دوشنبه, 28 آبان 1397 ساعت 12:07

احتمال تاسیس کانال بانکی بین اروپا و ایران در فرانسه

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

زمانی‌نیا با بیان اینکه مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی در جریان است گفت: آنگونه که از شواهد پیداست کانال بانکی در فرانسه تاسیس می‌شود و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

 امیرحسین زمانی‌نیا در همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم در حوزه نفت و انرژی اظهار داشت: بخشی از وظیفه مسئولین پیش‌بینی آینده و تشریح وضعیت کنونی است. مدت زمان زیادی است که منتظر اقدام اروپا برای باقی ماندن اروپا و ایران در برجام هستیم.

وی ادامه داد: حفظ تعادل استراتژیک مستلزم این است که اروپا اقدامی انجام دهد و روسیه، چین، انگلستان، آلمان، فرانسه، هند، ژاپن، برزیل و دیگر کشورها هم بتوانند نقش خود را در شرایط تحریم و روابط بین‌المللی جدیدی که در حال شکل‌گیری است ایفا کند.

معاون وزیر نفت در امور بازرگانی و بین‌الملل تصریح کرد: همیشه سوال ما این بوده که منابع ما چه زمانی تامین می‌شود. رفتار ترامپ غیر متمدنانه است و با فرهنگ عمومی دنیا در روابط بین‌الملل جور در نمی‌آید. شاید اینکه گفته می‌شود آمریکا در حال افول است به این معناست که نفوذ آمریکا در دنیا کاهش می‌یابد.

زمانی‌نیا با بیان اینکه اروپا عنوان می‌کند که مگر ما اسیر جنگی هستیم که آمریکا با ما به این شکل رفتار می‌کند گفت: مشکل آمریکا، ایران است؛ ما هستیم که هزینه پرداخت می‌کنیم قرار است یک قرار بانکی با اروپا داشته باشیم و اروپایی‌ها نیز دنبال آن هستند اما در عمل هر اقدامی که بخواهند انجام دهند متوجه نفوذ آمریکا می‌شوند البته در مورد نفوذ استراتژیک اروپا نیز شکی نیست.

وی با بیان اینکه در ملاقات‌های خصوصی تاکید شده که منافع استراتژیک اروپا اقتضا می‌کند برجام را حفظ کند تصریح کرد: مذاکرات کارشناسی برای ایجاد یک کانال پرداخت بانکی بین یک یا دو بانک ایرانی و چند بانک کوچک اروپایی که تعامل کمتری با آمریکا دارند در جریان است. این کانال در مرحله اول برای اقلام غیر تحریمی است و از اواسط سال 2019 توسعه یافته و اقلام تحریم‌شده را هم شامل می‌شود.

وی با بیان اینکه احتمال تاسیس کانال بانکی بین اروپا و ایران در فرانسه وجود دارد افزود: قرار است کانال بانکی در اروپا تاسیس شود اما فعلاً کسی موافقت نکرده در هرحال به نظر می‌آید که این کانال در فرانسه تاسیس خواهد شد. مذاکرات کارشناسی آن در جریان است و امیدواریم تا چند هفته آینده به نتیجه برسد.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کشورهای بزرگ از جمله چین، روسیه، ژاپن، هند و برزیل منتظر هستند تا ببینند کانال پرداخت اروپایی به چه صورت کار می‌کننداظهار داشت: این کشورها می‌خواهند مطمئن شوند که از تحریم‌ها مصون خواهند بود.

وی با بیان اینکه معافیت هشت کشور از تحریم را ایران به آمریکا القا کرده است خاطرنشان کرد: اگر جان بولتون می‌توانست آنطور که می‌خواهد رفتار کند بدون توجه به قیمت بنزین در آمریکا معافیت نفتی به هفت کشور نمی‌داد. ما یک آشنایی 30 ساله با آقای بولتون داریم و هرکدام از ما دعوای مفصلی در جلسه با ایشان داشته‌ایم. آدم تندی است، هیچ کدام از سفرای اروپا چه غربی و چه شرقی حاضر نبود با اقای بولتون مراوده داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه معافیت آمریکا با هشت کشور تصمیم ایالات متحده نبود یادآور شد: استراتژی وزارت نفت و سیاست‌های ایران منجر به این معافیت‌ها شده است.

زمانی‌نیا در ادامه با اشاره به اهمیت قیمت بنزین در آمریکا گفت: اگر قیمت‌ها به بیش از 3 دلار و 30 سنت برسد مردم این کشور اعتراض می‌کنند.

وی با بیان اینکه بین ایران و آمریکا جنگ اطلاعاتی وجود دارد اظهار داشت: عملکرد وزارت نفت در چند ماه اخیر بسیار موفق بوده است. البته این وزارتخانه نمی‌تواند درباره آمار و ارقام حرف بزند زیرا جنگ جدی اطلاعاتی، روانی و افکار عمومی بین تهران و واشنگتن در جریان است. هر اطلاعاتی که ما بدهیم آنها استفاده کرده و هر اطلاعاتی که آنها بدهند ما استفاده می‌کنیم. هر دو طرف یکدیگر را خوب می‌فهمند اما اینکه این جنگ تا چه زمانی ادامه دارد به تغییر ماهوی روابط بین‌الملل بستگی دارد و اینکه اتحادیه اروپا چقدر مستقل از آمریکا بوده و نفوذ مالی آمریکا چقدر در دنیا محدود می‌شود.

معاون وزیر نفت با بیان اینکه ایران در نفت جلوتر از برنامه خود قرار دارد یادآور شد: بنده فکر می‌کنم با مشکلات کمتری از تحریم‌های جدید آمریکا گذر خواهیم کرد.

وی تاکید کرد: ما آماده مشکلات بیشتری بوده و هستیم. احتمالاً لیست اسامی و شرکت‌هایی که آمریکا تحریم کرده مدام به روز می‌شود اما مهم نیست. به دلیل ظرفیت‌های داخلی و تجربیات بین‌المللی مشکلات را پشت سر می‌گذاریم.

وی همچنین به ظرفیت جزیره قشم در حوزه نفت و انرژی اشاره و اظهار داشت: قشم جایگاه خوبی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی کوچک زیر 100 میلیون دلار است و ما از این پروژه ها به خصوص در بخش ذخیره‌سازی و بانکرینگ حمایت می‌کنیم.

منبع: ایلنا

خواندن 152 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395