سه شنبه, 29 آبان 1397 ساعت 10:32

اطلاعات تکميلي

  • در راستای تسهیلات ارائه شده توسط بانک ها به تولیدکنندگان؛

18 درصد نوشته می شود، 24 درصد گرفته می شود

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

آناهیتا یاوری

عصراقتصاد: طبیعتاً اشتغال هر جامعه‌ای به تولید آن وابسته است و زمانی که تولیدکننده از هزینه‌های بالای تولید و قیمت تمام‌شده سخن می‌گویند، قطعاً سهم نیروی کار در تولید کاهش می‌یابد. این بدان معنا است که به دلیل کاهش تقاضای نیروی کار از سوی تولیدکننده، نرخ اشتغال کاهش می یابد. افزایش نرخ مالیات در چند سال گذشته خود تبدیل به عاملی برای افول تولید و صنعت در کشور شده و بسیاری از تولیدکنندگان را مجبور به تعطیلی واحدهای تولیدی‌ کرده است. به نظر می رسد بانک‌ها نیز نتوانستند در چند سال گذشته به‌ویژه در حوزه حمایت از تولید، نمره قابل ‌قبولی بگیرند؛ تولیدکنندگان همواره از نظام بانکی گلایه دارند و معتقدند نظام بانکی مشکلات این بخش را حل نمی کند.

پیش از این در بند «و» تبصره 16 قانون بودجه سال 1397 کل کشور مقرر شده بود: «به منظور تشویق تولیدكنندگان و تسویه مطالبات بانك‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری چنانچه مشتریان بدهی معوق خود را كه تا پایان سال ۱۳۹۶ سررسید شده باشد از تاریخ سررسید تا پایان شهریورماه ۱۳۹۷ تسویه کنند، بانك‌ها و مؤسسات مالی و اعتباری مكلفند اصل و سود خود را مطابق قرارداد اولیه و بدون احتساب جریمه دریافت و تسویه کنند.» اما به گفته بیژن پناهی زاده، معاون خانه صنعت، معدن و تجارت ایران این موضوع مجددا تا پایان سال تمدید شده است، هرچند که هنوز هم جهت اجرا به بانک ها ابلاغ نشده است.

در همین راستا با فرشته محمودی، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز و محمد حسن چگانی، تولید کننده چرم گفت و گو کردیم.

محمودی گفت: متأسفانه تسهیلاتی که به تولیدکنندگان می دهند، به دلیل درصد بالای نرخ سود نه تنها نیاز آنها را برطرف نمی کند، بلکه کمر شکن نیز هست. در شرایط اقتصادی که در حال حاضر داریم،

این عضو کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران ضمن بیان اینکه اتاق بازرگانی ایران به دنبال این است که تسهیلاتی با سود پایین در اختیار تولید کنندگان قرار دهد، افزود: مشکل ما نظام بانکی است؛ طبیعتاً اگر نظام بانکی ما تغییر پیدا کند و سود وامی که در اختیار تولید کنندگان قرار می گیرد، همچون دیگر کشور ها صفر تا چهار درصد باشد، تولید رونق خواهد گرفت و هیچ گونه وابستگی به خارج از کشور نخواهیم داشت.

وی دانش فنی موجود در کشور را مناسب دانست و اظهار کرد: صنعت در کشور بیمار است و مشکل اصلی آن نقدینگی است؛ به دلیل کسب و کار های بانکی و بنگاهداری بانک ها، صنایع از بین می رود. پول هایی که در اختیار بانک ها است به جای آن که در تولید، صنعت و بخش های درآمدزا سرمایه گذاری شود، به بنگاهداری اختصاص یافته و باعث شده نقدینگی از بخش های تولیدی خارج شود.

محمودی تأکید کرد: اگر قصد برون رفت از تحریم را داریم باید نظام بانکی کشور تغییر پیدا کند.

عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی البرز ضمن اشاره به تبصره 16 قانون بودجه سال 97، گفت: این تبصره کاملاً سلیقه ای اجرا می شود و هر بانکی براساس آیین نامه داخلی خود این بند را اجرا می کند. اگر قصد اجرای قانون را داشته باشند، این بند ها، بندهایی است که به تولید و بنگاه های بدهکار کمک می کند.

محمد حسن چگانی ضمن بیان اینکه تولیدکنندگان از هیچ امتیازی برای دریافت تسهیلات برخوردار نیستند، گفت: تسهیلات خاصی به تولیدکنندگان تخصیص نیافته و وام هایی که در اختیار ما قرار می گیرد، وام هایی است که اگر اشخاص تولیدکننده نیز نباشند، می توانند آن تسهیلات را دریافت کنند.

وی افزود: به گفته بانک ها این تسهیلات، 18 درصد اما عملاً 24 درصد است چون مقداری از آن باید تا پایان تصویه در اختیار بانک قرار بگیرد.

این تولیدکننده بیان کرد: من به عنوان تولیدکننده که جواز تولید و پخش دارم و همه پرسنلم بیمه هستند، تا به امروز ریالی تسهیلات نگرفته ام که صرفاً مخصوص تولیدکننده باشد و نسبت به دیگر تسهیلات امتیاز داشته باشد.

طبیعتاً فعالان اقتصادی زمانی برای دریافت تسهیلات بانکی  اقدام می کنند که مجبور به تامین منابع مالی خود برای اداره واحدهای صنعتی شان باشند اما با این روشی که بانک ها برای پرداخت وام به فعالان حوزه تولید، در پیش گرفته اند تولید کننده بیش از اینکه به فکر تولیدات ملی باشد باید فکری  برای تامین منبع مالی جهت پرداخت سودهای کلان تسهیلات بانکی  کند. همچنین دولت باید توجه ویژه ای به بخش خصوصی و فعالیت های اقتصادی این بخش داشته باشد و با تصمیم قاطع و تسهیل شرایط فعالیت را برای سرمایه گذاری در این بخش فراهم کند.

خواندن 246 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395