سه شنبه, 29 آبان 1397 ساعت 08:59

دو دهک به دهک‌های فقیر جامعه اضافه شده است

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مهم ترین و اساسی ترین مساله و نیاز در شرایط تحریمی که تهدید آن همیشه برای کشور ما وجود داشته و امروز اقتصاد را به سمت بحران می برد، در مرحله اول همراهی و همکاری همه مسئولان و دستگاههای اصلی و در مرحله دوم مدیریت بحرانی و استراتژیک است.

به همین منظور دوازدهمین همایش بین‌المللی مدیریت استراتژیک به همت انجمن مدیریت راهبردی ایران در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با موضوعاتی مثل نقش راهبردی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در نظام توسعه ملی و مدیریت عملکرد استراتژیک با تأکید بر بخش دولتی برگزار شد.

اکبر ترکان، مشاور عالی رئیس‌جمهور دراین همایش به توضیح 4راهکار پیش روی کشور برای پیشرفت و توسعه در دوران تحریم پرداخت و گفت: باید میزان مصرف انرژی در کشور کاهش پیدا کند؛ صنعت ساختمان و راه‌سازی متحول شود؛ گردشگری داخلی رونق یابد و شرکت‌های دانش‌پایه مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی تاکید کرد: اگر قرار است در برخورد با مشکلات ناشی از تحریم موفق عمل کنیم، باید ابتدا تحلیل درست و دقیقی از وضعیت داخلی خود داشته باشیم.

مشاور رئیس جمهور با اشاره به تغییر توزیع ثروت در جامعه گفت: در حال حاضر دو دهک به دهک‌های فقیر جامعه اضافه شده و طبقه متوسط از ۶ دهک به ۴ دهک تقلیل یافته آن هم در شرایطی که درآمد آنها نصف شده است.

کشور ظرفیت ایجاد 700هزار شغل در سال دارد

ترکان در ادامه به رشد اندک اقتصاد و نرخ بالای بیکاری در کشور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 3.5 میلیون نفر جویای شغل هستند. در کشور اگر کل ظرفیت موجود مورد استفاده قرار گیرد، سالانه 700 هزار شغل ایجاد می‌شود که با حجم نیروی کار متقاضی، تناسب ندارد.

مشاور عالی رئیس‌جمهور همچنین به نظام بانکی کشور و مشکلات موجود در این حوزه پرداخت و تأکید کرد: به‌رغم تلاش‌هایی که برای حرکت نقدینگی به سمت تولید کشور انجام شده، متأسفانه شاهد حرکت سرمایه‌ها به سوی بازارهایی هستیم که نرخ بازگشت سرمایه آنها بالاتر هستند. در حال حاضر نظام بانکی و بازار پولی کشور به یک چالش جدی تبدیل شده‌اند و باید برای آنها فکری کرد.

80 میلیارد دلار به قیمت جهانی، نفت و گاز مصرف می‌کنیم

وی همچنین به چالش مصرف انرژی در کشور اشاره کرد و ادامه داد: روزانه 100 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود. مجموع مصرف گاز و نفت در کشور به صورت روزانه معادل 5.4 میلیون بشکه نفت است. در واقع 80 میلیارد دلار به قیمت جهانی، نفت و گاز مصرف می‌کنیم. اما آنچه مهم است، خلق ثروت بر اساس میزان انرژی است که مصرف می‌شود.

ترکان در ادامه اولین راهکار برای مقابله با چالش‌های تحریم را کاهش مصرف انرژی در کشور عنوان کرد و گفت: اگر این اتفاق بیفتد، مانند آن است که صادرات جدید انجام می‌گیرد و در عین حال اشتغال‌زایی نیز می‌شود.

باید در بخش ساختمان و راه‌سازی تحریک تقاضا صورت گیرد

مشاور عالی رئیس‌جمهور راهکار دیگر را تحول در صنعت ساختمان و راه‌سازی دانست و تصریح کرد: باید در بخش ساختمان و راه‌سازی، تحریک تقاضا صورت گیرد. تحریک تقاضا با حمایت‌هایی از طرف دولت انجام می‌شود. ظرفیت عرضه در این حوزه بالاست و اگر تقاضا تحریک شود، علاوه بر اشتغال‌زایی، بخش قابل توجهی از صنایع مرتبط، رونق می‌گیرند.

