چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 09:17

اطلاعات تکميلي

  • معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی سازمان بنادر مطرح کرد؛

بهره برداری از مطالعات ایران برای مدیریت مناطق ساحلی در کشورهای حاشیه خزر

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

 

عصراقتصاد: معاون سازمان بنادر با اشاره به رویکرد استفاده از حداکثر توان داخل برای تامین تجهیزات بندری، گفت:در نشست کمیته آب و هواشناسی کشورهای حاشیه دریای خزر مقرر شد از دستاوردها و نتایج مطالعات مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی تعیین شده توسط ایران بهره برداری شود.

به گزارش خبرنگار عصراقتصاد، محمدرضا الهیار در نشست خبری درباره جدیدترین روند تامین تجهیزات بندری، اظهار کرد: یکی از وظایف ما این است که حداکثر توان داخلی را در تامین تجهیزات استفاده کنیم. توجه به صنایع دانش بنیان در حوزه تجهیزات بندری یکی از وظابف ماست

وی تصریح کرد:‌ در همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی به مسائل مربوط به تجهیزات ساحلی، فراساحل، خطوط لوله، تجهیزات و مصالح نوین سازه های ساحلی، انرژی های تجدیدپذیر، بازرسی و تعمیر و نگهداری سازه های فراساحلی و... پرداخته خواهد شد.

وی با بیان این که ایران در حوزه سازه های دریایی از کشورهای منطقه جلوتر است، افزود: به دنبال آن هستیم که پتانسیل‌های داخلی حوزه دریایی و بندری به عرضه بین المللی ارائه شود.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی با بیان اینکه همایش بین المللی بنادر ، سواحل و سازه های دریایی ( ICOPMAS ) از قدیمی ترین کنفرانس های علمی در حوزه مدیریت بندری و دریایی در کشور است ، افزود : کنفرانس ICOPMAS از سال ۶۹ و به صورت دوسالانه با حضور متخصصان داخلی و خارجی و با همکاری دستگاه ها یی اجرایی ، دانشگاه های معتبر و موسسات پژوهشی برگزار می شود .

الهیار با اعلام برگزاری سیزدهمین همایش بین المللی بنادر ، سواحل و سازه های دریایی (۲۰۱۸ ICOPMAS  )درتاریخ ۵ تا ۷ آذر ماه سال جاری در تهران ، گفت: ایجاد فضایی برای اشتراک گذاشتن دانش و تجربیات و اطلاع از آخرین دستاوردهای علمی، فنی و اجرایی در عرصه مهندسی سواحل، بنادر و سازه های دریایی  از جمله اهداف عام این نشست علمی و تحقیقاتی قلمداد می شود.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با «جوان خواندن دانش مهندسی سواحل و بنادر» و پیشرفت سریع این دانش طی چند دهه گذشته در ایران ، برگزاری همایش سواحل ، بنادر و سازه های دریایی را در ارتقا و تحکیم این دانش و ایجاد شرکت های دانش بنیان در حوزه مهندسی دریایی بسیار موثر ارزیابی کرد.

 معاون معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی با تاکید بر اینکه اکنون ایران در حوزه مدیریت مهندسی سواحل و ساخت و سازهای دریایی از موقعیت ممتازی در منطقه برخوردار است ، اظهار داشت: از دیگر فرصت های این همایش امکان گردهمایی و مشارکت دستگاههای اجرایی مرتبط  و اتصال هر بیشتر صنعت و دانشگاه جهت توسعه پایدار مناطق ساحلی کشور با بهره گیری از دانش روز است که می تواند زمینه ساز شکوفایی اقتصادی در این مناطق و در نهایت موتور محرکی برای اقتصاد کشور  در سال مزین به شعار حمایت از کالای ایرانی شود.

الهیار با اعلام اینکه در دوره گذشته این همایش ۱۳۰۰ دانشجو ، استاد و صاحب نظر در زمینه مهندسی دریا و بنادر از ۳۷ کشور جهان در حضور داشتند، گفت: در آستانه همایش سیزدهم ، حضور متخصصان در این دوره چشم گیر است و تاکنون نمایندگان ۳۶ کشور برای مشارکت و بهره گیری از محتوا و مقالات علمی و برای سفر به تهران، اعلام آمادگی کرده اند.

به گفته عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی، سیزدهمین همایش بین المللی سواحل، بنادر وسازه‌های دریایی با حمایت معنوی ۱۷ سازمان و انجمن ملی و بین المللی از جمله انجمن بین المللی زیر ساخت های حمل و نقل آبی(PIANC)، سازمان جهانی هواشناسی (WMO)، انجمن بین المللی بنادر و لنگرگاه ها(IAPH)، انجمن بین المللی چراغ های دریایی ( IALA ) و البته انجمن های داخلی برگزار می شود.

