چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 08:07

اطلاعات تکميلي

  • با وجود حملات مکرر منتقدان به وزیر امور خارجه

ظریف آبروی خود را برای کشور گذاشته است  

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مرضیه صدری

عصراقتصاد: توپخانه منتقدان لوایح مربوط به کنوانسیون FATF و به طور کلی تیم دیپلماسی دولت تدبیر و امید که همیشه دستاوردهای بین المللی این تیم را زیر سوال برده اند، بیش از یک هفته است که به سمت ظریف نشانه رفته است و در آخرین حمله خود بحث استیضاح وی را در مجلس مطرح کرده اند.

این موضوع را روز گذشته حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر مطرح کرده و با بیان اینکه به آقای ظریف فرصت داده شده تا مدارک خود را درباره اظهاراتش ارائه دهد، اظهار داشت: آقای ظریف طی روزهای اخیر سخنانی را درباره وجود پولشویی گسترده در کشور عنوان کردند که از ایشان خواسته شد تا  ۲۹ آبان مدارک خود را در این باره به دست نمایندگان برساند.

وی ادامه داد: آقای ظریف تاکنون مدارک خود را ارائه نکرده است بر همین اساس هم نمایندگان طرح استیضاح وی را تدوین و پس از جمع آوری امضاء تقدیم هیئت رئیسه مجلس می‌کنند.

نکته مهم در شیوه در پیش گرفته شده توسط آتش افروزان معرکه پولشویی این است که آنها می دانند ظریف در این حوزه اطلاعات محرمانه ای دارد که در هیچ شرایطی نمی تواند به انتشار آنها بپردازد، به همین دلیل بسیار ناجوانمردانه از همین نقطه بر وی فشار می آورند.

استیضاح؛ ثم ماذا

یک مقام وزارت امور خارجه که نخواست نامش مطرح شود، در گفت و گو با عصر اقتصاد ضمن ابراز تاسف از فضای پیش آمده گفت: صرف نظر از موضوع اختلاف نظرهای پیش آمده، محمد جواد ظریف آبروی خود را برای کشور گذاشته است.

وی افزود: در هر صورت اگر این استیضاح اتفاق بیفتد یا نیفتد، باید دید نتیجه آن برای کشور چه خواهد بود؟

این دیپلمات کشورمان تاکید کرد: در شرایطی که بیش از هرچیزی کشورمان به الفت و دوستی و همراهی مردم و سه قوه با یکدیگر نیاز دارد، واکنش هایی از این دست هیچ چیز بجز دشمنی نخواهد داشت.

وی افزود: در شرایطی که دشمنان خارجی ما بدنیال سوء استفاده از چنین فرصت هایی است، نباید این فرصت را خودمان دراختیار آنها قرار دهیم.

هرچند بسیار بعید است که این طرح بتواند آرای مورد نیاز را جمع آوری کند اما باید دید چرا سخنان ظریف برخی را تا این حد عصبانی کرده است و نمایندگان بجای آنکه به مبارزه با پولشویی- مساله ای که همه کشورهای دنیا در گیر آن هستند- بپردازند، عمدا یا سهوا اهداف و وظایف اصلی خود را گم کرده و درگیر یک بازی جدید شده اند، در حالی که می توانند چنین موضوعاتی را در جلسات خصوصی کمیسیون یا فراکسیون ها بین مجلس و وزیر برطرف کنند. یک اظهار نظر آن هم در این سطح نمی تواند دلیلی برای استیضاح شود.

مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه در واکنش به برخی جوسازی‌های انجام شده علیه سخنان اخیر ظریف در مورد پولشویی در کشور گفت: مگر اعلام مبارزه با مفسدین اقتصادی و ارقام بزرگ کشف شده از این افراد حکایت از شبکه‌های بزرگ فساد مالی درکشور نمی‌کند؟ حال چگونه از بیان اظهارات در این خصوص به عنوان تضعیف نظام یاد نمی‌شود اما از بیان یک موضوع بدیهی توسط اقای ظریف برخی آشفته می‌شوند .

علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: قرار نیست وزیر امور خارجه به خاطر یک جمله استیضاح شود یا استعفا دهد باید در این زمینه آتش بس اعلام شود.

وی یادآور شد: نباید بیش از حجم مساله به آن پرداخت، حقیقت این است که ما در معرض تهاجم بسیار بدی از طرف کشور همسایه شرقی به دلیل قاچاق مواد مخدر هستیم که طبق گزارش های موجود حجم کشت تریاک دو برابر شده است.

علی خرم کارشناس مسائل بین الملل نیز در گفت و گو با ایرنا با تاکید براینکه حتی طرح مساله استیضاح وزیر خارجه در شرایط کنونی درست نیست، گفت: مجلس باید شفافیت و مقابله با پولشویی را در دستور کار قرار دهد که خواست همه مردم ایران است.

وی گفت: همانطور که همه می دانند ما اکنون در شرایط معمولی نیستیم، ویترین بایستی با تمام تقابل های خارجی از آمریکا گرفته تا اسرائیل، عربستان و بقیه که به طرق مختلف به ایران حمله می کند، بتواند بایستد، مقاومت کند و بجنگد.

آشنا در پیامی با عنوان «برای محمدجواد ظریف»:

پرهیز از جنگ با کسانی که کوچکی خود را باتهمت پنهان می کنند

رییس مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری در پیامی در صفحه توئیتر خود با عنوان «برای محمد جواد ظریف»، با روایتی از یک انسان موفق اعلام کرد: آغاز موفقیت انسان های موفق در پرهیز از جنگیدن با کسانی است که کوچکی خود را با تهمت به بزرگان پنهان می کنند.

حسام الدین آشنا در پیامی که در صفحه شخصی خود در توئیتر منتشر کرده آورده است که ' از انسانی موفق خواستند تا راز خود را با دیگران در میان بگذارد. لبخندی زد و گفت: موفقیت من زمانی آغاز شد که نبردهای کوچک را به جنگجویان کوچک واگذار کردم. دست از جنگیدن با کسانی کشیدم که کوچکی خود را با تهمت به بزرگان پنهان می کردند.

 

خواندن 483 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395