آبادی افزود: آمریکایی‌ها رایزنی گسترده انجام می‌دهند و با مراجعه به شرکت‌ها در کشورهای مختلف مراجعه علیه ایران گام بر می‌دارند و دیپلمات ایرانی باید با آنها مقابله کند، قرار بود 300 میلیارد تومان به وزارت امور خارجه داده شود اما علی رغم پیگیری های فراوان این مبلغ به وزارت امور خارجه پرداخت نشده است.
وی تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی از دولت می‌خواهد تا بودجه وزارت خارجه را در برابر دستگاه‌هایی بگذارد که چندین برابر این وزارتخانه پول می‌گیرند در حالی که مسئولیت های قانونی کمتری بر عهده ندارند و با مقایسه این اقدام نسبت به افزایش بودجه وزارت امور خارجه اقدام کند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، افزود: با این حال ضرورت دارد با فوریت و قبل از ارایه بودجه بودجه 98 رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه، بودجه وزارت امور خارجه را با اهداف بلند اقتصادی در کشور تنظیم کنند و از این وضعیت کنونی دستگاه دیپلماسی را نجات دهند. در این صورت می توان انتظارات به جایی از این وزارتخانه داشت.

منبع: خانه ملت
خواندن 221 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395