  قائم مقام ستاد همایش سواحل ، بنادر و سازه های دریایی با بیان اینکه «کابردی بودن مقالات» از شاخص های همایش سیزدهم ICOPMAS خواهد بود، اضافه کرد: در این دوره برای اینکه بتوانیم از تکنولوژی روز دنیا برای کاهش هزینه ها ، جلوگیری از آسیب رسانی به محیط زیست و همچنین کاهش استفاده از کاغذ و مستندات کاغذی استفاده کنیم ، برای اولین بار نسخه اپلیکیشن موبایلی ۲۰۱۸ ICOPMAS برای ارزیابی مقالات در دسترس شرکت کنندگان در این همایش قرار داده می شود.

الهیار با بیان اینکه مقالات در دو شکل شفاهی و پوستر ارائه می شود ، از تعبیه و تدارک ۴ سالن مجزا و مجهز و یک " ورک شاپ " در همایش آیکوپمس ۲۰۱۸ خبر داد.

عضو هیات عامل سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام این خبر که جمهوری اسلامی ایران تنها عضو انجمن معتبر و قدیمی زیرساخت آبی یا پیانک در منطقه خاورمیانه است ، توضیح داد: انجمن پیانک ۱۳۳ سال قدمت دارد و سازمان بنادر و دریانوردی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۱۰ به عنوان اولین و تنها عضو واجد شرایط در خاورمیانه به طور رسمی فعالیت خود را در  انجمن جهانی زیرساخت های حمل و نقل آبی آغاز کرده است.

به گفته الهیار، کشورهای متعددی برای عضویت در این انجمن جهانی اقدام کرده اند که هنوز موفق نشده اند. این انجمن غیرسیاسی و غیرانتفاعی با هدف ارتقای دانش علمی و فنی و با بهره گیری از دانش و تجربیات بهترین متخصصان بین المللی در زمینه های فنی، اقتصادی و زیست محیطی مربوط به زیرساخت های ترابری دریایی ، عهده دار تهیه آیین نامه ها و دستورالعمل های فنی می باشد.

وی افزود:  تقریبا همه بزرگان حمل و نقل دریایی جهان به نحوی با پیانک مرتبط هستند و عضویت در این انجمن یک فرصت ارزشمند برای بخش دریایی کشور است. برای این منظور باید یک برنامه عملیاتی جامع برای فعالیت در پیانک پیش بینی کنیم تا به طور شایسته ای توانمندی هایمان را عرضه کنیم.

معاون مهندسی و توسعه امور زیربنایی در تشریح  اهم دستاوردهای ۱۲ دوره برگزاری  همایش بین المللی سواحل، بنادر و سازه های دریایی گفت: "فرایند مطالعه پروژه عمق فعال رسوبی با مشارکت اساتید مجرب و بنام بین المللی در بندر بوشهر به عنوان اولین تجربه در داخل کشور با رویکرد کاهش هزینه های رسوب گذاری در کانال دسترسی به بندر" ؛ "تشکیل کارگروه مشترک با سازمان برنامه و بودجه و جامعه فرهیختگان دریایی کشور با عنوان کارگروه  تخصص ضوابط و معیارهای فنی و اجرایی سازه های ساحلی و دریایی کشور" ؛ "ایجاد شبکه ملی جذر و مد نگاری بنادر جنوب کشور با  همکاری سازمان نقشه برداری" ؛ " ایجاد شبکه پایش و پیش بینی  مشخصه های دریایی کشور " ؛ " توسعه نرم افزار فارسی دینامیک دریا (PMO DYNAMIC) " و  "معرفی طرح مدیریت یکپارچه مناطق ساحلی کشور (ICZM) و توجه ویژه به رویکرد توسعه دریامحور "،  مهم ترین دستاوردهای این همایش و حوزه های اثر گذاری آن در بنادر و سواحل ایران محسوب می شود.

 به گفته الهیار ، حضور شرکت های دانش بنیان داخلی در نمایشگاه جانبی و همکاری و صدور خدمات مهندسی در حاشیه همایش ICOPMAS و ایجاد ارتباط بین صنعت و دانشگاه ها به منظور جهت گیری تحقیقات دانش پژوهان در راستای نیازهای صنعت کشور از دیگر دستاورد های مهم و محوری همایش آیکوپمس به شمار می آید.

الهیار ابراز امیدواری کرد : با کمک رسانه های جمعی بتوانیم توجه مردم و مسئولان کشور را به اهمیت و ظرفیت های اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی سواحل جلب کنیم و با هم افزایی شاهد رشد همه جانبه ،متوازن و پایدار سواحل ایران خصوصا سواحل جنوب کشور باشیم.

 

 

 

خواندن 358 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395