دوشنبه, 28 آبان 1397 ساعت 11:03

اطلاعات تکميلي

  • در پی امضای تفاهم نامه سازمان استاندارد و وزارت آموزش و پرورش ؛

ارتقای کیفی و تعالی مدارس کشور کلید خورد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: سازمان ملی استاندارد و وزارت آموزش و پرورش تفاهم نامه ای امضا کردند که براساس آن ارتقای کیفی و تعالی مدارس کشور کلید خورد.

وزیر آموزش و پرورش پس از امضاتفاهم نامه ای میان وزارت آموزش و پرورش و سازمان ملی استاندارد در جمع خبرنگاران درباره این تفاهم نامه گفت: امروز روز بسیار مبارک و خجسته ای برای آموزش و پرورش خواهد بود چرا که آموزش و پرورش با امضای این تفاهم نامه و همکاری که با سازمان ملی استاندارد به صورت رسمی آغاز خواهد کرد وارد یک عرصه جدیدی در کیفیت بخشی و ارتقاء واحدهای آموزشی خواهد شد.

وی ادامه داد: تفاهم نامه ای که امروز با سازمان ملی استاندارد منعقد شد شامل دو بخش است. بخش اول شامل تلاش ها و کمک هایی است که آموزش و پرورش برای اشاعه فرهنگ استاندارد در کشور از طریق آموزش و پرورش عمومی می تواند داشته باشد. در این بخش ما کمک خواهیم کرد تا بچه ها با مفاهیم و ضروت های استاندارد در زمینه تولید کالا و خدمات آشنا شوند و به مطالبه اجتماعی برای تولید و خدمات استاندارد در جامعه بیانجامد. این شرط اصلی ارتقاء استاندارد است که مردم خودشان متقاضی استانداردسازی کالا و خدمات باشند.ما این موضوع را در برنامه رسمی و فوق برنامه  دنبال خواهیم کرد.

بطحایی درباره بخش دوم این همکاری اظهار کرد: در بخش دوم این همکاری آموزش و پرورش بیشتر استفاده کننده خواهد بود. استفاده از تجارب و تخصص ارزشمند سازمان ملی استاندارد در زمینه استانداردسازی خدمات آموزشی و پرورشی شامل این بخش است و شاخص ها و معیارهایی که به ما کمک خواهد کرد تا توسط آنها به صورت دائم آموزش و پرورش را رصد کنیم و خودمان را به سطح قابل قبولی از کیفیت برسانیم.

وی اضافه کرد: البته در حاشیه این دو بخش برگزاری دوره های آموزشی برای کارکنان آموزش و پرورش و همچنین برای معلمان توسط متخصصان سازمان ملی استاندارد نیز صورت خواهد گرفت. منابعی که سازمان دارد در اختیارمان قرار می دهد نیز شامل این مورد خواهد بود. امیدوارم با وجود این تفاهم نامه گام جدی برای ارتقا تعالی در آموزش و پرورش برداریم.

پیروزبخت نیز در این مراسم گفت: از سال گذشته با تدوین قانون جدید برای سازمان ملی استاندارد در مجمع تشخیص مصلحت نظام، جایگاه این سازمان ارتقاء یافته و زیر نظر رئیس جمهوری است.

به گفته این مقام مسئول، امروز نگاهی نوین در عرصه استاندارسازی در جهان ایجاد شده و ما نیز باید به این سمت و سو حرکت کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اکنون جمهوری اسلامی ایران در بین 163 کشور عضو سازمان جهانی استاندارد رتبه بیست و دوم را دارد؛ همچنین به عنوان عضو هیات مدیره موسسه استاندارد و اندازه شناسی کشورهای اسلامی مطرح است.

پیروزبخت یادآورشد: از سه سال پیش و با اجرایی شدن برجام، برخی استانداردهای ایران از جمله در زمینه مدیریت انرژی، زیست محیطی، کیفیت و ایمنی مواد غذایی به طور رسمی در جهان مورد توجه قرار گرفت.

رئیس سازمان استاندارد افزود: زمانی استاندارد فقط در زمینه کالاهای اساسی بود و پس از آن مقوله های خدمات و فرآیندها را تحت پوشش قرار داد، اما امروز بسیاری موضوع های کلان را در بر می‌گیرد که از جمله آنها بحث توسعه پایدار با شاخص هایی مانند استاندارد مسئولیت اجتماعی است.

وی گفت: از یکی دو سال پیش، حرکت به سمت نوآوری و کیفیت در دستور کار قرار گرفت و همکاری‌هایی با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهوری انجام شد، به طوری که اکنون بسیاری شرکت های دانش بنیان ایرانی از سازمان ملی استاندارد تاییدیه می‌گیرند.

پیروزبخت اظهار داشت: نخستین گزارش بخاری های گازسوز مدارس سال 1392 از سوی سازمان استاندارد به دولت ارائه شد که در این راستا مدارس کمک های زیادی دریافت کردند.

وی با یادآوری اینکه هفته پیش نیز جایزه ملی کیفیت به 10 مدرسه اعطا شد، ابراز امیدواری کرد با امضای این تفاهم نامه، بتوان اطلاع‌رسانی گسترده‌تری در سطح جامعه برای آموزش فرزندان درخصوص مباحث استاندارد و کیفیت داشت.

وی تاکید کرد: اگر بتوانیم «استاندارد» را در همه زندگی پیاده کنیم، زیربنایی برای توسعه اقتصادی بوده و از بسیاری مشکلات کاسته می شود.

این تفاهم نامه در راستای اجرای قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد کشور و سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش و به منظور گسترش همکاری های علمی فنی آموزشی و پژوهشی، بین سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت آموزش و پرورش به امضا رسید.

موضوع این تفاهم نامه استفاده بهینه از توانایی های علمی، فنی، آموزشی و پژوهشی دو طرف و همکاری در فعالیت هایی همچون برنامه ریزی و طراحی مفاهیم مرتبط با استاندارد و کیفیت برای درج در کتاب‌های درسی، مشارکت در راه‌اندازی ارزیابی کیفیت دستگاهی وزارتخانه برپایه برنامه تعالی مدیریت مدرسه، تهیه پیش‌نویس و مشارکت در زمینه تدوین استانداردهای ملی مرتبط و مشارکت در تدوین بین المللی مرتبط با موضوع تفاهم نامه است.

همچنین دو طرف در این تفاهم نامه بر برنامه ریزی و طراحی دوره های آموزشی و دوره های ضمن خدمت برای آموزگاران و دبیران در همه مقاطع تحصیلی، همکاری در توسعه و ترویج فرهنگ استاندارد، همکاری و مشارکت در آموزش تدوین استاندارد، همکاری در برگزاری دوره های آموزشی و گردهمایی های مرتبط علمی و همکاری در خصوص استاندارد سازی کیفیت مواد و وسایل و تجهیزات آموزشی و کمک آموزشی تاکید کردند.

 

 

 

 

خواندن 546 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395