چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 09:33

اطلاعات تکميلي

  • وعده وزیر نیرو:

تکمیل رینگ 400 کیلوولت اطراف دریاچه ارومیه تا پایان دولت دوازدهم

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

عصراقتصاد: مهم‌ترین مسائل صنعت آب و برق استان آذربایجان غربی با حضور وزیر نیرو در شورای اداری شهرستان خوی بررسی و چاره‌اندیشی شد.

به‌گزارش وزارت نیرو، جلسه شورای اداری شهرستان خوی با عنوان بررسی مسائل صنعت آب و برق صبح امروز سه‌شنبه در سالن اجتماعات فرمانداری با حضور وزیر نیرو، نمایندگان مردم شهرستان خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی و مدیران عامل صنعت آب و برق استان آذربایجان غربی برگزار شد.

رضا اردکانیان وزیر نیرو گفت: "زمان" اصلی‌ترین سرمایه ماست و مجموعه وزارت نیرو در این فرصت محدود برای اجرای برنامه‌ها به بهترین شکل تمام تلاش خود را به‌کار خواهد گرفت تا نزد آیندگان سرافزار باشیم.

وزیر نیرو در ادامه این نشست از تکمیل رینگ 400 کیلوولت اطراف دریاچه ارومیه بین شهرهای خوی، تبریز، سهند، ارومیه و ماکو تا پایان دولت دوازدهم خبر داد.

وی ادامه داد: با توجه به نقش زیربنایی صنعت برق، رینگ قدرتمند 400 کیلوولت اطراف دریاچه ارومیه با هدف افزایش پایدار برق منطقه شمال غرب کشور و همچنین توسعه صادرات انرژی به کشورهای همسایه، تا پایان دوره دوازدهم ریاست جمهوری تکمیل خواهد شد.

اردکانیان اضافه کرد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده به‌زودی عملیات احداث خط انتقال 400 کیلوولت خوی، ماکو نیز آغاز خواهد شد.

وزیر نیرو با اشاره به احداث چندین سد، کانال‌های اصلی شبکه‌های آبیاری و زهکشی با مبلغ 6 هزار میلیارد تومان در استان آذربایجان غربی افزود: این میزان اعتبار هزینه شده علاوه بر سرمایه‌گذاری در طرح‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی و همچنین تولید، انتقال و توزیع برق در این استان است.

اردکانیان همچنین از تصمیمات اخذ شده برای شتاب‌بخشی به پروژه‌های تامین آب کشاورزی موردنیاز استان به عنوان دستاوردهای دیگر سفر خبر داد.

پیش از آن، "سیدمحمد عابدی" معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان خوی با اشاره به خشکسالی فلات ایران و چالش‌های جدی پیش‌رو گفت: شهرستان خوبی به‌رغم همسایگی با دریاچه ارومیه و حوضچه آن، متاسفانه در طول سال‌های گذشته در ارتباط با بخش آب با مشکلات زیادی مواجه بوده و نیاز به کار کارشناسی دارد.

وی احداث سد مخزنی برای تامین نیازهای آبی را از مهم‌ترین اولویت‌های استراتژیک شهرستان خوی دانست و افزود: اگر تا سه چهار سال آینده برنامه‌ای برای تامین پایدار آب شرب برای این شهرستان در نظر گرفته نشود، جمعیت 420 هزار نفری خوی با چالش جدی مواجه خواهد شد.

همچنین "سیدتقی کبیری" نماینده مردم شهرستان‌های خوی و چایپاره در مجلس شورای اسلامی، تامین آب پایدار شهر خوی از سد غازان را عمده‌ترین مسئله آب دانست و تسریع در تکمیل طرح سد غازان را خواستار شد.

در ادامه، "رسول اکبری" مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی با اشاره به مشکلات موجود آب شرب شهر خوی گفت: هر ساله شاهد پائین آمدن سطح ایستایی چاه‌ها هستیم و ناچاریم سالانه 3 تا 4 حلقه چاه حفر و وارد مدار بهره‌برداری کنیم.