وی درخصوص سومین راهکار پیش روی کشور در شرایط فعلی گفت: موضوع گردشگری یکی از مهمترین راهکارهای موجود در شرایط فعلی است و علیرغم اهمیت جذب گردشگران خارجی، گردشگری داخلی نیز می‌تواند بسیار مفید باشد. به عنوان مثال امروز شاهدیم که توزیع درآمد در دهک‌های جامعه به نسبت دهه‌های اخیر تغییر کرده است. یعنی قبلا دو دهک ضعیف، 6 دهک متوسط و دو دهک ثروتمند در جامعه داشتیم ولی الان این شرایط تغییر کرده و دو دهک فقیر، گسترش یافته و تبدیل به 4 دهک شده‌اند و از آن سو 6 دهک متوسط به 4 دهک تقلیل یافته و آن هم در شرایطی که درآمد آنها نصف شده و دو دهک پردرآمد نیز کماکان در جای خود قرار دارند.

ترکان افزود: در چنین جامعه‌ای که از فقر رنج می‌برد شما شاهد هستید که خودروهای میلیاردی در خیابان‌های آن تردد می‌کند لذا گردشگری داخلی می‌تواند به بهبود توزیع ثروت در جامعه کمک کند. چرا که به عنوان مثال مردم در شهرهای پردرآمد تمام سال خود را پس‌انداز می‌کنند تا در تعطیلات نوروز یا تعطیلات دیگر به شهرهای مختلف سفر کنند و این پس‌انداز را خرج کنند و این اتفاق یعنی انتقال ثروت در کشور که باعث چرخش مالی، داد و ستد و رونق اقتصاد در نقاط مختلف کشور می‌شود.

برای فرهیختگان شغل نخبگی ایجاد کنیم

مشاور عالی رئیس جمهور حوزه‌های دانش‌پایه و شرکت‌های دانش‌بیان را چهارمین راهکار در شرایط اقتصادی فعلی کشور دانست و گفت: مسئله خروج استعدادهای برجسته گرچه تعداد کمی را در کشور شامل می‌شود ولی موضوع مهمی است چرا که از میان یک میلیون و 200 هزار دانش‌آموزی که سالانه وارد کلاس اول دبستان می‌شوند حدود 800 هزار نفر دیپلم گرفته و از این تعداد 50 هزار نفر در رشته‌هایی که پایه توسعه کشور هستند وارد می‌شوند و از این تعداد 5 هزار نفر نخست این دانشجویان نخبگانی هستند که عصاره همه سرمایه‌ها و تلاش‌های ما بوده و نقش مهمی در کشور دارند. لذا اگر این 5 هزار فرهیخته را از دست دهیم یعنی سرمایه کشور را از دست داده‌ایم؛ در چنین شرایطی آیا استخدام این فرهیختگان در دستگاه‌های دولتی مشکل را حل می‌کند؟! فکر نمی‌کنم. بلکه باید برای بهره‌مندی از این نخبگان شغل متناسب با توان و نخبگی این افراد را خلق کنیم و این موضوع تنها از توان شرکت‌های دانش‌بنیان بر می‌آید و این شرکت ها می‌توانند در شرایط تحریم ظرفیت‌های خلاقانه و نوآورانه را برای کشور ایجاد کنند.

پیام رئیس مجلس: محیط پویا و فضای رقابتی نیازمند مدیریت استراتژیک هستند

حسین علائی، رئیس انجمن مدیریت راهبردی ایران در این همایش تأکید کرد: محیط پویا و متغیری که سازمان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد و فضای رقابتی که بین تولیدکنندگان وجود دارد، دو عاملی هستند که نیازمند مدیریت استراتژیک هستند. از طرفی در شرایط تحریمی، مدیریت استراتژیک نقش پررنگ‌تری پیدا می‌کند.

رئیس انجمن مدیریت راهبردی ایران اراده ملی و تعیین تئوری کانونی را دو نیاز اصلی در یافتن راهکارهای مناسب و منطقی برای پیشرفت در کشور دانست.

پیام رئیس مجلس مبنی بر لزوم رشد فناوری در کسب‌وکارها

در پیام علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی که برای این همایش قرائت شد، بر لزوم رشد فناوری در کسب‌وکارها نیز تاکید شد.

 وی در این پیام خاطر نشان کرد: اگر قرار باشد در کشور رونق و توسعه‌ای اتفاق بیفتد باید از فناوری‌های روز استفاده کرده و شیوه‌های سنتی را کنار بگذاریم. در این مسیر باید خصوصی‌سازی واقعی را دنبال کنیم و از این مسیر بهره‌وری را ارتقا دهیم.

لاریجانی افزود: در این بین موضوع سیاست‌گذاری داخلی و خارجی نیز بسیار مهم است. بانک‌ها می‌توانند با ارائه تسهیلات ویژه به سرمایه‌گذاران، مشوق خوبی برای سرمایه‌گذاری و افزایش تولید باشند. باید با استفاده از ظرفیت‌های شناخته شده و نقاط قوت موجود و به کمک مدیریت استراتژیک، نقدینگی کشور را به سوی تولید و صنعت سوق دهیم.


خواندن 145 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395