سه شنبه, 29 آبان 1397 ساعت 10:00

روشن‌دلی در قاچاق  800 تانکر سوخت

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: مدتی است که با افزایش نرخ دلار بحث قاچاق سوخت نقل دهان مسئولین شده و بر این اساس راهکارهایی مانند بازگشت کارت سوخت به بازار و افزایش نرخ سوخت تا فوب خلیج فارس ارائه شده که تاثیرات خود را در چرخه اقتصادی کشور خواهد داشت.

به گزارش عصراقتصاد، اکنون با وجود کاهش نرخ ارز همچنان بحث قاچاق سوخت به دلیل سودهای هنگفت آن پابرجاست و به نظر می رسد تا قیمت سوخت افزایش نداشته باشد این موضوع حل نمی شود.

در این راستا، آماری درباره قاچاق سوخت ارائه شد که نشان می‌داد روزانه حدود 16 میلیون لیتر سوخت از کشور قاچاق می شود که با توجه به اینکه در هر تانکر 20 هزار لیتر سوخت جا می گیرد، می توان گفت که روزانه 800 تانکر از مرزهای کشور عبور می کنند.

بر اساس این گزارش، روز گذشته رئیس پلیس آگاهی استان یزد از کشف بیش از ۳۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق در یک عملیات پلیسی در یزد خبر داد و گفت:  ماموران پلیس آگاهی استان یزد در راستای مبارزه باقاچاق سوخت و جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌های ملی و هنگام کنترل محورهای مواصلاتی به یک تانکر حمل سوخت مظنون شدند. سرهنگ محمدرضا حناساب با بیان اینکه کارشناسان ارزش ریالی این گازوئیل قاچاق را ۶۸۰ میلیون ریال برآورد کردند، اظهار کرد: یکی از وظایف ذاتی پلیس مبارزه با پدیده قاچاق است و مجموعه انتظامی استان یزد با تمام قدرت مقابل هرگونه قاچاق خواهد ایستاد.

این میزان قاچاق سوخت که توسط پلیس کشف شده است چیزی حدود 1 و نیم تانکر است که در مقابل قاچاق روزانه  800 تانکر سوخت در کشور میزان قابل توجهی نیست اما نگاهی به ارزش ریالی این میزان کم از قاچاق سوخت نشان می دهد که روزانه چه میزان از دارایی های ملی کشور در حال خروج است.

لازم به ذکر است، کشف 30 هزار لیتر سوخت قاچاق در کشور که نزدیک به 2 تانکر است نشان می دهد که توان کنترل قاچاق سوخت در کشور وجود دارد و این درحالی است که از 800 تانکر سوخت قاچاق روزانه 798 تانکر از دید ها پنهان مانده و هیچ تلاشی برای جلوگیری از هدر رفت این سرمایه ملی نمی شود.

پیش از این نیز سرهنگ رضا زارعی رئیس پلیس آگاهی استان همدان از افزایش 99 درصدی قاچاق سوخت نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان خبر داد و گفت: در 7 ماهه نخست امسال 645 هزار و 258 لیتر سوخت قاچاق در سطح استان کشف شده است.

وی با اشاره به افزایش 13 درصدی تمام پرونده‌های قاچاق در سالجاری نسبت به سال 96، اظهار کرد: در 6 ماهه امسال شاهد افزایش 23 درصدی متلاشی شدن باندهای قاچاق در استان بوده‌ایم همچنین ارزش ریالی تمام پرونده‌های مربوط به قاچاق، 100 میلیارد و 26 میلیون تومان بوده است.

وی با بیان اینکه تمامی سوخت‌های قاچاق کشف شده، تحویل شرکت نفت می‌شود، مطرح کرد: ماشین‌های مورد استفاده قاچاقچیان، بیشتر تانکر سوخت و کامیون‌های سنگین بوده است که قالبا با دوجداره کردن باک‌های اتومبیل‌ها از راه‌های اصلی و روستایی اقدام به این عمل می‌کنند.

همچنین سرهنگ حسین بشری، معاون اجتماعی فرماندهی ‌انتظامی استان همدان نیز با بیان اینکه گازوئیل و نفت سفید از بیشترین انواع قاچاق سوخت در استان هستند، اظهار کرد: تا کنون 20 نفر در این رابطه دستگیر شده‌اند و ارزش کالاهای قاچاق کشف شده در 7 ماهه امسال، 124 میلیارد تومان بوده است.

وی با تأکید بر اهمیت مبارزه با کالای قاچاق، تشریح کرد: همواره بحث اقتصادی به‌ویژه مبارزه با قاچاق کالا و سوخت از اولویت‌های نیروی انتظامی است و به‌صورت ویژه در دستور کار قرار دارد.

نکته مورد توجه این است که ناتوانی دولت در جلوگیری از قاچاق این حجم بالا از سوخت و سرمایه کشور دلیلی برای این شده تا بار دیگر تصمیم  بر افزایش قیمت سوخت گرفته و از طرفی سیستم بهره گیری از کارت سوخت احیا شود تا شاید جلوی قاچاقچیانی که از جیب مردم برمی دارند و به کیسه شخصی و جیب کشورهای همسایه می ریزند، گرفته شود.

تصمیم به افزایش قیمت سوخت در حالی رخ می دهد که شرایط اقتصادی و معیشتی مردم تحت تاثیر نواسانات قیمت ارز به اندازه کافی تحت فشار قرار دارد و افزایش نرخ سوخت تاثیرات غیرمستقیمی بر لوازم معیشتی مردم جامعه دارد و می تواند فشارهای اقتصادی را چندین برابر کند.

 

خواندن 139 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395