چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 08:24

رنجنامه نیلی و طیب نیا

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

محسن جلال‌پور
صحبت مفصلی با دکتر طیب نیا داشتم و توفیق دیدار با دکتر نیلی را هم پیدا کردم. هردو نگران وضعیت اقتصادی کشور هستند و از حاشیه‌هایی که برایشان ایجاد شده دلخورند.
این روزها برخی رسانه‌ها در میدان بی‌اخلاقی کورس گذاشته‌اند و آن‌قدر غیراخلاقی و غیر حرفه‌ای به سرمایه‌های علمی و انسانی کشور می‌تازند که آدم دلش می‌گیرد.
مطالب عجیب وغریبی به دکتر نیلی نسبت داده می‌شود که نه مبنای علمی داردنه اخلاقی وانسانی است اما حتی به رسانه‌های رسمی هم راه پیدا کرده است.
دکتر نیلی می‌گوید نقشش در سیاست‌گذاری اقتصادی هیچ‌گاه فراتر از مشاور نبوده و هرجایی که مجالی پیدا کرده برای اصلاح امور تحقیق کرده و نظر داده است و دکتر طیب‌ نیا هم نگران انتظاراتی است که پس از حضورش در شورای پول و اعتباردر جامعه شکل گرفته است.
شورای پول و اعتبار اگرچه نهادی مهم در تنظیم سیاست‌های پولی است اما نه چنین وظیفه‌ای دارد و نه می‌تواند برای ابرچالش‌های کشور چاره‌اندیشی کند.
با این حال وقتی خبر عضویت دکتر طیب نیا در شورای پول و اعتبار منتشر شد، رسانه‌ها طوری برخورد کردند که انگار به زودی همه مشکلات کشور با حضور طیب نیا در این شورا حل و فصل خواهد شد. این آغاز همان فرآیند نگران‌کننده‌ای است که پنج سال پیش برای دکتر نیلی شکل گرفت و بار سنگینی از انتظارات روی شانه‌های ایشان گذاشت.
جریان استعفای دکتر نیلی از شورای پول واعتبار ومعرفی دکتر طیب نیا به جای ایشان هم برخلاف شایعات کاملا حرفه‌ای و اخلاقی بوده است. برخی تلاش می‌کنند میان استعفا وجایگزینی این دونسبتی پیدا کنند درحالی که این فرآیند طبیعی پیش رفته ودکترنیلی و دکتر طیب نیا هم رابطه بسیار خوبی دارند.
هفته گذشته دکترنیلی بارئیس کل بانک مرکزی تماس می‌گیرد واعلام می‌کندکه باتوجه به پذیرش استعفای ایشان توسط رئیس جمهور، دیگر در نشست شورای پول و اعتبار شرکت نخواهد کرد.آقای همتی هم ازایشان می‌خواهد که از این تصمیم منصرف شده و همچنان در نشست‌های شورا شرکت کند. دکتر نیلی عذرخواهی می‌کند اما با پیشنهاد دکتر همتی برای آخرین بار  به نشست شورا می‌رود. در آن نشست،اعضای شورا به خصوص آقای محمدرضا تابش اصراربر ماندن دکتر نیلی می‎کنند واز رئیس کل بانک مرکزی می‌خواهند که در اولین نشست دولت، خواسته اعضای شورای پول و اعتبار را به اطلاع ایشان برساند. دکتر نیلی که تصمیم خودش را گرفته، از اعضای شورا خداحافظی می‌کند.
یکی دو روز بعد، رئیس کل بانک مرکزی پیام اعضای شورای پول و اعتبار را به رئیس جمهور می‎رساند اما آقای روحانی می‌گوید برداشت من این است که دکترنیلی دیگر علاقه به حضور در دولت ندارد و نباید او را تحت فشار گذاشت. دکتر همتی هم با دکتر نیلی تماس می‌گیرد ومی‌گوید حالا که نیامدن شما قطعی است، اخلاقا به من اجازه بدهید که طیب نیا را به جای شما معرفی کنم. دکتر نیلی، ایشان را گزینه خوبی برای عضویت درشورا می‌داند و ازاین تصمیم استقبال می‌کند. فردای آن روزدکتر طیب نیا با دكتر نيلي  تماس می‌گیرد و به رسم اخلاق برای عضویت در شورا رخصت می‌طلبد.
نیلی و طیب نیا هر دو سرمایه‎های علمی و انسانی کشور هستند که برای عبوراز این شرایط سخت نیازمند دانش وتجربه  آنها هستیم. هیچ جامعه عاقلی با دانشمندانش این گونه برخورد نمی‌کند؛ به خود آییم.

 

 

خواندن 385 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395