چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 09:40

افت رشد اقتصادی، قیمت نفت را کاهش داد

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

عصراقتصاد: بازار نفت روز گذشته به دلیل پیش بینی هایی در خصوص افت رشد اقتصادی دچار نزول شد. علاوه بر این افزایش تولید نفت آمریکا نیز تا حدودی بر قیمت تاثیر منفی داشت و بازار ها را با چالش رو به رو کرد. گفته می شود افزایش تولید آمریکا تاثیر افت احتمالی تولید اوپک بر بهای این کالا را خنثی می کند.

نفت تحت تاثیر رشد چشمگیر تولید آمریکا، حدود یک چهارم از اوج قیمت خود در اوایل اکتبر کاهش پیدا کرده است. تولید نفت آمریکا امسال حدود ۲۵ درصد رشد کرده و به رکورد ۱۱.۷ میلیون بشکه در روز رسیده است.

نفت برنت در معاملات روز گذشته با 44 سنت کاهش به ارزش 66 دلار و 35 سنت به ازای هر بشکه معامله شد. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز با 25 سنت کاهش به قیمت 56 دلار و 95 سنت رسید.

از سوی دیگر، انتظارات گسترده ای در بازار برای کندی رشد اقتصادی وجود دارد و این مساله باعث سقوط شاخص های سهام آسیایی در معاملات روز سه شنبه شد و به ضرر سنگین وال استریت در روز گذشته افزود. در نتیجه معامله گران مالی نسبت به بازار های نفت محتاط شده اند و ریسک نزول بیشتر قیمت به دلیل افزایش تولید نفت شیل آمریکا و همچنین وخامت دورنمای اقتصادی را می بینند.

نگرانی ها نسبت به اشباع عرضه و تکرار اتفاق مشابه در سال ۲۰۱۴ که به ریزش قیمت های نفت منجر شد باعث شده است اوپک کاهش تولید به میزان یک تا ۱.۴ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۹ را بررسی کند.

بانک فرانسوی "بی ان پی پاریبا" اعلام کرد: ما انتظار داریم اوپک با کاهش عرضه در نشست رسمی بعدی خود در ششم دسامبر موافقت کند.

این بانک پیش بینی کرد: در صورت توافق اوپک برای کاهش تولید، قیمت نفت برنت تا پایان امسال به ۸۰ دلار در هر بشکه افزایش خواهد یافت. همچنین میانگین قیمت وست تگزاس اینترمدیت ۶۹ دلار و برنت را ۷۶ دلار در هر بشکه در سال ۲۰۱۹ پیش بینی کرد.

از این رو معامله گران محتاط هستند و احتمال می دهند قیمت های نفت با توجه به افزایش تولید نفت شیل آمریکا و بدتر شدن دورنمای رشد اقتصادی جهان کاهش یابد. گردانندگان صندوق های سرمایه گذاری در هفت هفته گذشته معادل 553 میلیون بشکه از سهام نفتی خود را فروخته اند؛ این میزان از سال 2013 تاکنون بی سابقه است.

این در حالی است که به نوشته ایسنا، صادرات نفت عربستان سعودی در سپتامبر که این کشور به برداشت از ذخائر خود ادامه داد به ۷.۴۳ میلیون بشکه در روز صعود کرد که بالاترین رکود در ۲۰ ماه گذشته بود.

آمار صادرات سپتامبر بالاترین میزان از رکورد ۷.۷۱۳ میلیون بشکه در روز در ژانویه سال ۲۰۱۷ بود که کاهش تولید اوپک به رهبری این کشور آغاز شده بود.

فعالیت پالایشگاهی در عربستان سعودی در اکتبر به ۲.۶۲۶ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۷۲ هزار بشکه در روز نسبت به سپتامبر کاهش داشت، در حالی که طی همین مدت، سوخت مستقیم نفت برای تولید نیرو به ۵۳۶ هزار بشکه در روز در مقایسه با ۴۹۰ هزار بشکه در روز  افزایش یافت.

این میزان بالاتر از تولید ۱۰.۵۰۲ میلیون بشکه در روز بود که برداشت ۹۳ هزار بشکه در روز نفت از ذخایر را الزامی کرد. این برداشت از ذخایر برای نهمین ماه در ۱۰ ماه گذشته انجام گرفت و ذخایر عربستان سعودی با ۱۱.۶ درصد کاهش، به ۲۲۳.۸۰۴ میلیون بشکه رسید.

خالد الفالح، وزیر انرژی عربستان سعودی، هفته گذشته گفت: این کشور صادرات نفت خود را در دسامبر ۵۰۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر کاهش خواهد داد.

بر اساس گزارش پلاتس، صادرات محصولات نفتی عربستان سعودی در سپتامبر به ۱.۹۷ میلیون بشکه در روز کاهش یافت که ۱۶۲ هزار بشکه در روز کمتر از ۲.۱۳۸ میلیون بشکه در روز در اوت بود.

