سه شنبه, 29 آبان 1397 ساعت 10:46

اطلاعات تکميلي

  • نشست‌های تخصصی و کارگاه‌های آموزشی در حاشیه چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی برگزار شد  

اوج زرنگی فروشنده صداقت اوستد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: چهارمین جشنواره اسباب بازی به همت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و صنف خرازی فروشان در مرکز آفرینش‌های فرهنگی و هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در حال برگزاری است. یکی از برنامه‌های این جشنواره برگزاری کلاس‌ها و کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌های تخصصی مرتبط با صنعت تولید و فروش اسباب بازی است. نشست تخصصی صنف خرازی فروشان روز 28 آبان و با حضور روئسای این صنف، فروشندگان اسباب بازی، تولید کنندگان اسباب بازی و جمعی از اهالی رسانه برگزار شد.

در ابتدای این نشست که حاشیه چهارمین جشنواره ملی اسباب بازی برگزار شد، سید حسین دکمه‌چی رئیس اتحادیه خرازی فروشان به ایراد سخنرانی پرداخته و گفت: صنف خرازی فروشان که شامل آیتم‌های مختلف مانند عطر، لوازم بهداشتی، حوله و پتو،... و اسباب بازی می‌شود سابقه‌ای دراز مدت دارد. در حال حاضر صنوف مختلفی اضافه شده‌اند و معمولا برای کارایی بیشتر در هم ادغام می‌شوند.

دکمه‌چی گفت: اهمیت اسباب بازی در زندگی کودکان بسیار بالاست و از  همین جا از والدین عزیز می‌خواهیم که کودکان را در هنگام بازی با اسباب بازی تنها نگذارند و در بازی با آنها مشارکت کنند. اسباب بازی کودکان در حال حاضر به صورت دقیق تقسیم‌بندی شده است و هر سن دارای اسباب بازی مخصوص به خود است. در قدیم والدین هر اسباب بازی که کودک می‌خواست بدون توجه به مناسب بودن برای توانایی یا سن او خریداری می‌کردند اما این قضیه در حال حاضر ابعاد علمی به خود گرفته و اسباب بازی‌ها با حضور مشاوران کودک طراحی می‌شوند.

رئیس اتحادیه خرازی فروشان ادامه داد: در حال حاضر اگر کسی حتی بخواهد اسباب بازی خارجی سفارش دهد به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان مراجعه کرده و نمونه کار را به مشاوران نشان می‌دهد تا اگر مورد تایید بود اقدام به واردات آن کنند.

دکمه‌چی اظهار داشت: یکی از اقدامات مفید صنف خرازی فروشان برگزاری دوره کلاس‌های آموزشی است. یعنی دریافت پروانه منوط به گذراندن این دوره ها و کلاس‌ها برای درخواست کنندگان پروانه است. همچنین ایجاد بیمه تکمیلی برای رفاه حال بیشتر فروشندگان رسته اسباب بازی وایجاد باشگاه‌های رفاهی به منظور برگزاری سفرهای زیارتی و سیاحتی ویژه اعضای دارای پروانه کسب از دیگر اقدامات صنف بوده است.

در ادامه‌ی نشست دکتر نرگس باباخانی کارشناس امور تربیتی کودکان با محوریت هنر انتخاب اسباب بازی سخنرانی کرد. باباخانی در این سخنرانی با شاره به اهمیت نقش اسباب بازی در تربیت و رشد فکری کودکان گفت: انتخاب اسباب بازی بر اساس شرایط و مقتضیات و نیازهای کودک یک هنر است. گاهی اسباب بازی‌ها می‌توانند کاری کنند که هیچ کتاب درسی قادر به انجام آن نیست. همچنین نقش آموزشی اسباب بازی‌ها در رشد عاطفی و هیجانی بسیار موثر است. کودکان مانند ما مجهز به ابزار کلامی نیستند و و ما از روش‌های بازی‌شان در هنگام بازی با اسباب بازی‌ها متوجه می‌شویم که آنها آرام، معترض، عصبانی یا دلخور هستند.

باباخانی نقش والدین در انتخاب اسباب بازی را مهم ارزیابی کرده و گفت: والدین باید در انتخاب اسباب بازی‌های کودک نقش داشته باشند اما این نقش نباید استقلال فرزندشان را زیر سوال ببرد. برای خرید اسباب بازی باید با فروشنده‌های حرفه‌ای و متخصص مشورت کرد و برای کودک چهارچوب انتخاب کرد. به این شکل که چند اسباب بازی را که مناسب کودک خود دانستید به او نشان داده و از او بخواهید یکی از آنها را انتخاب کند. به این شکل هم خرید را مدیریت کرده‌اید و هم استقلال کودک حفظ شده است.

باباخانی اظهار کرد: خرید اسباب بازی باید جنبه ی تشویقی داشته باشد. مثلا اگر برای خرید موادغذایی از منزل خارج شده‌اید سر راه کودک را برای خرید اسباب بازی به فروشگاه نبرید و یا تسلیم خواست او برای خرید اسباب بازی نشوید. چراکه به این صورت خرید اسباب بازی تاثیر تربیتی خود را از دست می‌دهد.