وی با اشاره به کیفیت پایین آب رودخانه الند و قطور افزود: انتقال آب از سد آغچای راه حل مشکل ماست که می‌بایست به آن نگاه ملی داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خود به مقوله فاضلاب شهری استان اشاره کرد و گفت: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم، گام‌های خوبی در این زمینه برداشته شده است، به‌طوری‌که ظرفیت سامانه‌های فاضلاب دو برابر شده است.

بارندگی‌های اخیر خشکسالی‌های گذشته را برطرف نمی‌کند

همچنین در حاشیه این مراسم وزیر نیرو گفت: با توجه به خشکسالی سال‌های گذشته و از دست رفتن رطوبت مناسب خاک، افزایش بارندگی‌های اخیر کشور موجب ایجاد روان آب و رفع خشکسالی نمی‌شود.

اردکانیان گفت: بارش‌های اخیر مناسب بوده است ولی با توجه به خشکسالی‌های اخیر باید استفاده صحیح از منابع آبی مورد توجه مردم و مسئولان باشد.

وی با بیان اینکه در صورت خروج از چرخه خشکسالی چندین سال طول می‌کشد تا منابع آبی مناسب را به دست بیاوریم، ادامه داد: با وجود افزایش بارندگی‌های اخیر کشور، در بخش تنظیم آب کشاورزی و آشامیدنی از سدها با کاهش روبرو هستیم.

اردکانیان با اشاره به اینکه مهمترین طرح‌های وزارت نیرو در بخش آب توجه به ساماندهی طرح توسعه منابع آب و خاک کشور است، خاطرنشان کرد: بیش از 200 هزار میلیارد ریال از محل صندوق توسعه ملی و بودجه عمومی برای ساماندهی احداث سد، شبکه های آبیاری و زهکشی کشور هزینه شده است.

وزیر نیرو تصریح کرد: در آذربایجان غربی نیز 60 هزار میلیارد ریال برای بخش ساماندهی سدها، آبیاری، زهکشی و... در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه همواره تامین آب‌های جدید ما را غافل از درمان مصرف زیاد آب در کشور کرده است، گفت: ایجاد سطح بالایی از مفاهمه با مصرف کننده در زمینه کاهش مصرف آب و برق ضروری است. همچنین موضوع آب باید توسط دستگاه‌ها و وزارتخانه‌های مختلف به صورت مشترک مورد توجه قرار گرفته و برنامه‌ریزی شود.

60 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود

وزیر نیرو گفت: 60 درصد برق کشور توسط بخش خصوصی تولید می شود و این نشان از اهمیت والای فعالیت این بخش در جامعه است.

اردکانیان افزود: بخش خصوصی از واحدهای موثر صنعت برق کشور است و توسعه مشارکت این بخش از اولویت های اساس دولت تدبیر و امید است.

وی با اشاره به اینکه 25 نیروگاه گازی تا تابستان سال 1398 در کشور به بهره برداری می رسد، گفت: این نیروگاه ها پنج هزار و 223 مگاوات برق را به چرخه تولید برق کشور اضافه می کند.

وزیر نیرو افزود: ساخت نیروگاه های فسیلی، حرارتی و تجدیدپذیر نیز از دیگر اولویت های وزارت نیرو به شمار می رود و تحقق آن با جدیت دنبال می شود.

وی با اشاره به برنامه های وزارت نیرو در احیای دریاچه ارومیه، اضافه کرد: این وزارتخانه جزئی از واحدهای ستاد احیا بوده و با رهاسازی آب سدها، گام موثری برداشته است.

اردکانیان بیان کرد: برای بخش آب و صنایع وابسته به آن در آذربایجان غربی 60 هزار میلیارد ریال اعتبار تخصیص یافته و هزینه شده است.

خواندن 358 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395