دوشنبه, 28 آبان 1397 ساعت 13:42

فیروزآبادی: برنامه ای برای رفع فیلتر تلگرام نداریم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
دبیر شورای عالی فضای مجازی در باره اخبار منتشر شده مبنی بر رفع فیلتر تلگرام، گفت: برنامه ای برای رفع فیلتر تلگرام نداریم و بعید می دانم قوه قضاییه هم اقدامی دراین زمینه انجام داده باشد.

دکتر ابوالحسن فیروزآبادی روز دوشنبه در حاشیه نشست خبری همایش و نمایشگاه رسانه های نوین و شکل دهی نهادهای اجتماعی، در جمع خبرنگاران به برنامه حمایت بیشتر از دو پیام رسان داخلی اشاره کرد و گفت: دو پیام رسانی که شرایط اجتماعی بهتری داشته، کاربران بیشتری جذب کرده، از لحاظ فنی شرایط خود را توسعه داده و همچنین قابلیت سرویس دهی مناسب دارند، انتخاب و مورد حمایت بیشتر قرار می گیرند.
وی اظهار داشت: این دو پیام رسان از لحاظ امکانات سخت افزاری مورد حمایت قرار می گیرند و دیتا سنتری در اطراف تهران به آنان اختصاص یافته است تا نیازهای سخت افزاری آنان بر آورده شود.
دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: وزارت ارتباطات نیز در حال برگزاری مناقصه برای تهیه سخت افزارهای مورد نیاز این دو پیام رسان است که امیدوارم هر چه سریع تر این کار صورت گیرد.
وی با اشاره به اینکه حمایت های قبلی از پیام رسان ها را قطع نکرده ایم گفت: در حال حاضر حمایت هایی از جمله ترافیک رایگان و کاهش تعرفه در اختیار 5 تا 7 پیام رسان داخلی قرار دارد.
مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی تا آخر آذر ماه تمدید شد
فیروزآبادی اظهار کرد: هر چند قرار بود دو کلاینت فارسی «هاتگرام» و «تلگرام طلایی» تا پایان شهریورماه از تلگرام مستقل شوند اما به دلیل تحریم تا آخر آذرماه مهلت آنان تمدید شده و تا این مهلت این دو کلاینت فارسی باید توان استقلال را داشته باشند.
وی اظهار کرد:به دلیل اینکه کوچ حدود 43 میلیون کاربر از پیام رسان غیر ایرانی به پیام رسان های داخلی زمان بر بوده و امکانات فنی لازم داشت، قرار شده بود این دو کلاینت فارسی که ویژگی های بهتری نسبت به مدل های مشابه داشتند تا شهریورماه از این شبکه مستقل شوند که به دلایل مختلف این کار صورت نگرفت .
دبیر شورای عالی فضای همچنین اظهار داشت که من مخالف تمدید مهلت فعالیت هاتگرام و تلگرام طلایی تا پایان سال هستم.
وی ادامه داد: گزارشات دریافتی از این دو کلاینت فارسی نشان می دهد که به صورت لابراتوری استقلال حاصل شده اما در پیاده سازی هنوز نیاز به اقدامات است که امیدواریم این کارها تا پایان مهلت داده شده، به سرانجام برسد.
فیروزآبادی ادامه داد: تصمیم گیری در این حوزه پس از مهلت داده شده تصمیم گیری قضایی خواهد بود و تصمیم گیری در این مورد برعهده مرکز ملی فضای مجازی نیست.
حمایت از پیام رسان های داخلی نباید سبب وابستگی آنان شود
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان این که حمایت نباید سبب وابستگی پیام رسان های داخلی شود، گفت: حمایت از پیام رسان های داخلی باید معنی دار، جهت دار و دارای افق روشن باشد.
وی اظهار امیدواری کرد که در این حوزه، دچار مشکلات سایر حوزه ها از جمله صنعت خودرو نشویم و امیدواریم این حوزه با حمایت های انجام شده به نتایج خوبی دست یابد.
فیروزآبادی در مورد میزان حمایت از پیام رسان های داخلی گفت: باید شرایط کشور را در نظر بگیریم و این حمایت ها باتوجه به محدودیت های بودجه ای انجام شده است.
وی در مجموع روند فعالیت های پیام رسان های داخلی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: هرچند ممکن است مردم در زمان فعالیت پیام رسان های داخلی در حدود 1.5 سال گذشته، دچار نارضایتی هایی شده باشند، اما یاد گرفتیم از پلتفروم های ایرانی استفاده کنیم که این موضوع گام خوبی است.

منبع: ایرنا
خواندن 192 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395