چهارشنبه, 30 آبان 1397 ساعت 09:53

اطلاعات تکميلي

  • در میزگرد بررسی کتاب الفبای بحران اقتصادی مطرح شد:

تفکرات نئولیبرالیستی عامل ایجاد بحران های اقتصادی

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 

مصطفی کمالو

عصراقتصاد: دوشنبه گذشته میزگرد بررسی کتاب الفبای بحران اقتصادی، نوشته فرد مگداف - مایکل دی ییتس به همت کانون دانش آموختگان اقتصاد در دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

در این میزگرد حسین اقبال طالقانی، مترجم کتاب الفبای بحران اقتصادی با بیان اینکه این کتاب سعی دارد به زبان ساده مشکلات جامعه سرمایه داری امریکا در بحران مالی سال 2008 را توضیح دهد، گفت: نویسندگان این کتاب در ابتدا نگاهی کلی به سال های منتهی به بحران مالی 2008 دارند و بیان می کنند؛ با اینکه اقتصاددانان نئولیبرالیسم جریان وضعیت اقتصاد امریکا را متعادل و خوب پیش بینی می کردند،اما اقتصاد امریکا با رکود، بیکاری، فقر و بحران بیمه ای روبرو شد.

وی افزود: مایکل دی ییتس در کتاب الفبای بحران اقتصادی در پاسخ به این سئوال که چرا بحران مالی سال 2008 امریکا پیش بینی نشده بود، گفت؛ در اسناد و مطالعات 40 ساله من هیچ نشانه ای از بحران مالی امریکا دیده نمی شد و این ما را غافلگیر کرد، اما اقتصاددانان رادیکال این بحران را پیش بینی کرده بودند.

اقبال طالقانی تاکید کرد: اما "مایکل دی ییتس" در ادامه این کتاب مطرح می کند که بحران های مالی در یک ساختار معین اجتماعی و اقتصادی شکل می گیرد که به لحاظ تاریخی در دوره مشخص قرار دارند و این دوعنصرهیچ گاه در تحلیل اقتصاددانان جریان قالب سال 2008 در امریکا دیده نمی شد و آنها بیشتر روی بخش غیر واقعی اقتصاد تاکید داشتند.

مترجم کتاب الفبای بحران اقتصادی، گفت: تحلیل اقتصاددانان جریان قالب امریکا، نشان می دهد که جامعه و اقتصاد امریکا از مرحله فعالیت تولیدی برای کسب سود به فعالیت در اقتصاد غیرواقعی در حوزه مالی گرایش پیدا کرد. در روند حرکت اقتصاد امریکا، بخش مالی و پولی قدرت بیشتری در فعالیت های اقتصادی بدست آورد اما عمده این فعالیت ها در حوزه معاملات پولی و خرید و فروش بود و به دنبال آن بنگاه های ایجاد شد که برخلاف بنگاه های تولیدی سعی در حداکثر کردن سود از طریق ابزارهای مالی  ومعاملات مالی داشتند.

وی ادامه داد: نکته دیگری که در این کتاب درباره علت ایجاد بحران مالی امریکا مطرح می شود، مسئله انباشت سرمایه است. مایکل دی ییتس با یک بررسی کوتاه انباشت سرمایه را در مرحله اولیه و ثانویه توضیح می دهد و گسست در فرایند انباشت سرمایه  راعامل بحران های نظام اقتصادی می داند.

وی افزود: نویسنده این کتاب معتقد است؛ بنگاه های فعال در بازارهای سرمایه داری برای پیشبرد برنامه های خود با محوریت کسب حداکثری سود و کاهش هزینه، ازعنواع مدل های محاسباتی و پژوهش عملیاتی استفاده می کنند و بحران های مالی زمانی ایجاد می شود که این روند افزایش سود که منجر به انباشت سرمایه می شود در آن گسستگی ایجاد شود و چرخه های تجاری براین اساس شکل بگیرد.

 اقبال طالقانی با بیان اینکه نویسندگان کتاب الفبای بحران اقتصادی معتقد هستند که اقتصاددانان جریان قالب، عامل رکود و بحران اقتصادی را ناشی از شوک های بیرونی می دانند، گفت: اما از دید اقتصاددانان رادیکال، بحران های اقتصادی با وجود اثرگذاری شوک های بیرونی، بیشتر ناشی از گرایش ذاتی سرمایه و نظام سرمایه داری به انباشت سرمایه است.

وی ادامه داد: مایکل دی ییتس، متفکران نئولیبرالیسم را عامل ایجاد بحران اقتصادی می داند و بیان می کند که نئولیبرالیسم ها با مقررات زدایی، موانع کاهش سرعت حرکت سرمایه فیزیکی و پولی را حذف می کنند، خصوصی سازی می کنند، موانعی برای ایجاد تشکل های کارگری ایجاد می کنند و همچنین سیاست های پولی را برای پیشگیری از تورم مطرح می کنند.

وی افزود: از پیامدهای تفکرات نئولیبرالیسم می توان به کاهش دستمزد، کاهش امکانات رفاهی، افزایش خرید اوراق بهادار و رشد معاملات مالی اشاره کرد که در ادامه این تحولات بازارهای مالی رشد می کند و به دلیل افزایش سوددهی میل به افزایش مصرف و کاهش پس انداز ایحاد می شود و ما با مازاد مصرف در اقتصاد روبرو می شویم.

این مترجم کتاب الفبای بحران اقتصادی ادامه داد: در فصل آخر این کتاب مایکل دی ییتس به ارائه راهکارهایی برای برون رفت از بحران های مالی می پردازد و بیان می کند؛ اقتصاددانان رادیکال معتقدند راهکارهای اقتصاددانان نئولیبرالیسم فقط می تواند بصورت مقطعی بحران های اقتصادی امریکا را کاهش دهد. مایکل دی ییتس تاکید دارد؛ برای جلوگیری از بحران اقتصادی، نظام اقتصادی امریکا باید دستخوش دگرگونی بنیادی گردد و با توجه به ظرفیت های موجود، دولت ایالات متحده به دنبال تامین غذای کافی برای همگان، ایجاد مسکن مناسب از طریق تعاونی های کارگری، کاهش هزینه بهداشت و درمان، توجه به محیط زیست، مالیات ستانی مترقی از بنگاه ها و ثروتمندان باشد. نویسنده کتاب تاکید دارد که این سیستم اشتغال مناسب و امکان تحصیل باکیفیت بالا ایجاد می کند و دولت ایالات متحده آمریکا  باید یک روند غیر امپریالیستی را دنبال کند.

 

 

 

خواندن 404 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

جدیدترین عناوین

نشر مطالب با ذکر نام پایگاه خبری عصر اقتصاد بلامانع است. عصر اقتصاد مسئولیت مطالب از سایر منابع را عهده دار نمی باشد. 1395