در ادامه برنامه دکتر میثم علیرضایی فروشنده حرفه‌ای فروشگاه‌های اسباب بازی فروشی و کارشناس فروش و کسب و کار به سخنرانی درباره بازار اسباب بازی در ایران و جهان پرداخته و گفت:  مهمترین بخش کسب و کار ارتباط با مشتری است. اینکه بگوییم بازار خراب است و مشتری کم است و تحریم‌ها و بالا رفتن قیمت دلار باعث فروش کم ما شده را من نمی‌پذیرم. ما هشتاد میلیون جمعیت داریم و شما به عنوان یک فروشنده اسباب بازی حتی اگر چندهزار نفر را جذب فروشگاه خود کنید به فروشی بالا دست خواهید یافت و همه اینها مشروط بر آن است که تبلیغات مناسب داشته و به بخش فروش توجه ویژه‌ای نشان دهید.

علیرضایی با اشاره بر رقابت سنگین فروش محصولات در اروپا گفت: ما در ایران به نسبت بازار اروپا با چالش‌های کمتری برای فروش محصولات‌مان روبرو هستیم. در اروپا تکنیک‌های بسیار پیچیده‌ای برای فروش به کار برده می‌شود و رقابت به شدت سنگین است. اما در کشور ما با اندک توجه به بخش فروش و ارتباط گرفتن با مشتری می‌توان با موفقیت محصول را به فروش رساند.

علیزاده با اشاره به اینکه هر فروشنده باید در مقام یک مشاور برای مشتری ظاهر شود گفت: فروشنده تنها وظیفه‌ فروش را بر عهده ندارد بلکه باید در مورد کالایی که به فروش می‌رساند کاملا آگاهی داشته و بتواند در مورد آن کالا اطلاعات لازم را در اختیار مشتری قرار دهد. یکی از شروط موفقیت برای یک فروشنده صداقت اوست. من با تاکید می‌گویم که اوج زرنگی در بازارِفروش صداقت است. افرادی که اعتبار خود را در بازار از دست بدهند هرگز نباید انتظار رونق در کسب و کار خود داشته باشند.

او افزود: مشتری‌ها معمولا در مقابل فروشنده‌ها گارد دارند و این فروشنده است که باید مشتری را مجاب کند که مشاوری امین و صادق برای اوست. همچنین فروشنده باید محبوبیت داشته باشد. به این معنا که باید سعی کند به خریدار کمک کرده تا بهترین خرید را انجام دهد. مشتری‌ها به فروشندگان صادق و حرفه‌ای اعتماد می‌کنند و این رمز موفقیت در فروش هر نوع کالا ازجمله اسباب بازی است.

علیزاده در پایان صحبت‌های خود اظهار داشت: اگر به شناخت از محصول، مشتری و بازار برسیم محال است کسب و کارمان رونق‌دار نشده و موفق به فروش محصولات‌مان نشویم.

بخش دیگری از نشست به سخنرانی دکتر محمدرضا علیزاده ثابت کارشناس حقوق اختصاص داشت. علیزاده ثابت در سخنرانی خود به روابط موجر و مستاجر در واحدهای تجاری (سرقفلی و حق کسب و پیشه) پرداخته و اظهار داشت: در تمام مشاغل از جمله فروشگاه‌های اسباب بازی فروشی مساله اجاره واحدها و سرقفلی وجود دارد و فروشندگان و صاحبان ملک باید تا حدی با قوانین آشنا شوند تا بعد از عقد قرارداد دچار مشکل نشوند.

علیزاده گفت: امروزه قوانین مربوط به ملک و سرقفلی و حق کسب و پیشه با سال 57 تفاوت دارد و بازاریان و صاحبان کسب و کار باید به قوانین جدید آشنا شوند. قانون امروز بر روی بحث سرقفلی تمرکز دارد و به موجب قوانین جدید حق کسب و پیشه برای مستاجر است و در طول زمان به وجود میاید. به این معنی که مستاجر ملکی را از کسی اجره می‌کند و سال‌ها زحمت می‌کشد تا کاری را رونق ببخشد و مشتری جذب کند و حالا حق کسب و پیشه برای مستاجر است.

علیزاده افزود: پیشنهاد می‌کنم مدت زمان قراردادهای‌تان بیش از یکسال نباشد و اگر لازم بود آنرا تجدید کنید نه تمدید. یعنی قراردادی جدید بنویسید. در قراردادها نوع کسب و کار دقیقا قید شود. هرچقدر قراداد دقیق‌تر باشد مشکلات بعدی نیز کمتر خواهد بود.

او اظهار داشت: در زمان عقد قرارداد حتما قید کنید مغازه یا فروشگاه دکور و تجهیزات دارد یا خیر و اگر دارای دکور و تجهیزات بود حتما اشاره کنید چه چیزهایی تحویل می‌دهید و در پایان قرارداد انتظار دارید چگونه این تجهیزات را تحویل بگیرید. مبلغ اجاره بها را به صورت دقیق (ریال و تومان) در قرارداد قید کنید و حتما دو شاهد ذیل برگه قرارداد را امضا کنند تا معتبر شود.

علیزاده در پایان گفت: مالک می‌تواند برخی شرایط ضمن عقد داشته باشد. برای مثال می‌تواند از موجر بخواهد در ایام سوگواری مغازه را تعطیل کند و به موجب شرط ضمن قراداد موجر موظف است که خواسته مالک را اجرا کند.

خواندن 280 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395