چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 06:00

وزیر راه: ایران و روسیه پروژه های مشترک خود را ادامه می دهند

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
«محمد اسلامی» روز سه شنبه در خصوص اهداف سفر خود به روسیه در مسکو گفت: طرفین سیاست ها و برنامه های خود را در قالب اهداف مشترکی که توسط سران دو کشور تعیین شده با اراده منسجم و واحد دنبال می کنند.
وزیر راه و شهرسازی خاطرنشان کرد: ما فردا اجلاس سه جانبه ایران، هند و روسیه و نشست سه جانبه روسیه، ایران و جمهوری آذربایجان را خواهیم داشت که در سطح وزرا برگزار خواهد شد.
اسلامی خاطرنشان کرد: مسائل مشترکی را با این سه کشور در دو راه گذر متفاوت داریم که در اجلاس فردا مورد گفت وگو قرار خواهد گرفت و ما در واقع برای شتاب گرفتن روند اجرای پروژه ها در هر دو مسیر تلاش می کنیم و امیدواریم با استفاده از این فرصت و این توافقات بتوانیم به پروژه های خود شتاب دهیم.
گفتنی است، راهگذر آسیایی اروپایی شمال - جنوب از هند و ایران و جمهوری آذربایجان به روسیه و سپس به شمال اروپا و اسکاندیناوی کشیده می شود.
در صورت اجرای راهگذر شمال - جنوب، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان افزون بر بهره برداری های اقتصادی سه جانبه و همچنین منطقه ای در مبادلات، می توانند از مزیت های آن به عنوان پیوند دهنده دو قاره آسیا و اروپا بهره بگیرند. 
با توجه به بازارهای گسترده و پرمصرف چند میلیارد نفری کشورهای مسیر راهگذر هلسینکی-بمبئی و نیازهای متفاوت، ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان امکان پیوند فعال تر با اقتصاد بین المللی را پیدا می کنند و می توانند با استفاده از این فرصت ها، زمینه کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی را فراهم کرده و از دیگر توانمندی های استفاده نشده بهره ببرند. 
به عقیده کارشناسان، افزون بر مسیر 7200 کیلومتری اصلی، شاخه های انشعابی این گذرگاه بین قاره ای به طول هزاران کیلومتر دهها کشور دورتر را در آسیا و اروپا به هم پیوند خواهد داد و یکی از اقتصادی ترین مسیرهای جاده ای بین المللی می شود. 
ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه پیشتر با اشاره به اهمیت طرح راهگذر شمال-جنوب اعلام کرد که همکاری های چهارجانبه در این باره جریان دارد. 

منبع: ایرنا
خواندن 406 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395