شنبه, 26 آبان 1397 ساعت 15:55

دولت با حذف هزینه های غیرضروری می تواند بودجه ۹۸ را منطقی طراحی کند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
سیدمهدی فرشادان در خصوص تغییر روش در بودجه نویسی سال ۹۸ اظهار داشت: شرایط حاکم بر اقتصاد و تحریم هایی که علیه کشور وجود دارند، باعث می شود که بودجه نویسی سال ۹۸ مشابه سال‌های گذشته نباشند و دولت باید به فکر تغییراتی در روش بودجه ریزی باشد.

عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به شرایط پیش آمده برای اقتصاد کشور نمی‌تواند تمام اعتبارات و هزینه ها را متناسب با شرایط معمول اجرایی کرد بنابراین باید تغییراتی در بودجه نویسی اعمال کرد و عملکرد بودجه ای دولت رد سال 98 را به نحوی تدوین کرد که قابلیت اجرا داشته باشد.
نماینده مردم سنندج و دیواندره در مجلس بیان داشت: دولت می تواند برای صرفه جویی در بودجه و اعتبارات دست به حذف برخی هزینه ها بزند، این پیشنهاد باید از سوی دولت به مجلس ارائه شود اما با این کار دولت می تواند برخی هزینه های غیر ضرور را از لایحه بودجه سنواتی حذف کند.
وی تاکید کرد: با این حال برخی هزینه ها اجتناب ناپذیر است، پرداخت حقوق کارکنان دولت از جمله هزینه هایی است که دولت مجبور است آن را پرداخت کند و برای این هزینه باید منابعی را در نظر بگیرند، اما هزینه هایی در بودجه های سنواتی وجود دارد که با حذف آن می توانیم سال ۹۸ را با بودجه منطقی تر پشت سر گذاشت.
شناسایی هزینه های غیر ضرور با کمک مجلس
فرشادان بیان داشت: دولت نمی‌تواند از حقوق و مزایای کارکنان کم کند اما در بخشی از هزینه‌ها می‌تواند صرفه جویی داشته باشد که دولت با همکاری مجلس می‌تواند این هزینه‌های غیر ضرور را شناسایی کند و از لایحه بودجه سال ۹۸ خارج کنند.
این نماینده مجلس گفت: دولت باید پیشنهاد لازم برای حذف هزینه ها غیر ضروری خود را به مجلس بیاورد، مجلس در این زمینه ورود نمی کند اما نمایندگان در این مسیر دولت را همرای خواهند کرد چرا که عرف نیست که مجلس بگوید کدام هزینه از لایحه بودجه حذف شود.
عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات با بیان اینکه دولت می تواند در بودجه ۹8 منعطف باشد، اظهار داشت: در بودجه 98 دولت می تواند تغییراتی را متناسب با شرایط اقتصادی اعمال کند، در سنوات گذشته دولت بودجه ای که اعلام کرده بود را تا پایان سال اجرا کرد اما در سال 98 می تواند با ارائه لایحه اصلاحیه بودجه را متناسب با وضعیت اقتصادی تغییر دهد مطمئنا مجلسی ها با دولت همراهی می کنند.

منبع: خانه ملت
خواندن 265 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395