در نتیجه می توان دریافت که افزایش صادرات عربستان نیز در کاهش قیمت نفت بی تاثیر نبوده است. به عبارتی دیگر این کشورها، به عنوان قدرت های تولید نفت بازار را در دست گرفته اند.

ایکانامیک تایمز در این خصوص می نویسد: در حالی که اوپک سعی دارد یک هدف مشترک پیدا کند، آمریکا، روسیه و عربستان سعودی بر عرضه جهانی نفت تسلط دارند. آنها با هم بیش از ۱۵ عضو اوپک نفت تولید می کنند.

اوپک کنترل خود بر بازار نفت را از دست داده است. اقدامات سه مرد (دونالد ترامپ، ولادیمیر پوتین و محمد بن سلمان)، روند قیمت نفت را در سال 2019 و پس از آن تعیین می کند ولی نظر آنها با هم متفاوت است.

در حالی که اوپک سعی دارد یک هدف مشترک پیدا کند، آمریکا، روسیه و عربستان سعودی بر عرضه جهانی نفت تسلط دارند. آنها با هم بیش از 15 عضو اوپک نفت تولید می کنند. هر سه در تولید نفت رکورد زده اند و می توانند سال آینده هم تولید آن را بالا ببرند. ولی همه این کار را انجام نمی دهند.

عربستان سعودی و روسیه باعث افزایش تولید اوپک در ماه ژوئن شدند و محدودیت تولید از ابتدای 2017 را برداشتند. هر دو در ادامه تولید را افزایش دادند و رکورد زدند. تولید نفت آمریکا هم به طور غیر منتظره ای در همان زمان بالا رفت، چون شرکت های آمریکایی بر گلوگاه های خط لوله فائق آمدند و توانستند نفت حوزه پرمین را به سواحل خلیج مکزیک برسانند.

این افزایش ها در تولید نفت به همراه پیش بینی های رشد تقاضا و تصمیم ترامپ به اعطای معافیت از تحریم های ایران به خریداران نفت این کشور، باعث شد طی سه ماه ترس بازار از کمبود عرضه نفت به نگرانی در مورد عرضه بیش از نیاز آن تبدیل شود.

ذخایر نفتی در کشورهای پیشرفته سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی که از اوایل 2017 کاهش یافته بود، دوباره رو به افزایش است و طبق آژانس بین المللی انرژی احتمالا با نهایی شدن اطلاعات ماه اکتبر، از میانگین 5 ساله فراتر می رود.

با کاهش قیمت نفت، عربستان اعلام کرد می تواند صادراتش را 500 هزار بشکه در روز در ماه آینده کاهش دهد و به تولیدکنندگان دیگر هم هشدار داد که لازم است حدود یک میلیون بشکه در روز نسبت به ماه اکتبر تولید را پایین بیاورند. این کار با استقبال گرم پوتین مواجه نشد و سرزنش ترامپ را برانگیخت.

بن سلمان به درآمد نفت برای هزینه های طرح های بلندپروازانه خود برای تغییر عربستان نیاز دارد و در عین حال می خواهد جلوی ناآرامی کسانی را که در این راه صدمه می بینند بگیرد. صندوق بین المللی پول پیش بینی کرده که عربستان به نفت بشکه ای 73.3 دلار درسال آینده نیاز دارد تا بودجه مالی خود را متعادل کند. الان نفت برنت 5 دلار زیر این قیمت معامله می شود. ادامه کاهش تولید برای سومین سال تنها راه رسیدن به قیمت مورد نظر بن سلمان است.

او با چالش های بیشتری از سوی پوتین و ترامپ مواجه می شود. روسیه اشتیاق چندانی به محدود کردن تولید کشورنشان نداده است. بودجه مسکو نسبت به سال 2016 وابستگی کمتری به قیمت نفت دارد و شرکت های نفت این کشور می خواهند از میادین نفتی که در آن ها سرمایه گذاری کرده اند تولید داشته باشند . روسیه اعلام کرد که نفت حدود 70 دلار در هر بشکه برای او کاملا مناسب است.

صدای مخالفت ترامپ بسیار بلندتر بود. ترامپ و بن سلمان سعی می کنند روابط سیاسی خود را حفظ کنند، در حالیکه سناتورهای آمریکایی تصمیم دارند عربستان را در پاسخ به جنگ یمن و قتل روزنامه نگار جمال خاشقچی تحریم کنند.

تولید کنندگان آمریکا به اندازه تولید کشور نیجریه در 12 ماه گذشته به تولید خود اضافه خواهند کرد. تولید آنها تا ماه آوریل به 12 میلیون بشکه در روز می رسد یعنی شش ماه زودتر از آنچه یک ماه پیش، پیش بینی می شد و 1.2 میلیون بشکه در روز بیش از پیش بینی ماه ژانویه.

عربستان اگر می خواهد بازار نفت را در سال 2019 متعادل نگه دارد، باید با خطر خشم ترامپ، بی تفاوتی روسیه و رونق صنعت شیل آمریکا مواجه شود.

 

 

خواندن 372 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395